Halil Çakıroğlu

Ölümsüzleştiği tarih: 15 Nisan 1995

1968, Elbistan doğumlu yoksul bir Kürt ailesinin çocuğu olan Halil Çakıroğlu, TKP-ML KÖK üyeliği ve 1 No’lu Gerilla Bölgesi Yönetici Organı Sekreterliği görevlerini üstlenmiş önder bir kadroydu. 1990’da TKP-ML İstanbul İl Askeri Komitesi’nde yer aldı. Birçok başarılı eylemden sonra 3 Ekim 1990’da Ümraniye Tekel Deposu’nda kamulaştırma eylemi esnasında polislerle girdiği silahlı çatışmada yaralı olarak esir düştü.

Kaypakkaya’dan devraldığı “ser verip sır vermeme” ilkesini uygulayıp, hiçbir şey kabul etmedi. Şubat 1993 tarihinde tutuklu bulunduğu Bayrampaşa Hapishanesi’nden firar etti. Aktif mücadeledeki yerini zaman kaybetmeksizin yeniden aldı. TKP-ML’nin gerçekleştirdiği I. OPK’dan sonra 3 No’lu ABK’da siyasi komiser olarak görev aldı.

15 Nisan 1995 tarihinde akşam saatlerinde Erzincan Kemah’a bağlı Tımığı (Yağça) Köyü civarında, hareket halinde olan TİKKO birliğine faşist T.C. ordusunun termal kameralı silahlarla saldırısı sonucu Süheyla Dağdeviren ve Munzur Keskin ile birlikte ölümsüzleşti.