HBDH Milislerinden Ziraat Bankası Yenibosna Şubesine Eylem

 Ziraat Bankası Yenibosna Şubesine Eylem

06 Kasım 2020 günü gece saatlerinde Ziraat Bankası Yenibosna Şubesi HBDH İmran Fırtına İntikam Milislerimizce ateşe verildi. Eylem sonrası şubenin girişi kullanılamaz hale geldi.

Yoksulluğa mahkûm edilmiş emekçi sınıfları borçlandırarak tefecilik faaliyeti sürdüren, aynı zamanda kamu kaynaklarının sermaye sınıfına aktarılmasında aracılık eden, kapitalizmin finans kaynağı olan bankalar hedefimizdedir. Bankalar; yoksullaşan emekçi sınıfların çaresizliğini kullanarak yüksek borç batağına iten, yüzlerce insanın evsiz, ekmeksiz bırakılmasına hizmet eden, onları intihara sürükleyen tefeciliğin kapitalist sistemdeki adıdır. Cengiz Holding, Kalyonlar, Sabancılar, Koçlar için ise yeni kaynakları talan etmelerine hizmet için karşılıksız kredi- sermaye demektir. Türkiye’de insanların bankalara borç toplamı 720 Milyar TL’yi geçmekte, 2 milyona yakın insan, bankaların icra tehdidi ile evine götüreceği ekmeği de tehlikededir. Onlarca batık şirkette ise emekçiler tazminatsız kapı önüne konulurken, bu şirketlerin patronlarına milyonlarca dolar kredi peşkeş çekilmektedir.

İşçilere, emekçilere açık çağrımız şudur; bu kan emici tefecilere olan borçlarınızı ödemek zorunda değilsiniz. Bu düzenden çıkış, topyekûn sömürü sitemini ve onun kurumlarını yıkmaktan geçmektedir. Onlar bu paraları emekleri ile değil, işçileri sömürerek, kaynakları talan ederek, bizim olanı çalarak elde etmektedir. İşçiler ve emekçiler ancak bizim olanı, onlardan geri aldığında insanca bir yaşam sürecektir.

HBDH bu sömürü ve sömürgeci düzeni yıkmak üzere birleşik mücadeleye, devrimci seferberliğe çağırıyor. “Faşizmi yıkmak, özgürlüğü kazanmak” için mücadeleye katılıma davet ediyor.

Eylemimiz işgalci ve cihadist çetelere karşı savaşa katılmak üzere İstanbul’dan Rojava’ya geçen ve Til Temir’de ölümsüzleşen İmran Fırtına (Yasin Aydın) anısına düzenlenmiştir.