FKP MK-SB: Ka Laan ve Ka Bagong-tao’ya en yüksek saygılar

Ka Laan ve Ka Bagong-tao’ya en yüksek saygılar

Siyasi Büro | FKP Merkez Komitesi | Filipinler Komünist Partisi

20 Nisan 2023

Egemen sınıflara ve onların faşist kasaplarına karşı duyduğumuz büyük devrimci öfkeyle, Filipinler Komünist Partisi’nin ve ülkedeki tüm devrimci hareketin önde gelen ve en saygın liderleri olan Ka Laan (Benito Tiamzon) ve Ka Bagong-tao’nun (Wilma Austria-Tiamzon) ölümünü Parti’nin tüm kadrolarına ve üyelerine, Yeni Halk Ordusu’nun (YHO) tüm Kızıl savaşçılarına, tüm devrimci güçlere ve tüm Filipin halkına bildiriyoruz.

Ka Laan ve Ka Bagong-tao, 21 Ağustos 2022’de Catbalogan Şehri kıyılarına doğru seyahat ederken iki minibüste yakalandıktan sonra Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin (FSK) faşist canavarları tarafından iğrenç ve vahşice katledildiler. Öğlen 12 ile öğleden sonra :00 arasında ele geçirilen bu kişiler silahsızdı, küçük ateşli silahları bile yoktu.

Toplamda on kişiydiler ve alıkonulup dayak ve diğer işkence türlerine maruz bırakıldıktan sonra öldürüldüler. Ka Laan ve Ka Bagong-tao ile birlikte Joel Arceo (Ka Divino, Doğu Visayas’ta bir alt bölge sekreteri), Ka Yen, Ka Jaja, Ka Matt, Ka Ash, Ka Delfin, Ka Lupe ve Ka Butig de vardı. Soruşturmayı yürüten ekibe göre, yoldaşların yüzleri görünüşe göre sert cisimlerle parçalanmıştı. Diğerlerinde ise kurşun yaralarının izleri açıkça görülüyordu.

Suçlarını gizlemek ve tüm kanıt izlerini silmek için, Ortak Görev Gücü Storm ve FSK’nin Görev Gücü Trident, deniz ortasında bir karşılaşma hikayesi uydurdu. Öldürülen devrimcilerin cesetleri 22 Ağustos 2022 günü sabahın erken saatlerinde bir tekneye atılmış ve Catbalogan ile Tarangnan adası arasında bir yerde patlatılmadan önce denizin ortasına çekilmiştir. Sadece sekiz cesedin çıkarıldığı bildirildi.

Siyasi Büro ve Yürütme Komitesi bundan birkaç gün sonra Ka Laan ve Ka Bagong-tao’nun yakalandığını ve öldürüldüğünü teyit etti. Sonraki haftalar ve aylar boyunca, bu iğrenç suçun ardındaki ayrıntıları ortaya çıkarmak için kapsamlı bir soruşturma yürütüldü.

Ka Benito Tiamzon, Ka Wilma Austria ve diğer sekiz devrimcinin faşist bir vahşetle katledilmesinden doğrudan ve asli olarak aşağıdaki kişileri sorumlu tutuyoruz: FSK Başkomutanı Ferdinand Marcos Jr, dönemin FSK Genelkurmay Başkanı Korgeneral Bartolome Bacarro, dönemin JTF-Storm ve 8. Piyade Tümeni Komutanı Orgeneral Edgardo de Leon ve FSK İstihbarat Servisi Başkanı Tuğgeneral Marceliano Teofino. Ayrıca ABD ordusunun, doğrudan ABD tarafından komuta edilen, eğitilen ve silahlandırılan bir birim olan Ortak Özel Operasyonlar Görev Gücü Trident aracılığıyla suça doğrudan karıştığını düşünüyoruz. Marcos ve yandaşları ilgili mahkemeler önünde suçlanmalıdır.

Filipin halkının gerçek kahramanları

Merkez Komite, karı koca Ka Benito Tiamzon ve Ka Wilma Austria’yı Filipin halkının şehitleri ve gerçek kahramanları olarak ilan eder. Tüm yaşamlarını ezilen ve sömürülen kitlelere hizmet etmeye adadılar ve tüm bedenlerini ve zihinlerini ulusal özgürlük ve demokrasi, sosyalizm ve komünizm özlemlerini ilerletmeye verdiler.

Siyasi Büro ve tüm Merkez Komite, tüm Filipinli devrimcilerin kalplerinin derinliklerinden Ka Laan ve Ka Bagong-tao’nun çocuklarına ve torunlarına derin sempatilerini ifade eder.

Ka Laan ve Ka Bagong-tao Marksizm-Leninizm-Maoizm’in ve Filipin devriminin teori ve pratiğinin ustalarıydı. Yoldaş Jose Maria Sison’un rehberliğinde, neredeyse otuz yıl süren uzun süreli halk savaşı boyunca Merkez Komite’ye ve Yeni Halk Ordusu’na olağanüstü bir şekilde önderlik ettiler.

Ka Laan ve Ka Bagong-tao 1960’ların sonu ve 1970’lerin başındaki devrimci yükselişin çocuklarıydı. Ka Laan 21 Mart 1951’de doğdu ve Marikina, Metro Manila’da büyüdü. Ka Bagong-tao ise 21 Aralık 1952’de Pasig Şehri’nde doğdu. Her ikisi de Jose Rizal Lisesi öğrencisiydi. 1960’ların sonunda aynı dönemde Filipinler Üniversitesi’ne girdiler, Philippine Collegian’ın yazarları oldular ve ulusal demokratik gençlik örgütlerine üye oldular.

Her ikisi de işçi ve köylülerin örgütleyicisi olarak görev yaptı. Partinin merkezi organlarına atanmadan önce her ikisi de çeşitli bölgelerdeki devrimci hareketlerin ilerletilmesi çabalarına önderlik ettiler. Manila’dan 1974 yılında işçiler arasında örgütlenme çalışması yapmak üzere Cebu’ya gönderildiler. Ertesi yıl ilk toplumsal araştırmaları yapmak ve diğer görevlerin yanı sıra antifeodal mücadeleleri derinlemesine kavramak üzere Samar’a gönderildiler. 1976 yılında Ka Laan Doğu Visayas bölgesi sekreteri, Ka Bagong-tao ise sekreter yardımcısı olarak görev yaptı. Ka Bagong-tao, ABD-Marcos diktatörlüğüne karşı silahlı mücadelenin ve işçi ve köylülerin geniş kitlesel mücadelelerinin sürdüğü 1980’lerin başında Orta Luzon’daki güçlere önderlik edenler arasındaydı. Ka Laan’ın Doğu Visayas’taki devrimci harekete önderlik etmesi, güçlü anti-feodal mücadeleler ve silahlı direniş ile karakterize edildi.

Ka Laan ve Ka Bagong-tao 1992-1998 yılları arasında Parti’nin Marksist-Leninist-Maoist duruşunu, temel ilkelerini ve halkın demokratik devrimini ileriye taşımak için uzun süreli halk savaşı yürütme strateji ve taktiklerini yeniden teyit eden İkinci Büyük Düzeltme Hareketi’nin (SGRM) gerçekleştirilmesinde kilit roller oynadılar. Parti Merkez Komitesi’nin savunmasına mükemmel bir şekilde önderlik ettiler ve revizyonist hainlerin Partiyi yoldan çıkarma ya da bölme girişimlerini boşa çıkardılar. Liderlikleri sayesinde Partiyi dağılmanın eşiğinden çekip aldılar ve Filipin devrimini yeniden ilerleme ve büyüme yoluna yönlendirdiler.

Otuz yıl boyunca Ka Laan, Filipin devriminin pratik liderliğinde Merkez Komite Yürütme Komitesi başkanı olarak görev yaptı. Ka Bagong-tao ise Merkez Komite’nin genel sekreteri olarak görev yaptı. Partinin 2016’daki İkinci Kongresi sırasında her ikisi de Merkez Komite’ye ve Partinin merkezi organlarına yeniden seçildiler.

Geçtiğimiz on yıllar boyunca, Partiye liderlik etmenin zor görevlerini yerine getirirken ortak olarak hizmet ederken bile bireysel sorumluluklarını yerine getirdiler. Merkez Komite, Siyasi Büro ve Yürütme Komitesinde Partinin diğer lider kadrolarıyla yan yana çalışarak Filipinler’de halkın demokratik devriminin önderleri olarak hizmet ettiler.

Filipinler’de demokratik halk devrimini yürütme teorilerini daha da zenginleştiren Merkez Komite ve Yürütme Komitesi belgelerinin hazırlanmasına öncülük ettiler. EC-CC’nin memorandumları ve direktifleri, uzun süreli halk savaşı ve gerilla savaşı kavramını daha da detaylandırdı ve derinleştirdi. Kendilerini Parti kadrolarının halk savaşını çok yönlü bir şekilde yürütme ilkelerini ve bunun üç bileşeni olan silahlı mücadele, tarım devrimi ve kitle tabanı inşasını birleştirmenin hayati önemini kavramalarına yardımcı olmaya adadılar.
Ka Laan ve Ka Bagong-tao’nun yazıları, Marksizm-Leninizm-Maoizm’in zenginleşmesine katkıda bulunan Filipin devriminin zengin devrimci teori hazinesinin bir parçasını oluşturmaktadır. Bunlar Merkez Komite tarafından Parti kadrolarına referans olması amacıyla bir ya da birkaç kitapta toplanacaktır.

Ka Laan ve Ka Bagong-tao 2014 yılında yakalanmış ve iki yıldan fazla bir süre hapiste kalmışlardı. Duterte rejimi ile barış müzakerelerinde Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi’nin (NDFP) müzakere heyetinde görev yapmak üzere 2016 yılında serbest bırakıldılar. Duterte barış müzakerelerini sonlandırıp NDFP, Parti ve YHO liderlerinin yakalanması ve öldürülmesi emrini verince Ka Laan ve Ka Bagong-tao derhal gerilla cephesine geçti.

Duterte, 2017’den bu yana Ka Laan ve Ka Bagong-tao’nun ve Merkez Komite’nin karargahlarını takip etmek için yüz milyonlarca peso harcadı. Rejim, devrimci hareketi destekleyen geniş kitlelerin yaşamlarında ve geçim kaynaklarında büyük yıkıma neden olan ahlaksız hava bombardımanı ve topçu bombardımanı gerçekleştirdi. Düşmanın Ka Laan ve Ka Bagong-tao’nun yaşamına son vermek ve Parti’nin başını kesmek için uyguladığı alçakça plana binlerce faşist asker konuşlandırıldı.

Düşman Ka Laan ve Ka Bagong-tao’yu öldürmeyi başarmış olabilir, ancak Parti’nin liderliğini yok etme amaçlarında hüsrana uğramışlardır. Tıpkı ormandaki dev ağaçlar devrildiğinde, güneş ışınlarının Parti ve YHO’nın yeni sütunlarına sıcaklık ve güç vererek geçmesi gibi.

Parti Merkez Komitesinin güçlü kolektif liderliği

Benito Tiamzon ve Wilma Austria-Tiamzon Yoldaşların ve ardından 16 Aralık 2022’de Ka Joma’nın vefatı şüphesiz Parti ve özellikle de Merkez Komite için büyük bir kayıptır. Geçtiğimiz yıllarda Julius Giron (Ka Nars), Jorge Madlos (Ka Oris), Menandro Villaneuva (Ka Bok), Antonio Cabanatan (Ka Manlimbasog), Eugenia Magpantay (Ka Fiel), Mariano Adlao (Ka Panoy) ve diğerleri de dahil olmak üzere Partinin diğer lider kadrolarının ölümünün veya vefatının ağır etkisi de inkar edilemez.

Bununla birlikte, Parti’ye ve Filipin devrimine liderlik ettikleri dönemde, şimdi onların boşluğunu doldurmaya ve ağır görev ve sorumlulukları üstlenmeye hazır binlerce kadro ve devrimci yetiştirdiler. Bazıları gitmiş olabilir, ancak onların yerine büyük zorlukların ortasında büyümeye kararlı çok daha fazla sayıda kadro ve lider geldi.

Siyasi Büro önderliğinde, Merkez Komite ve Partinin diğer önde gelen organları hızla yeniden oluşturuldu ve canlandırıldı. Yedek kadrolar derhal atandı ve şu anda liderliğin günlük işlerini ve görevlerini yerine getiriyorlar. Korkmadan, liderliğin zorluklarını kabul ettiler. Merkez Komite, bölge komitelerindeki ve diğer merkezi organlarındaki lider komitelere ve kadrolara rehberlik etme çalışmalarını güçlendirmeye devam etmektedir. Merkez Komite, Partiyi ideolojik, siyasi ve örgütsel olarak güçlendirmek için tüm gücüyle çaba sarf etmektedir.

Siyasi Büro ve Merkez Komite’nin inisiyatifiyle, tüm liderlik düzeylerindeki Parti kadroları, Marksizm-Leninizm-Maoizm, Parti’nin temel ideolojik, siyasi ve örgütsel ilkeleri ve uzun süreli halk savaşı yoluyla demokratik halk devrimini yürütme strateji ve taktikleri hakkındaki teorik ve pratik bilgilerini artırmak için kolektif olarak topyekûn çaba sarf etmektedir.

Parti kadroları deneyimleri toparlama, zayıflıkların üstesinden gelme ve hataları düzeltme çabalarına öncülük etmektedir. Proleter ideolojiye uygun olarak kendi kendilerini yeniden şekillendirmeye, hatalı fikirlere karşı korunmaya ve bunları reddetmeye, demokratik çalışma tarzını geliştirmeye ve birliği güçlendirmek ve çalışmalarını geliştirmek için yöntem olarak pratikte eleştiri ve özeleştiri yapmaya kararlıdırlar. Tüm Parti kadroları, tüm zorlukların ve meydan okumaların üstesinden gelmek ve yeni bir devrimci yükseliş yolunda ilerlemek için tüm üyelerin gücünü kullanırken ağır fedakarlıklar yapmaya hazırdır.

Merkez Komitesi şu anda halkın demokratik devrimini daha da güçlendirmek için çabalara öncülük etmektedir. Partinin tüm üyeleri, Yürütme Komitesi tarafından yayınlanan direktiflerde yer aldığı üzere Merkez Komite tarafından ortaya konan plan ve görevler temelinde sıkı bir şekilde birleşmiştir. Tüm Parti komiteleri, halk karşıtı neoliberal politikalara, düşmanın faşist terörizmine ve yoğunlaşan ABD müdahalesine karşı mücadelelerinde kitleleri uyandırmak, örgütlemek ve harekete geçirmek, ekonomik ve siyasi mücadelelerine önderlik etmek ve ABD-Marcos faşist rejimini teşhir etmek, tecrit etmek ve onunla savaşmak için en geniş birleşik cepheyi inşa etmekle görevlendirilmiştir. Merkez Komite ayrıca Yeni Halk Ordusu’na düşmanın topyekûn saldırılarını boşa çıkarma, geniş köylü kitleleriyle bağları daha da genişletme ve güçlendirme, antifeodal mücadeleleri kapsamlı bir şekilde harekete geçirme, kırsaldaki kitle örgütlerini genişletme, güçlendirme ve sayısını arttırma ve gerilla savaşının alevlerini körükleme ve dağıtma görevi vermiştir.

Merkez Komite şu anda Parti örgütünü demokratik merkeziyetçilik ilkesine uygun olarak güçlendirmektedir. Kolektif liderlik her düzeyde tam anlamıyla güçlendirilmektedir. Kurallara ve disipline sıkı sıkıya uyulmaktadır. Birlik oluşturmak için düzenli toplantılar ve konferanslar düzenleme çabaları ciddiyetle sürdürülmektedir. Tüm Partinin tek bir vücut olarak yürümesi için politikalar ve direktifler sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Önde gelen Parti komiteleri üst organlara düzenli ve hızlı bir şekilde raporlar sunmaktadır. Tüm liderlik düzeylerinde, alt kademelerdeki çalışmalar durum kitleleriyle birlikte yakından denetlenmektedir.

Yarı sömürge ve yarı feodal sistemin kötüleşen krizi ve emperyalizm, feodalizm ve bürokrat kapitalizmi altında yaşanan büyük acılar, sömürü ve baskı karşısında, Filipin halkının geniş kitleleri devrimci mücadelede sebat etmeye güçlü bir şekilde kararlıdır. Parti, Filipin halkının geniş kitlelerini bilinçlendirmeye, örgütlemeye ve harekete geçirmeye ve ülke çapında devrimci silahlı mücadeleye ve devrimci kitle hareketine önderlik etmeye her zamankinden daha fazla kararlıdır.

Marksizm-Leninizm-Maoizm rehberliğinde ve kolektif liderliği ve tüm yurtsever ve demokratik sınıfların birliğini güçlendirerek, büyük Partimizin Filipin halkıyla birlikte ulusal demokratik devrimi daha yükseklere taşıyacağı ve önümüzdeki yıllarda daha da büyük zaferler elde edeceği kesindir.

Ka Laan’ın, Ka Bagong-tao’nun, Ka Joma’nın ve proletaryanın ve Filipin halkının tüm büyük şehitlerinin ve kahramanlarının anılarından ilham alarak, gerçek özgürlük, demokrasi ve sosyalizm özlemlerini ilerletmek için zor görevleri omuzlamak üzere tüm enerjimizi verelim.

Ka Benito Tiamzon ve Ka Wilma Austria’nın anıları çok yaşasın!

Marksizm-Leninizm-Maoizm’in kızıl bayrağını yükseklerde dalgalandırın!

Ulusal özgürlük ve demokrasi için savaşın!

Ulusal demokratik devrim ve onun sosyalist geleceği yolunda sebat edin!

Uzun süreli halk savaşını ileriye taşıyın!

Yaşasın Yeni Halk Ordusu!

Yaşasın Filipinler Komünist Partisi!

Yaşasın emekçi kitleler ve Filipin halkı!

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/highest-tribute-to-ka-laan-and-ka-bagong-tao/