FKP: Odette Tayfununun Yıkımının Ardından Halkı Harekete Geçirin

Odette Tayfununun Yıkımının Ardından Halkı Harekete Geçirin

Filipinler Komünist Partisi

18 Aralık 2021

Filipinler Komünist Partisi (FKP), Odette süper tayfununun Doğu Visayas, Central Visayas, Batı Visayas, Kuzey Mindanao bölgeleri ve Palawan adasında yarattığı yıkıma maruz kalan milyonlarca insana taziyelerini iletiyor. Binlerce ev, tarım alanı, balıkçı tekneleri ve diğer geçim kaynakları yıkıldı veya ciddi şekilde hasar gördü.

Emekçi kitleler, özellikle balıkçılar, küçük köylüler ve tarım işçileri olmak üzere en çok etkilenenler. Tayfunun getirdiği yıkım, ağır sosyoekonomik koşullarını kötüleştirdi ve kesinlikle daha da kötü yoksulluk ve açlığı beraberinde getirecek.

Parti, tüm devrimci ve yurtsever güçleri, süper tayfun Odette’in yol açtığı yaygın yıkımın ardından yardım ve rehabilitasyon çabalarını yürütmek için halkı örgütlemeye ve seferber etmeye çağırıyor.

Parti, tayfunun yıkımından etkilenmeyen insanları, ayrıca denizaşırı Filipinlileri ve yurtdışındaki ilerici ve devrimci örgütleri, evlerini ve geçim kaynaklarını kaybeden milyonlara mümkün olan tüm kaynakları ve yardımı sağlamaya çağırıyor.

Parti, Yeni Halk Ordusu’nun (YHO) birimlerine, yıkım alanlarındaki kitleleri, mümkün olan en kısa zamanda felaketten toplu olarak ayağa kalkmak için örgütleme ve harekete geçirme talimatı veriyor. YHO, evlerin yeniden inşasına, hendeklerin ve çiftlik arazilerinin onarılmasına yardımcı olmak ve ayrıca halkın sağlığına dikkat etmek için derhal ekipler oluşturmalıdır.

Bu sosyal görevleri yerine getirmenin yanı sıra, YHO ayrıca köylü kitlelerinin toprak kirasını azaltma veya askıya alma ve borçların iptali taleplerini ve kayıplarını telafi etmelerine yardımcı olmak için acil devlet sübvansiyonları talep etmelerine yardımcı olmalıdır.

Englısh: https://www.tkpml.com/cpp-mobilize-the-people-in-the-wake-of-typhoon-odettes-destruction/?swcfpc=1