FKP: Yvonne Chua’nın öldürülmesi emrini veren FSK generali Ka Bok ve Chad Booc’un öldürülmesinin de sorumlusudur.

 Yvonne Chua’nın öldürülmesi emrini veren FSK generali Ka Bok ve Chad Booc’un öldürülmesinin de sorumlusudur.

Filipinler Komünist Partisi
Marco Valbuena

Baş Bilgi Sorumlusu
27 Ocak 2023

Polisin Davao City mankeni Yvonne Chua’nın öldürülmesinin arkasındaki beyin olarak adlandırdığı General Jesus Durante III, aynı zamanda YHO komutanı Menandro Villanueva’nın (Ka Bok) işkence edilerek öldürülmesi ve geçen yıl Chad Booc ve diğer dört kişinin öldürülmesinin arkasındaki suçludur.

Birkaç gün önce özel bir polis soruşturması, 1001. Piyade Tugayı Komutanı ve Duterte yönetimindeki Başkanlık Güvenlik Grubu’nun eski başkanı General Durante’nin, Davao kentinde yaşayan bir model olan Yvonne Chua’nın öldürülmesi emrini verdiğini tespit etti. Chua, Durante’nin sevgilisiydi.

Durante ve diğer bazı subay ve askerler hakkında cinayet suçlamasında bulunuldu. Polis soruşturmasına göre, General Durante’ye bağlı altı askerden oluşan bir gruba, geçen 30 Aralık’ta FSK tarafından verilen silahlarını kullanarak Chua’yı öldürme emri verildi. Chua’yı Davao City’deki evinin önünde vurdular ve eşyalarını aldılar. Muhtemelen vicdanları sızlayan bu piyadelerin bir kısmı suçla ilgili gerçeği ortaya çıkardı.

FKP, General Durante’nin Yeni Halk Ordusu (YHO) komutanı Menardo Villanueva’nın (Ka Bok) işkence edilerek öldürülmesi olayına doğrudan karışan askeri birliğin başında olması nedeniyle bu davaya özel bir ilgi göstermiştir. Ka Bok, 25 Aralık 2021’de Davao de Oro’da 1001. Birlik tarafından yakalanmış, işkenceye maruz bırakılmış ve ardından askeri gözetim altındayken öldürülmüştü. Ka Bok’un öldürüldüğünü bizzat General Durante duyurmuştur.

Chua, öldürülmeden önce General Durante tarafından fiziksel olarak dövüldüğünü söyledi. O sırada Facebook’ta arkadaşlarına kanlı yüzünün, kollarının ve vücudunun resimlerini göstermişti. Bu konuşmalar şimdi kamuoyuna açıklanıyor. Mesajlarından birinde şöyle diyordu: “Feeling ko talaga… papatayin nya talaga ako. Andami kong alam na illegal nyang gawain… Kung isisiwalat ko lahat matataggal sya sa position nya” (Gerçekten beni öldürteceğini düşünüyorum. Yasa dışı faaliyetleri hakkında çok şey biliyorum… Tüm bunları açıklarsam görevinden atılacak).

Chua’nın arkadaşlarından biri, Chua’dan gelen ve “Menandro Villanueva, nam-ı diğer Bok’un ölümüyle ilgili bir kasa dolusu kanıt ve gerçek hikayenin” yanı sıra “Chad Booc’un ölümüyle ilgili gerçek hikayenin” kendisinde olduğunu söylediği bir mesajı paylaştığında Durante’nin sorumluluğuna ilişkin daha fazla kanıt ortaya çıktı. Gönüllü bir öğretmen ve Mindanao yerli halkının mücadelesinin aktivist bir destekçisi olan Chad Booc, 24 Şubat 2022’de New Bataan, Davao de Oro’da yerel Lumad topluluklarıyla yaptığı bir toplantının ardından 1001. Birliğe bağlı askeri personel tarafından diğer dört arkadaşıyla birlikte yargısız infaz edilmişti.

Gerçekten de Chua, FSK’nin kirli operasyonlarının ayrıntılı sırlarını ortaya koyan böylesine çarpıcı bilgilere sahip olsaydı, sadece General Durante’nin değil, 10. Piyade Tümeni’nin ve tüm FSK’nin de hedefi olurdu.

Yvonne Chua’nın ailesi ve arkadaşlarının adalet feryadına katılıyor ve FSK’deki tüm suçluların işledikleri vahşi suçlar nedeniyle cezalandırılmasını talep ediyoruz. FSK’yi, Durante the Palparan’ı polis nezarethanesinde tutmak yerine kendi nezarethanesine alarak özel muamelede bulunduğu için kınıyoruz.

Yerel polisi, Chua cinayetinin önceden planlandığı ve açık bir öldürme kastıyla işlendiği ortadayken bu cinayeti bir “tutku suçu” olarak nitelendirdiği için kınıyoruz. Görünen o ki polis, yürüttüğü soruşturmada suçun gerçek boyutunu ortaya çıkarmayı istemiyor.

Chua’nın tüm ailesini ve arkadaşlarını, FKP’nin yasadışı ve kirli operasyonlarının sırlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olabilecek tüm bilgileri açıklamaya çağırıyoruz. Chua’nın bilgisayarının ve cihazlarının bağımsız adli tıp incelemesine tabi tutularak sakladığı tüm bilgilere ulaşılmasını sağlayabilirler.

Chua’nın öldürülmesi FSK’nin, güçlerini adamlarına işkence ve cinayet emri vermek için kullanan patolojik suçlular tarafından nasıl yönetildiğini ortaya koymaktadır. FSK’nin tüm mensuplarını, özellikle de ordunun pis kokusuna daha fazla dayanamayan rütbelileri FSK’den ayrılmaya ve güce aç faşist subaylarının suç planlarında kullanılmalarına izin vermemeye çağırıyoruz.

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/afp-general-who-ordered-yvonne-chua-killing-is-also-behind-killing-of-ka-bok-and-chad-booc/