HBDH YK: Şehitlerimizin Hesabı Misliyle Sorulacaktır!

 Şehitlerimizin Hesabı Misliyle Sorulacaktır,

Devrim ve Sosyalizm Mücadelemiz Kazanacaktır!

Dersim toprakları, Kürdistan ve Türkiye devriminin zaferi için sömürgeciliğe, faşizme ve erkek egemen kapitalist düzene karşı politik askeri mücadelenin verildiği, her karışında halkın, devrimcilerin, gerillaların kanı olan, on binlerce şehidin ayak iziyle tarihsel siyasi derinlik kazanan bir bölgedir.

Farklı ulus ve inançlarından halkların yaşadıkları katliamlar, işkenceler, Dersim’de direniş ve mücadele geleneğinin oluşmasında belirleyici bir yerde durmuştur. Dersim hep teslim olmayan, onur savaşı veren bir halk direnişi ve devrimci geleneğiyle öne çıkmıştır. Bir nevi, Kürdistanın kızıl yıldızı olan Dersim’in halkı ve de dağları, nice devrimciye ve gerillaya yoldaşlığıyla anılmayı hak ediyor.

Devrimci demokratik sosyalist bir sistem kurma iddiasıyla var olan Dersim’de mücadeleyi yükselten partiler ve onlara bağlı askeri örgütler, Türkiye ve Kürdistan devriminin gelişiminde önemli roller üstlenmiştir. Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) olarak, kuruluşumuzdan bugüne faşist Türk burjuva devletine karşı yürüttüğümüz politik askeri savaşta, Dersim ve çevresinde önemli roller oynayan komutan ve savaşçılarımızı selamlıyor, şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.

28 Ağustos 2017 ve 2018 tarihlerinde ölümsüzleşen birleşik devrim komutanlarımızdan Alişer Deniz (Hüseyin Akçiçek) ve Baran Dersim (İrfan Gerçek) yoldaşlar, Dersim halkının onurlu evlatları olarak adanmışlık, emektarlık, yoldaşlık ve halk sevgisiyle dolu bir devrimci ömür sürdürdüler, yaşamlarını doğdukları coğrafyada anlamlı bir mücadele mirası bırakarak tamamladılar. Yine şehadet yıldönümü olan, 28 Ağustos 2020 tarihinde Serhat HBDH çalışmalarımızın öncü kadroları arasında yer alırken Kars’ta ölümsüzleşen HBDH ve MLKP/FESK Karadeniz Kır Gerilla Birliği olan Koray Aspir’i de sevgi ve özlemle anıyoruz.

Maraş’ın Nurhak İlçesi’nde düşmanla girdiği çatışmada el bombasını kendisinde patlatarak, 28 Ağustos 2017 günü şehit düşen MLKP/FESK Kürdistan Kır Birliklerinin komutanlarından Hüseyin Akçiçek (Alişêr Dersim) yoldaşımız iki yılı aşkın süre Dersim’de HBDH Ortak Komutanlığında görev yapmaktaydı. Birleşik mücadelemizin gelişmesi ve büyütülmesi için emek verdi. Birleşik devrimci mücadelemizin komutanı şehit Hüseyin Akçiçek’i (Alişêr Dersim) ve Oğuz Aksu’yu, faşist diktatörlüğe meydan okuyarak yaşatmak onlara onur borcumuzdur.

Yine 28 Ağustos 2018’de, Munzur vadisinde şehit düşen Baran Dersim (İrfan Gerçek) yoldaş, HBDH çalışmalarında emeği geçen MLKP’nin öncü kadrolarından biriydi. Kendisinden önce şehit düşen yoldaşların adını aktif devrimci pratiğiyle yaşatabildi. Genç komutanlarımızdan biri olan Baran yoldaş, duruşuyla, tüm gençlere faşizme karşı silah kaldırma ve dövüşme çağrısıdır.

Ağustos ayında Dersim’de şehit düşen HBDH şehitlerimizden Sevda Serinyel ve diğer yoldaşlarımızı da sevgi ve saygıyla anıyoruz. 1 Ağustos 2017 tarihinde Ovacık/Küre Deresi köyü yakınlarında düşman birlikleriyle çıkan çatışmada ölümsüzleşen MKP’li Şahin (Yılmaz Kes), Mercan (Sevda Serinyel) ve Doktor (Mahir Özgül) yoldaşlar, devrim ve sosyalizm uğruna elde silah direnerek ölümsüzleştiler.

11 Ağustos 2018 günü Dersim’in Pülümür ilçesinde faşist ordu güçleriyle girdiği çatışmada HBDH Yürütme Komitesi Üyesi ve PKK MK üyesi Atakan Mahir (İbrahim Çoban) ve DKP/BÖG gerillası Barış Mustafa Kalafat (Mehmet Ali Kasırga) yoldaşlar, beraberindeki dört gerillayla birlikte şehit düştüler. Atakan Mahir yoldaş, düşman kabusu olmayı başaran komutanlardan biri olarak, birleşik devrim mücadelemize sunduğu katkılarla hiçbir zaman unutulmayacaktır. Sinoplu Çerkes kökenli Barış Mustafa Kalafat (Mehmet Ali Kasırga), DKP savaşçıları ve HBDH’nin ortak güçlerini Karadeniz dağlarına taşımak için görevlendirilmişti. Gençlerimiz, birleşik devrimimizin aklı aydınlık, cesur yürekli genç devrimcinin izinden gitmelidir.

HBDH çalışmalarında yer alan MLKP ve HPG gerillaları 22 Ağustos 2016 günü daha önceden keşfi yapılmış, Dersim dağlarında katliamlar yapan faşizmin özel birliklerine karşı gerçekleştirilecek eylem için Dersim-Pulur ilçe merkezine doğru harekete geçtiklerinde çatışma yaşandı ve burada MLKP/FESK gerillaları Devrim Şoreş (Veli Görgün) ile Baran Munzur (Ümit Yetik) yoldaşlar şehit düştüler. Devrim ve Baran yoldaşların anıları, mücadelemize ışık olmayı sürdürüyor.

Şehitlerimiz yaşam ve ölüm arasında bilinçli tercihlerini yaparak, onurlu ve özgür bir geleceğin inşasına tüm yeteneklerini sunarak, devrim tarihine mütevazi katkılar sundular. Devrim mücadelemiz bugün yeni bir eşikte sürüyor. Her dönem kendi kadrosunu ve mücadele düzeyini açığa çıkarıyor. Silahlı halk ayaklanmasının ve devrimci halk iktidarının güncel koşullarının giderek olgunlaşacağı Türkiye ve Kürdistan coğrafyamızda, halklarımıza ve devrimcilere önemli görevler düşmektedir. AKP/MHP iktidarı ve faşist Türk burjuva devletinin, görecekleri, ödeyecekleri bedel çok ağır olacak, faşist baskı ve sermaye düzenleri ezilerek paramparça edilecek, yaptıklarının hesabı misliyle sorulacaktır. Devrim ve sosyalizm mücadelemiz kazanacaktır.

Faşizmi Yıkacağız, Özgürlüğümüzü Kazanacağız, İleri daha ileri!

Yaşasın Birleşik Devrimimiz, Yaşasın HBDH!

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH)

Yürütme Komitesi

29 Ağustos 2022