FKP: Albay’daki son YHO partizan operasyonu hakkında

Albay’daki son YHO partizan operasyonu hakkında

Marco Valbuena | Baş Bilgi Sorumlusu | Filipinler Komünist Partisi

23 Şubat 2023

Albay’ın Camalig kasabasındaki Barangay Cotmon’da bir pazar yerinde Yeni Halk Ordusu’na bağlı bir birlik tarafından 31. Piyade Taburu’na bağlı bir ikmal birliğine karşı düzenlenen partizan operasyonu, Filipinler Silahlı Kuvvetleri’ne (FSK) bağlı kontrgerilla birliklerine karşı yürütülen meşru bir askeri operasyondu. İki düşman askeri öldürülmüş ve bir adet 45 kalibrelik tabanca ele geçirilmiştir.

Askeri ikmal hatları savaş operasyonlarının önemli bir yönünü oluşturur. Aslında askerler pusuya düşürüldüklerinde silahlıydılar ve savaşa girmeye hazırdılar. FSK’nin ikmal hatlarını bozmak gerilla savaşı yürütme taktikleri arasındadır.
9. ID’nin, birliklerin kayıp bir Cessna uçağı için arama kurtarma operasyonlarına hazırlandığı iddiası, kamuoyunun sempatisini kazanmak umuduyla 31. IB’nin acımasız kontrgerilla sicilini gizlemeye yönelik üzücü bir halkla ilişkiler girişimidir.
İki askerin mensup olduğu 31. IB, kontrgerilla operasyonları yürüten aktif bir FSK birimidir ve çok sayıda insan hakları ihlali ve savaş suçundan sorumludur. Bu birim, 8 Mayıs 2020’de Sorsogon Bulan’da beş köylünün katledilmesinin yanı sıra Sorsogon ve Camarines Sur’daki köylü topluluklarına yönelik diğer öldürme, işkence, yasadışı tutuklama ve gözaltı, tehdit ve taciz vakalarının arkasındaki birimdir.

YHO’nın Albay’daki partizan operasyonları, Bicol’deki silahlı gerilla operasyonlarının genişlemeye devam ettiğine işaret etmektedir. Bu durum, YHO’nun düşman askeri hedeflerine saldırmak üzere herhangi bir yere ekip konuşlandırma kabiliyetini göstermektedir.

(Yukarıdaki açıklama medyanın sorularına cevaben yapılmıştır).

Englısh:  https://philippinerevolution.nu/statements/on-the-recent-npa-partisan-operation-in-albay/