FKP MK: Bayramları ve Parti’nin yıldönümünü kutlarken acımasız ve vahşi devlet terörüne karşı direnin

Bayramları ve Parti’nin yıldönümünü kutlarken acımasız ve vahşi devlet terörüne karşı direnin

Filipinler Komünist Partisi

Merkez Komite

19 Aralık 2022

ABD-Marcos rejimi ve onun faşist Filipinler Silahlı Kuvvetleri (FSK) Filipin halkına karşı acımasız devlet terörünü ve silahlı baskıyı sürdürürken, bayramları ve yaklaşan 54. Parti yıldönümünü kutlamak üzere ateşkes ilan etmek için hiçbir neden yoktur.

FSK’nin muharip birlikleri köylü ve ulusal azınlık topluluklarına karşı konuşlanmaya ve Yeni Halk Ordusu’nu desteklediğinden şüphelenilen sivilleri acımasızca bastırmaya devam ediyor.

Şu anda bile yüzlerce köy (mezra) askeri kontrol altında tutulmakta, insanların pirinç satın almaları ya da tarlalarında çalışmaları kısıtlanmakta, askerler evlere baskınlar düzenlemekte, insanları haksız yere tutuklamakta, işkence etmekte ve kasten öldürmekte, sivilleri terörize eden bombalar atmakta, roketler ateşlemekte ve toplulukları, çiftlikleri ve ormanları bombalamaktadır.

FSK, Filipin Ulusal Polisi (FUP) ile birlikte, halkın silahlı direnişini umutsuzca ezmeye çalışırken şu anda faşist bir çılgınlık içinde. Son üç yılda yoğunlaşan yaygın insan hakları ve uluslararası insan hakları ihlalleri söz konusudur. Bunlar arasında çocuk hakları ve özel koruma ihlalleri de yer almaktadır; çocuklar FSK tarafından gerçekleştirilen katliamlarda ve gelişigüzel ateş açılarak öldürülmekte ya da sadece şüpheli devrimcilerin çocukları oldukları için kaçırılarak rehin alınmaktadır.
FSK’nin halka karşı yürüttüğü silahlı baskı kampanyası Abra, Kalinga, Isabela, Cagayan, Nueva Vizcaya, Nueva Ecija, Aurora, Tarlac, Bulacan, Rizal, Zambales, Quezon, Batangas, Mindoro, Camarines Norte, Camarines Sur, Sorsogon gibi pek çok eyaleti kapsamaktadır, Albay, Masbate, Negros Oriental, Negros Occidental, Panay Adası boyunca, Kuzey Samar, Doğu Samar, Samar, Agusan del Norte, Agusan del Sur, Surigao del Norte, Surigao del Sur, Bukidnon, Misamis Oriental, Davao eyaletleri, Sultan Kudarat ve diğerleri.

Devlet terörü, madencilik faaliyetlerinin, ekim alanlarının genişletilmesinin, barajlar ve yollar dahil olmak üzere yabancı finansmanlı altyapı projelerinin ve yerel topluluklar tarafından topraklarını ellerinden alacağı ve dayandıkları doğal kaynakları yok edeceği için karşı çıkılan diğer büyük ticari faaliyetlerin olduğu bölgelerde en yoğun şekilde görülmektedir.

Bu şiddetli silahlı bastırma kampanyası, FSK’nin acımasız savaşlarını “kazanıyor” gibi gösterme çaresizliği içinde binlerce insanın “isyancıların teslim olduğu” şeklinde yanlış tanıtıldığı bir dezenformasyon kampanyasıyla gizleniyor.

FSK’nin acımasız saldırıları ve vahşeti karşısında ve halkın sosyoekonomik koşullarındaki keskin kötüleşmenin ortasında, bu tatillerde bile halkın silahlı savunmasına yapma YHO’nun görevidir.

Merkez Komite, bu vesileyle, Yeni Halk Ordusu’nu (YHO) Ulusal Operasyon Komutanlığı (NOC) ve Bölgesel ve Alt Bölgesel Operasyon Komutanlıkları (ROCs ve SROCs) aracılığıyla, FSK’nin silahlı bastırma kampanyasıyla aktif bir şekilde mücadele etmeye ve bu kampanyayı boşa çıkarmaya çağırıyor.

Halkın bayramlarıyla dayanışma içinde olurken ve 26 Aralık’ta Partinin 54. yıldönümünü kutlarken ve hatta sevgili yoldaşımız Jose Ma. Sison için, YHO faşist halk düşmanlarına karşı taktik saldırılar başlatma yetkisine sahiptir. YHO’ya bağlı birimler, giderek artan faşist suçların planlayıcılarını ve faillerini cezalandırmak için FSK ve FUP’nin izole edilmiş, zayıf ve yorgun birimlerine karşı yönelebilir.

YHO, halkın FSK’ne ve ABD-Marcos rejimi altındaki siyasi baskıya, sosyoekonomik zulme ve ulusal ihanete karşı öfkesini yoğun bir biçimde göstermeli, devlet terörizmine karşı mücadele etme ve devrimci mücadelelerini ileriye taşıma kararlılıklarını güçlendirmelidir.

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/resist-relentless-and-brutal-state-terrorism-as-we-mark-holidays-and-the-partys-anniversary/