HBDH/Kürdistan: Kayyumun İş Makinasına Sabotaj Eylemi

Kayyum’un İş Makinasına Eylem

04 Ocak 2021 günü gece 22:30 sularında Sur Belediyesi’ne Kayyum olarak atanmış işgalci güçlerin temsilcisi Abdullah Çiftçi tarafından, yandaş firmalara önce hileli yollarla satılan ardından da yüksek miktarlarla kiralanmış gösterilerek her türlü yolsuzluğu, talanı, yağmayı kendine hak gören sömürgeci güçlere ait paletli ekskavatör yakılarak imha edildi.

Eskinin sömürge valiliklerinin bugün ki adı kayyumdur. Bakur Kürdistanı’nda hayata geçirilen kayyumlar bilindiği gibi Kürdistan’ın belediyeler aracılığı ile her türlü kaynaklarını yağmalamaktan, halkı yoksullaştırmaktan, milyon dolarlık banyolardan, tonlarca fıstıklı kadayıflara kadar tam bir talan düzeni kurmuşlardır. Bugün aynı kayyumcu anlayışın yansıması Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanan Melih Bulu’da cisimleşmektedir. Biri sarayın kaymakamı, diğeri sarayın memurudur. Her türlü yolsuzluğun, intihalin, yalanın ve zulmün temsilcileri olarak görev yapmaktadırlar. Bunlardan kurtuluş ancak iki halkın birleşik devrimci mücadelesi ile mümkündür. Sur Kayyumuna karşı serhildan ile Boğaziçi kayyumuna karşı direnişin “kardeşleşmesi” iki halkı da özgürleştirecektir.

HBDH “Faşizmi Yıkacağız, Özgürlüğü Kazanacağız” devrimci seferberliği ile bu yolu açmıştır. Bugün her yerde faşizme karşı meydan okuma dönemi başlamıştır. Öğrencisinden, işçisine, mazlum halklardan, kadınlara, ekolojist çevrelere uzanan toplumun çoğunluğu her fırsatta ve her kanaldan faşizme meydan okumaktadır. Bütün bu parçalı direnişlerin, faşizmi yıkacak biçime dönüşmesi ve onu tarihin çöp tenekesine gönderme görevi ancak birleşik güçlerce mümkün olacaktır. Bu nedenle özgürlüğü kazanmanın yolu faşizme anladığı dilden cevap verecek olan HBDH’ın yoludur.

Son olarak işgalci güçler tarafından gerçekleştiren hava saldırısında ölümsüzleşen Heftanin Eyalet Komutanlığı üyesi Bargıran Erkendi yoldaşı saygı ve minnetle anıyor. Destanlaşan Heftanin direnişinin savaş kararlılığı ile eylemlerimize devam edeceğimi ilan ediyoruz.

 HBDH Kürdistan Komitesi Bargıran Erkendi Milisleri