HKP (Maoist): “Gerı̇cı̇ Surajjkund Chıntan Konferansı Planını Bozguna Uğrat”

HİNDİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (MAOIST)

Merkez Komitesi

Uluslararası İlişkiler

Tarih: 18 Nisan 2023

 

Gerı̇cı̇ Surajjkund Chıntan Konferansı Planını Bozguna Uğrat

Tüm İlave Polı̇s Ve Paramiliter Güçlerı̇ Bastar’dan Çekı̇n

Halk Üzerı̇ndekı̇ İnsansız Hava Aracı Saldırılarını Ve Helı̇kopter Ateşı̇nı̇ Durdurun

Sevgili Yoldaşlar ve Yurtdışındaki Hint Devrimi dostları, Kızıl selamlar. 7 Nisan 2023’te Bastar polisi yine insansız hava araçlarıyla bomba attı ve Bastar Bölgesindeki köylülerin üzerine üç helikopterden top atışı yaptı. Bu insansız hava aracı saldırısında köylüler ağır yaralandı. Bu, aynı bölgeye 4. kez yapılan drone saldırısıdır. Polis, son iki yıldaki acımasız anayasa ve halk karşıtı faaliyetlerini hiçbir zaman doğrulamadı. Merkez Komitemiz HKP (Maoist), Hindistan Devletinin kendi halkına karşı yürüttüğü savaşı kınamanız ve son 5 yıldan bu yana halk savaşının ortasında olan halkı desteklemek için sesinizi yükseltmeniz çağrısında bulunmaktadır.

Bastar polisi 2021’deki ilk insansız hava aracı saldırısına 19 Haziran’da başladı. O gün Bijapur bölgesinin Bottalanka ve Palagudem mezralarına 12’den fazla bomba attılar. Benzer şekilde, 14-15 Nisan 2022 gecesi Bijapur ve Sukma ilçelerine bağlı Bottenthong, Mettagudem, Dulod, Saklet ve Pottemangi köyleri insansız hava araçları kullanılarak bombalanmıştır. Yine 11 Ocak 2023’te polis eş zamanlı olarak HKGO gerillalarımız ve halkımız üzerine drone saldırıları ve helikopter silahlarıyla ateş açtı. Bu saldırıda genç gerilla yoldaşımız Ungi’yi (17 yaşında) kaybettik. Ağır bombardımana ve helikopter ateşine rağmen cesur HKGO gerillalarımız buna karşılık verdi ve aralarında bir teknik personelin de bulunduğu 6 GARUDA komandosunu ağır yaraladı. İki helikopter de hasar gördü. Bu saldırıda ilk kez kötü şöhretli NSG (Ulusal Güvenlik Muhafızları) komandoları da yer almıştır. Bu sırada Bastar polisi yine aynı bölgede, yani Sukma ve Bijapur Bölgelerinin sınır bölgesinde insansız hava araçlarıyla büyük çapta bombalar atmış ve helikopterle ateş açmıştır. Bu insansız hava aracı saldırısı ve silah ateşi sırasında Jabdbagatta’da Muhua çiçeği gibi orman ürünlerini toplayan bazı köylüler ciddi şekilde yaralandı.

Artık bu bölgede rutin bir faaliyet haline gelmiştir. Halk paniğe kapıldı ve devletin kendilerine karşı ilan edilmemiş savaşını ciddi bir şekilde kınadı. O bölgede yaşamları büyük tehdit altında, çünkü modern insansız hava araçlarının yoğun gözetimi altında yaşıyorlar. Bu ilan edilmemiş savaş bölgesinde polis sürekli olarak savaş suçlarını işliyor ama bunu asla kabul etmiyor. Bu, devletin ciddi anlamda kınanması gereken bir tutumudur. Hindistan Devleti, HKP (Maoist)’i LWE (Sol kanat aşırılığı) adı altında 18 ay içinde, yani Nisan-Mayıs 2024’te yapılması planlanan önümüzdeki genel seçimlerden önce ortadan kaldıracağını açıkça ilan etti. Dolayısıyla görevlerini tamamlamak için çok acele ediyorlar. Bu plan geçtiğimiz Ekim ayında gerici Surajkund Chintan Shibir’de yapıldı. Bu Şibir (Konferans), büyük devrimci halkımız ve HKGO tarafından kahramanca karşılık verilen beş yıllık Samadhan askeri operasyonunu (2017-2022) gözden geçirmek için yapıldı. Bu konferansta, Hindistan İçişleri Bakanı Amit Sha’nın rehberliğinde ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin konuşmasıyla, popüler olmayan düşünce kuruluşları ve polis yetkilileri yer aldı.

Maden zengini kabile kuşağında sömürecekleri hammaddelere şiddetle ihtiyaçları var. Ancak son elli yılı aşkın bir süredir devam eden devrimci hareket bu kuşakta alternatif iktidar organları oluşturmuştur. O bölgenin insanları haklı talepleri için mücadele ediyor. Şimdi bu, Hint halkı ile sömürücü Hint egemen sınıflarını temsil eden Hint Devleti arasında bir savaş haline gelmiştir. Bu nedenle MK’mız bir kez daha sizleri Vikas (Kalkınma) Operasyonu adı altındaki bu gerici Chintan Shibir askeri planını bozguna uğratmak için halkın yanında durmaya çağırıyor. Şu anda Bastar polisi güçlerini ve saldırılarını özellikle Chhattisgad eyaletinin Sukma ve Bijapur Bölgeleri sınırlarında yoğunlaştırmıştır. Tabur 1’i ve komutanı yoldaş Hidma’yı ortadan kaldıracaklarını açıkça ilan ediyorlar. Onun köyü Puvvara’ya özel yollar inşa ediyorlar. Yüzlerce özel komando kuvveti ile yukarıda belirtilen bölgeyi kuşatmak için çok sayıda polis kampı kurdular. Eyalet Hükümeti, Merkezi Hükümetin operasyonunu kabul etti ve aynı zamanda acımasız halk karşıtı faaliyetlerini arttırıyor. Öyleyse, halka yönelik faşist saldırıları durdurmak için bir kez daha haykıralım: Kan dökücü devlet Hint devrimini asla ortadan kaldırmayacaktır

Devrimci selamlarımla,

Amrut,

I/C. Uluslararası İlişkiler Merkez Komitesi,

HKP (Maoist)

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-defeat-reactionary-surajjkund-chintan-shibir-plan/?swcfpc=1