Hıdır Doğan

Hıdır Doğan

Ölümsüzleştiği tarih: 6 Haziran 1992

Dersim Hozat Alancık köyü doğumlu olan Hıdır Doğan küçük yaşlarda İstanbul’daki abisinin yanına yerleşti. Devrimci düşüncelerle, bulundukları köyde öğretmen olan abisinin etkisiyle tanıştı. O dönemlerde sık sık gözaltına alınıp işkenceli sorgulardan geçirilen abisinin intikamını almaya yemin etti.

İstanbul’da TKP-ML ile örgütsel ilişkiye geçen Hıdır Doğan verilen her görevi layıkıyla yerine getirdi. İstanbul’da şehir askeri alanında görev yaparken partisinin çağrısını hiç tereddütsüz kabul ederek 1991 yılında gerilla mücadelesine katıldı.

Hıdır Doğan yoldaş, TC ordusunda zorunlu askerlik çağrısı geldiğinde “Dersim’in dağları dururken asker ocaklarına gidecek değilim” sözlerini sarf etti.

6 Haziran 1992’de Dersim Limek’te 2000 kişiye yakın T.C. askeriyle 40 kişilik TKP-ML TİKKO gerillalarının iki gün süren çatışması sonucunda ölümsüzleşti.

Hıdır Doğan yoldaşlarının ve Hozat halkının hazırlamış olduğu görkemli bir cenaze töreniyle güneşe uğurlandı.

Parti adı “Tekin”, “Cengiz” olan Hıdır Doğan yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML’nin ileri militanı ve TİKKO savaşçısıydı.

*****

Hıdır Doğan yoldaşla ilgili dönemin devrimci ve ilerici basınında çıkan bazı haberler:

“BİR PARTİZAN SAVAŞÇISI DAHA DÜŞTÜ TOPRAĞA”, Partizan, Haziran-Temmuz 1992, Yıl-1, Sayı-1, sayfa, 20
“TKP/ML Askeri Komisyonundan; Türk, Kürt ve Tüm Emekçi Halklarımıza: HALK AYAKTA TİKKO ATAKTA”, Hıdır Doğan yoldaşın ölümsüzleştiği çatışamaya ve cenazesine dair bir bilgi;

Partizan Dergisi, Ağustos 1992, Yıl: 1 Sayı:2, sayfa 40