FKP: Marcos’un UCM İle İşbirliği Yapmayı Reddetmesi Üzerine

Marcos’un UCM İle İşbirliği Yapmayı Reddetmesi Üzerine

Marco Valbuena | Baş Bilgi Sorumlusu | Filipinler Komünist Partisi

04 Şubat 2023

Beklendiği üzere Marcos hükümeti, Rodrigo Duterte’nin Malacañang döneminde yürüttüğü sahte “uyuşturucuyla savaş” nedeniyle kendisine yöneltilen insanlığa karşı suç suçlamalarına ilişkin ön soruşturma başlatma planında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ile işbirliği yapmayı reddettiğini açıkladı.

Marcos ve yardakçıları Duterte’nin gerçek savunma avukatlarıdır. Halkın parasını ve Filipin hükümetinin tamamını, Duterte’nin emrettiği ve kışkırttığı polis ve kanunsuz operasyonlar sırasında 30.000’den fazla insanın öldürülmesinin hesabını vermesini sağlayacak her türlü çabayı durdurmak için kullanıyorlar.

Marcos, Duterte’nin katliamının kurbanı olan on binlerce ailenin adalet taleplerini karşılamakta açıkça başarısız olan “tamamen işleyen yerel yargı sistemine güven duyduğunu” beyan etmektedir.

Duterte’nin savunmasında Marcos hükümeti, Birleşmiş Milletler ve yaygın olarak tanınan diğer çok taraflı kurumlarla yakın işbirliği içinde çalışan uluslararası bir organ olarak UCM’nin yeminli görevini yerine getirmesini engellemek için ikiyüzlü bir şekilde egemenliğe başvurmaktadır.

Marcos ve yardakçıları, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin 2016 tarihli kararıyla tanındığı üzere, ülkenin Batı Filipin Denizi’ndeki deniz haklarını ileri sürmedeki süregelen başarısızlığı karşısında egemenliği savunmaktan bahsedecek kadar az inandırıcılığa sahiptir.

Marcos, ABD ile imzalanan Karşılıklı Savunma Anlaşmasını ve eşitsiz askeri anlaşmaları sona erdirmek için parmağını bile kıpırdatmamışken ve hatta ABD’nin Geliştirilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması (EDCA) kapsamında FSK kamplarında daha fazla askeri üs ve tesis inşa etme planını kabul etmişken hangi egemenlik savunmasından bahsediyor?

Filipin halkı Marcos hükümetinin UCM ile işbirliği yapmayı reddetmesine karşı çıkmalı ve sahte “uyuşturucuyla savaş” hakkındaki tüm gerçeklerin ortaya çıkarılması ve Duterte’nin tüm suçları için cezalandırılması talebini yükseltmelidir.

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/on-marcos-refusal-to-cooperate-with-icc/