Yaşar Sağdıç

Yaşar Sağdıç

Ölümsüzleştiği tarih: 28 Mayıs 1991

12 Aralık 1971’de Erzincan Çayırlı-Yeşilbük köyünde doğan Yaşar Sağdıç yoldaşın yaşamı yoksulluk içinde geçmiştir. Yoksulluk nedeniyle ailesi İstanbul’a göç etmiştir.

Yaşar Sağdıç yoldaş; maddi olanaksızlıklardan dolayı ancak lise ikinci sınıfa kadar okula gider. Okul dışında çalışıp ailesine katkı sunan Yaşar Sağdıç’ı tanıyanlar, kendisinden bahsederken Tokat Bağderesi ölümsüzlerimizden Münire Sağdıç yoldaş gibi olgunluğuna vurgu yaparlar. Yoldaşın bir diğer öne çıkan özelliğinin çalışkanlığı olduğunu ifade ederler.

İstanbul’da devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle tanışan Yaşar Sağdıç yoldaş kısa sürede partimizin komsomol örgütü TMLGB’de örgütlenir. Partimizin gerilla savaşını güçlendirme çağrısına yanıt olarak TMLGB’de örgütlüyken TİKKO’ya katılır.

22 yaşında ölümsüzleşen Yaşar Sağdıç yoldaş; konuşmanın değil pratiğin esas olması gerektiğini savunur ve bu düşüncesine uygun davranırdı.

Yaşar Sağdıç yoldaş, 28 Mayıs 1991’de Elazığ Palu’da faşist T.C. güçleri ile çıkan çatışmada Refik Yaşar (Komiser Memo), Yusuf Ekinci (Doktor Kenan), Kumriye Cihan (Dilan) yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

Parti adı “Adem” olan Yaşar Sağdıç yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı, TİKKO Savaşçısıdır.