Refik Yaşar

Refik Yaşar

Ölümsüzleştiği tarih: 28 Mayıs 1991

Refik Yaşar yoldaş, Elazığ Maden doğumluydu. Devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle üniversite eğitimi sırasında tanışır.

Ankara’da üniversite öğrencisiyken partimizin komsomol örgütü TMLGB saflarında faaliyet yürütür. Kişisel çıkar ve kapristen uzak, olgun, hoşgörülü, yaratıcı, azimli, coşkulu yapısıyla kısa zamanda Ankara üniversite gençliğinin ve halkının yüreğine taht kurmuştur. Devrimci faaliyetlerinden dolayı Ankara’da iki kez gözaltına alınmış, her ikisinde de boyun eğen işkenceciler olmuştur.

Refik Yaşar yoldaş, partiye maddi olanak sağlamak için inşaatlarda çalışıp, piyango bileti satardı.  Ankara üniversite gençliğinden Yılmaz Talayhan yoldaşla birlikte TMLGB’de faaliyet yürütürken gerillaya katılır.

Gerillaya katıldığı ilk günlerde kendisinin de içinde bulunduğu gerilla birliği, 3 Ekim 1990 tarihinde bir ihbar sonucu çembere alınmış ve dört gerilla (Ayhan Altunbaş,  Medet Hoşafçı, Yılmaz Talayhan, Halil Erciyas yoldaşlar) ölümsüzleşmişti.

Refik Yaşar yoldaş, bu katliamda eğitimsiz ve tecrübesiz bir gerilla olmasına rağmen ilk vurulan yoldaşının silahını alarak gerilla birliğinin kuşatmayı yarmasında önemli bir rol oynamıştır.

Refik Yaşar yoldaş, 28 Mayıs 1991’de Elazığ Palu’da faşist T.C. güçleri ile çıkan çatışmada Yusuf Ekinci (Doktor Kenan), Yaşar Sağdıç (Adem), Kumriye Cihan (Dilan) yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

Parti adı “Komiser Memo” olan Refik Yaşar yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Aday Üyesi, TİKKO savaşçısıydı.

*****

Palu Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale

Naki Göksu yoldaş ve Palu Ölümsüzleri hakkında bir makale; “Palu’da 4 Direniş Sembolümüzü Şehit Verdik”,ikk-sayı-103_ Temmuz-Aralık-1991, sayfa 13
Palu çatışmasına dair bir değerlendirme, “PALU VE MAZGİRT ÇATIŞMASINDAN ÇIKARILMASI GEREKEN DERSLER”, ikk-sayı-104_Ocak-1992, sayfa 12
Palu çatışmasına dair bir değerlendirme, “PALU VE MAZGİRT ÇATIŞMASINDAN ÇIKARILMASI GEREKEN DERSLER”, ikk-sayı-104_Ocak-1992, sayfa 13

******