TKP-ML KKB: “Onların İzinden Yürürken Tereddüt Etmeyeceğiz!”

 “Onların İzinden Yürürken Tereddüt Etmeyeceğiz!”

TKP-ML Komünist Kadınlar Birliği, parti ve devrim şehitlerini andı. Bundan 12 yıl önce savaşın ileri mevzilerinde ölümsüzleşen Eylem, Emel, Özlem, Dilek ve Sevda yoldaşların şehit düştüğü tarih olan 2 Şubat tarihinde örgütlenen anma etkinliği, açılış konuşması ile başladı.

Şehit Nubar Ozanyan Tugayı kadın savaşçılarının da katıldığı anma etkinliği tüm devrim ve komünizm şehitleri özelde kadın şehitler şahsında bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti.

2 Şubat sabahı Munzur’un doruklarında ölümsüzleşen Beş Kızıl Karanfil için hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından TKP-ML KKB Rojava Komitesi adına bir konuşma gerçekleştirildi. TKP-ML’nin ilk şehidi Meral Yakar, Barbara Anna Kistler ve Beşler’in yaşamlarından kısa kesitlerle devam eden konuşmada “Ölümsüzlüğe uğurladığımız tüm yoldaşlarımız gibi beş yoldaşımız da bizim için çok önemlidir ve kayıpları çok büyüktür” denildikten sonra şöyle devam etti; “Partimiz TKP-ML’nin 1978 yılında aldığı karar gereği Ocak ayının son haftasında Parti ve Devrim şehitlerimizi anmak için etkinlikler düzenliyoruz. Onlar kadın ve LGBTİ özgürlük mücadelesinin öncüleriydi. Onların varlığı ve mücadelesi başarıya ulaşma savaşıydı. Bunun için bizler de bulunduğumuz tüm alanlarda onların mücadelelerinden ve yaşamlarından öğrenmeliyiz. Onların izinden yürüyüşümüzü tereddüt etmeden hep ileri adımlarla sürdüreceğiz.”

Anma etkinliği katılanların günün anlam ve önemine dair duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için yapılan konuşmaların ardından Şehit Oskan Bagriyan Müzik Topluluğu’nun kısa müzik dinletisi ile devam etti. Beş yoldaşın mücadelesinin bir dönemine tanık olan yoldaşların anlatımlarının ardından Eylem yoldaşın göreve giden her yoldaşa “kendini kötü hissettiğin ya da en zor anında oku” diyerek verdiği mektuplardan esinlenerek kadınlar birbirlerine notlar yazdı.