“Gücünüz Yetiyorsa Siz Teslim Alın!”

“Gücünüz Yetiyorsa Siz Teslim Alın!”

Palu Ölümsüzleri

28 Mayıs 1991

28 Mayıs 1991’de Elazığ Palu’da faşist T.C. güçleri ile çıkan çatışmada Refik Yaşar (Komiser Memo), Yusuf Ekinci (Doktor Kenan), Yaşar Sağdıç (Adem), Kumriye Cihan (Dilan) isimli gerillalar ölümsüzleştiler.

Ölümsüzleşen militanların da içinde bulunduğu bir TKP-ML TİKKO gerilla birliği devrimci bir görev için günler süren bir yürüyüşün ardından, Palu kalesinin karşısında bir derenin içinde mecburan konaklamak zorunda kalır.

Bu sırada bir köylü, gerillaları farketmiş onlara doğru yaklaşmaktadır. Gerilla birliğinin komutanı köylüyle br süre konuştuktan sonra gitmesine izin verir. (Gerilla birliğinin komutanı, kısa bir süre sonra yaşanacak olan çatışmada düşmana teslim olup hainleşecek “Bozo”dur.) Gerillalar verilen bu yanlış karardan sonra yerlerini değiştirmeye karar verirler.

Ancak arazinin oldukça kötü olmasından kaynaklı fazla ilerleyemeyen gerilla birliği burada düşmanın pususu ile karşılaşır. Bu duruma hiç şaşırmayan ve “savaş hata kabul etmez” sözünü az önce köylüyü serbest bırakmakta yaptıkları hatadan daha da iyi anlayan gerillalar çetin bir çarpışmaya girişirler…

Düşmanın “teslim olun” çağrılarına, “Gücünüz yetiyorsa siz teslim alın” yanıtını verirler.

Uzun süren çatışmada ilk olarak gerilla birliğinin Doktor Kenan’ı (Yusuf Ekinci) ölümsüzleşir. Ardından Komiser Memo (Refik Yaşar), Adem (Yaşar Sağdıç), ve Dilan (Kumriye Cihan) yoldaşlar ölümsüzleşir.

 

Yusuf Ekinci

Yaşar Sağdıç

Kumriye Cihan

Refik Yaşar

 

****

Bu çatışmada düşmanın “teslim olun” çağrılarına, “Gücünüz yetiyorsa siz teslim alın” yanıtını vererek devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşen ve partimizin direnme geleneğini sürdüren yoldaşlarımızın yanında, çatışma öncesinde gerilla birliğinin komutanı olan ve köylünün gitmesine izin veren Yusuf Geyik-“Bozo” çatışma sırasında teslim olur.

Bu çatışmada daha sonradan  25 Nisan 2000 tarihinde Dersim/Ovacık’ın Mercan Vadisinde düşmanla yaşanan çatışmada ölümsüzleşen Yusuf Ayata yoldaş düşman kuşatmasını yarar.

“Bozo”-Yusuf Geyik daha sonra azılı bir halk düşmanı olarak TC devletinin kontrgerilla örgütlenmesi içinde kullanılır. Bu kontrgerilla unsuruna dair basında çıkan bazı haber ve yorumlar şöyledir.

Palu Ölümsüzleri ve Naki Göksu yoldaş hakkında bir makale; “Palu’da 4 Direniş Sembolümüzü Şehit Verdik”, ikk-sayı-103_ Temmuz-Aralık-1991, sayfa 13
Palu çatışmasına dair bir değerlendirme, “PALU VE MAZGİRT ÇATIŞMASINDAN ÇIKARILMASI GEREKEN DERSLER”, ikk-sayı-104_Ocak-1992, sayfa 12
Palu çatışmasına dair bir değerlendirme, “PALU VE MAZGİRT ÇATIŞMASINDAN ÇIKARILMASI GEREKEN DERSLER”, ikk-sayı-104_Ocak-1992, sayfa 13

*********