Hıdır Oğur

Hıdır Oğur yoldaş

Hıdır Oğur

Ölümsüzleştiği tarih: 27 Mayıs 2007

15 Ekim 1973 yılında Dersim Çemişgezek’e bağlı Uskex köyünde doğdu. Genç yaşlarda devrimci düşüncelerle tanışan Hıdır Oğur yoldaş, 1991-97 yıllarında devrimci bir örgüt saflarında gerilla mücadelesi yürütmüş, çeşitli sorunlardan dolayı Batı Avrupa’ya çıkmıştır.

1999 yılında Batı Avrupa’da partimiz saflarında örgütlenmiştir. 2004 yılında yeniden ülkeye dönmek ve gerilla faaliyetlerine katılmak yönündeki talebini partimize iletmiş, 2004 yılında ülkeye dönerek Partimizin Dersim’deki gerilla çalışmalarına katılmasıyla yoldaşın yeni süreci başlamıştır.

2007 yılında Dersim Bölge örgütlülüğü ile yaşadığı problemler aşılamayınca sorunları çözülünceye kadar alandaki bir başka devrimci örgüte geçmiş ve yanlarında misafir statüsünde kalmaya başlamıştır. Buna rağmen sorunları partiyle çözme yaklaşımını korumuştur.

Bu süreç içinde 27 Mayıs 2007’de PKK gerillası Mahmut POLAT ile devrimci bir görev için gittikleri Uskex köyünde bir ihbar sonucu düşman saldırısıyla karşılaşırlar. Sabah saat 09:30’da Mahmut Polat’la birlikte bulunduğu ev kolluk güçleri tarafından sarılır. Köyün bir bütün kuşatmaya alındığı ablukada kolluk güçleri, saat 10:00’da teslim ol çağrılarına başlar. Devlet, aile bireylerinin de dahil olduğu bir grubu kullanarak teslim olmalarını sağlamak için görüşmeye gönderir. Görüşmek için giden grup, Hıdır Oğur ve Mahmut Polat’ın havaya ateş etmesi üzerine eve yaklaşamaz. Ardından yoğun bir şekilde düşman saldırısı başlar. Çatışmanın yaşandığı eve 50 civarında roket isabet eder ve sabah saat 10:00’da başlayan çatışma Oğur ve Polat’ın ölümsüzleştiği 19.00’a kadar sürer.

TKP-ML 8. MK 4. Toplantısı’nda Parti adı “Aşkın” olan Hıdır Oğur yoldaş, parti ölümsüzü olarak kabul edilmiştir.

Mahmut Polat’ın İstanbul Gazi Mahallesi Cenaze Töreninde Çiğdem Yılmaz yoldaş.