HBDH: Sinan Güneş’in Hesabını Sormak Andımızdır

 Sinan Güneş’in Hesabını Sormak Andımızdır

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) ve MLKP/FESK Karadeniz Kır Gerilla Birliği savaşçısı Sinan Güneş yoldaş Kars Kağızman’da 29 Nisan 2020 tarihinde ölümsüzleşti. Birleşik devrim hareketimizin harcı olan yoldaşlarımızın yanında, şehitler kervanında yerini aldı. Sinan Güneş yoldaşın anılarına bağlılığımızı, uğruna şehit düştüğü birleşik devrimi başarıya ulaştırana kadar devrimci savaşı büyüteceğimizi belirterek Sinan Güneş yoldaşın ailesine bu temelde başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Sinan Güneş yoldaşımız, sömürgeci faşist rejime karşı silahlı mücadelemizin yılmaz bir savaşçısıydı. O, birleşik devrim hareketimizin Karadeniz açılımına büyük bir heyecanla katıldı. Halkların birleşik devriminin silahlı mücadele cephesinde kararlı cesur bir eylemci olarak düşmana büyük bedeller ödettirdi.

Sinan Güneş yoldaş Mahir Çayanların Kızıldere’de ölümsüzleştiği topraklardan filizlendi, Kızıldere devrimciliğinin ayak izlerine basarak fedai bir komünist savaşçı oldu. O Mahirlerden aldığı mayayı Kürdistan birleşik devrimiyle harmanladı ve bununla gurur duydu hep.

O, birleşik devrim hareketimizin önderleri Delal Amed, Baran Serhat, Atakan Mahir, Mehmet Kurnaz ve Alişer Deniz’in yolundan yürüdü. Faşizmi yok edecek mücadelemizde yerini aldı.

AKP-MHP faşist iktidarı, yıllardır tüm işçi ve emekçileri baskı altında tutuyor, yaşamı zehrediyor. Halklarımız, yoksulluk, işsizlik ve açlıkla yüz yüze bırakılıyor, tutsaklık ve katliamlarla tehdit ediliyor. Özgürlük mücadelesi yürüten Kürt halkımızın elde ettiği kazanımlar yok edilmek isteniyor. Kuzey Kürdistan kentlerinde halkın seçtiği belediye başkanları yerine kayyumlar atanıyor, demokratik siyaset yürüten parti ve kurum temsilcileri ile milletvekilleri tutuklanıyor, hapse atılıyor. Hava saldırıları ve kara harekatları ile Kürdistan dağları her gün bombalanıyor, işgal edilmek isteniyor. Gerilla mezarlarında dahi korkuyor, mezarlarına saldırıyor. Faşist iktidar, sermaye yanlısı politikalarına karşı çıkan, eşitlik, adalet, özgürlük isteyen tüm kesimlere saldırıyor, yok etmek istiyor.

Birleşik devrim şehitleri arasında yerini alan Sinan Güneş yoldaşımız, işte bu düzene karşı çıkarak özgür alanlarda yerini aldı. Faşizme karşı silahlı mücadelemizin öznesi oldu. O biliyordu ki, gözaltında yakınlarını kaybeden annelerin eylemlerine dahi azgınca saldıran faşizmi yıkmanın yegane yolu, silahlı mücadelemiz ve Türkiye-Kuzey Kürdistan birleşik devrimidir. Sinan Güneş yoldaş, devrim bayrağını bu amaçla kaldırdı. Bu uğurda silah kuşandı ve Karadeniz dağlarında düşmana öfkesini kustu.

Sinan Güneş yoldaş, can bedeli mücadelemizin sıra neferi olarak ölümsüzlerimiz arasında yer alırken, mücadelesini zafere ulaştıracağımızın sözünü veriyor. Karadeniz’de, Kuzey Kürdistan’da, Haftanin’de, Zap’ta, Hakurke’de dişe diş dövüşeceğiz. Hesap soracağız, bedel ödeteceğiz.

Gün, faşizme karşı silahlı mücadeleyi büyütme günüdür.

Gün, birleşik devrimin zaferi için her cephede faşizmi vurma günüdür.

Yaşasın birleşik devrimimiz.