Filipinler Komünist Partisi: Artık hiçbir siyasi mahkum hapishanede ölmemeli

Artık hiçbir siyasi mahkum hapishanede ölmemeli: Hindistan’ın Siyasi Tutuklularına Özgürlük!

Filipinler Komünist Partisi

Marco Valbuena | Sözcü |

Eylül 02, 2022

Filipinler Komünist Partisi (FKP), işçi sınıfının, köylülerin ve Hindistan’ın ezilen ve sömürülen tüm insanlarının yanında yer alan ve bir Adivasi olan Pandu Naroti Yoldaş’ın zamansız ölümü nedeniyle Hindistan halkına ve Hindistan Komünist Partisi’ne (Maoist) en içten taziyelerini sunar. Maharashtra’nın Gadchiroli bölgesindeki yoksul bir Adivasi topluluğu olan Mureweda köyündeki ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyoruz.

Naroti yoldaş, uygun tıbbi tedavi hakkından mahrum bırakılmasının ardından geçtiğimiz 25 Ağustos’ta 33 yaşında hapishanede hayatını kaybetti. Onun Hindistan hükümetinin faşist zindanlarında ölmesinden dolayı üzüntü ve öfke duyuyoruz. Hapishanedeyken haklarını ihlal ederek katledilmesinden doğrudan Modi rejimini sorumlu tutuyoruz.

Yoldaş Naroti, 2013 yılında HKP (Maoist) ile komplovari bir şekilde ilişkilendirildikten sonra Hindistan’ın Yasadışı Faaliyetleri (Önleme) Yasasını ihlal etmekle suçlanarak tutuklanmıştı. Naroti, 2017 yılında Modi rejimi tarafından eski Delhi Üniversitesi profesörü ve Devrimci Demokratik Cephe lideri G.N. Saibaba ve diğer birkaç kişiyle birlikte ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Naroti’nin öldürülmesi faşist Modi rejiminin işlediği ilk cinayet değil. Bir yıl önce 82 yaşındaki Adivasi hakları savunucusu Fr. Stan Swamy hapishanede hastalıktan ölmüştü. Hindistan’ın aktivistleri, ilericileri ve savunucuları rejim tarafından asılsız suçlamalarla hapse atılmaya devam ettikçe daha fazla ölüm beklenebilir.

Faşist Hindutva hükümetinin tüm siyasi mahkumlarının serbest bırakılması için yapılan uluslararası çağrıya katılıyoruz. ICSPWI (Hindistan’daki Halk Savaşını Desteklemek için Uluslararası Komite) öncülüğünde 13-19 Eylül tarihleri arasında siyasi tutukluların serbest bırakılması ve Hindistan’daki insansız hava aracı saldırılarının durdurulması talebiyle düzenlenecek olan Dünya Çapında Eylem Haftası’nı desteklediğimizi ifade ediyoruz.

Englısh: https://www.tkpml.com/communist-party-of-the-philippines-no-more-political-prisoner-should-die-in-jail/?swcfpc=1