HKP (Maoist): Köylü hareketini bu eylemleri ortadan kaldıracak kadar yoğunlaştır ve genişlet!

HİNDİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (MAOİST)

Merkez Komite

Basın Bülteni

15 Kasım 2021

 

Köylü hareketini bu eylemleri ortadan kaldıracak kadar yoğunlaştır ve genişlet!

25-26 Kasım’daki toplantılar, gösteriler yoluyla köylü hareketiyle dayanışma gösterin!

Faşist BJP hükümetinin getirdiği 3 tarım yasasına karşı tarihsel köylü hareketi bir yıldır devam ediyor. 15 Haziran 2020’de Brahmanik Hindutva faşist Modi hükümeti üç tarım karşıtı yönetmelik getirmişti. 26 ve 27 Kasım’da, Panjab ve Haryana köylüleri, Eylül ayındaki parlamento oturumunda demokratik olmayan bir şekilde yürürlüğe giren tarım karşıtı yasalara karşı “Delhi’ye git” programını gündemine aldı. Bu olay köylü hareketinde bir kilometre taşıydı. Hükümet, Mart 2021’de köylülerin Singhu, Tikri ve Ghajipur yollarında kamp kurarak ajitasyona devam etmesi nedeniyle Delhi’yi güvenlik güçleriyle kuşattı. 500’den fazla köylü örgütü birleşik köylü cephesinin öncülüğünde örgütlendi ve hareketi şiddetli baskılara rağmen cesaretle ilerletti.

Hükümet hareketin kökünü kazımak için çok fazla komploya başvurdu. Bu süreçte 11 tur görüşme gerçekleşti. Hükümet, yasaların kaldırılması başlıca talebini dikkate almadı. Buna ek olarak, minimum destek fiyatı konusunda güvence vermedi ve Mundis’i kapatma emri verdi. Bazı kukla köylü örgütleri, Modi hükümeti tarafından desteklenen aile yasalarını açıkça destekledi. Kurumsal medya, tarım yasalarını desteklemek için sürekli propaganda yaptı ve köylü hareketini karalamaya çalıştı. Hükümet, köylü hareketini Bhima Koregaon ile dayanışma gösterdiklerinde Sarıklı Naxallar olduğunu söyleyerek tehdit etti ve Maocuların hareketi gasp ettiğini iddia etti. Bhima koregaon hareketi demokratik bir harekettir. Birbirimize destek vermenin yanlış bir yanı yoktur.

Hükümet, köylünün kamp kurduğu yollara üç katlı barikatlarla polis kuvvetleri konuşlandırdı. BJP çeteleri polisin yardımıyla köylülere saldırdı. Hindu ve Müslümanlar arasında çatışmalar başlatmaya çalıştılar. Polis birçok kez sopalara (bambu değnek çn.) başvurdu ve göz yaşartıcı gaz kullandı. NIA hareketin liderliği hakkında davalar açtı. Uttarpradesh ve Panjab’da, BJP MLA’lar bu çetelerin yardımıyla köylülere saldırıyor. Polis SP’nin bir BJP Bakanının köylülere suçlamada bulunma emri vermesinin videosu yayınlandı. Pencap ve Haryana’da köylüleri tutuklamak ve sopalarla dövmek bir rutin haline geldi.

Uttarpradeş’li Lakhimpur Kheri Ashish Misra’da, Merkez Bakanı Ajay Misra’nın oğlu, zor durumdaki dört köylünün üzerine arabasını sürdü ve onları öldürdü. Dört köylüye ateş açtılar ve onları öldürdüler. Bu çatışmalarda bir gazeteci öldürüldü. Soykırıma açıkça destek olan Merkez ve eyalet hükümetleri, suçluları kurtarmaya çalışıyor ve Merkez Bakanı’nın istifa talebini dinlemiyor.

Diğer tarafta, hükümetin tavsiyesi üzerine Yargıtay köylü sorununu çözmek için bir komite kurdu. Ortak köylü cephesi bu sorunun çözümü için köylü temsilcisi olmadığı için bu komiteyi boykot etti. Bazı kişiler mahkemeye dilekçe sundu. Yüksek mahkeme, dilekçeyle ilgili bir karar vermeden önce köylülere bir uyarıda bulundu. Mahkeme hükümet lehine bir soru sordu. Yollarda engellemeler yaparak, mahkemeye gelmenin gerekliliği nedir? Mahkeme, köylülerden yollardaki insanlara güvenli geçiş sağlamak için hareketi durdurmalarını istedi. Bu bildirge ile mahkemenin de baskıcı devlet makinelerinin bir parçası olduğu kanıtlanmıştır. Yani bu şekilde hükümet, yargı ve medyayla köylü hareketini bastırmak için komplolar kurmaya çalışıyor.

Hükümetlerin komploları ve baskıcı yöntemleriyle karşı karşıya kalan köylü hareketi, Kuzey Hindistan’dan Hindistan’ın Orta, Güney ve Doğu bölgelerine kadar uzandı. Köylü hareketinin Pencap, Haryana ve Batı Uttarpradeş ile ilgili olduğu propagandasının yanlış olduğu kanıtlandı. Hareket kadınların katılımıyla güçleniyor. Maha Panchayath’ları insanları harekete geçirmek, mesaj göndermek ve insanlarda mücadele ruhunu geliştirmek için kullanıyorlar. Mücadele BJP MLA’ları çevreleyen, yollarda gösteriler, ablukalar vb. Köylülük, 2021, 26 Ocak (Cumhuriyet Bayramı) vesilesiyle Delhi’de militan gösteriler düzenledi. Temmuz ayındaki meclis oturumu sırasında, Jantar-mantar’da, köylülük bir köylü parlamentosu yaptı ve Man ki hamamını (halkın sesi) ilan etti. Köylülük, halkın tüm kesimlerini yoksul köylülük ve tarım işçiliği gibi harekete doğru çekiyor. Uttarpradesh’te Hindu ve Müslüman arasındaki birlik ve BKU güçlendi. Sendikalar ve küçük işletmeler bu harekete destek veriyor. Birçok yerdeki öğrenciler ve gençler 27 Eylül’de köylü taleplerine destek veriyor. Ülke çapındaki abluka başarıya ulaştı. O gün köylü taleplerine ek olarak işçi sınıfına karşı kullanılmak üzere zalim iş kanunlarına karşı sesler yükseldi. Bu sayesinde işçi sınıfı ile köylülük arasındaki birlik daha da güçlendi.

Emperyalizm derin bir kriz içinde, tarımsal ganimetleri yoğunlaştırmak için bu tarım yasalarını getirerek Hint tarım sektörünü ele geçirmeye çalışıyor. Ambani ve Adani gibi Hint komprador Kapitalistleri emperyalistler için bir araç olarak çalışıyorlar. Modi hükümeti emperyalistlere hizmet ediyor ve halk üzerinde faşizm uyguluyor. Parlamentoda kaba çoğunluğu kullanarak, bu tarım yasalarını getirdiler. Emperyalistler, küreselleşmenin bir parçası olan Hindistan’da Neoliberal ekonomi politikalarının başladığı 1990 yılından bu yana Hint tarımı üzerinde tam kontrolü ele geçirmeye çalışıyorlar. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen COP-26 zirvesinde Narendra Modi hükümeti emperyalist güdümlü bir mutabakat zaptıyla ‘istikrarlı tarım eylem planı’ imzaladı. Modi hükümeti, bu birimlerdeki devlet sermayesini dağıtarak 100 kamu sektörü birimini kurumsal şirketlere ucuza dağıtıyor. Navaratna’lar emperyalistlerin cebine konuluyor. İş kanunları dört koda dönüştürülerek işçi sınıfı üzerinde baskılar artırıldı. Faşist baskıcı yöntemler, yerli halkın mineral zenginliğini yağmalamak için bu ülkenin aşiret bölgelerinde uygulanıyor. Modi hükümeti, yerli halkın su-orman-toprak-öz saygı ve siyasi güç talepli devam eden hareketi bastırmak için polis kampları inşa ediyor ve kabile bölgelerinde denetimini genişletiyor. Faşist Modi hükümeti Maocu partiyi ve mücadele eden halkı hedef gösteriyor.

Devam eden köylü hareketinin yanı sıra, ülkenin yerli halkı, Chattisgarh’taki polis kamplarına karşı, Silger hareketinin Hindistan’da ön cephede olduğu polis kamplarına karşı militanca savaşıyor. Köylülük, işçi sınıfı ve Adivasies hareketlerinin birleşmesi artıyor. Bu mücadeleler arasındaki birlik güçlendirilmelidir.

United Kisan cephesi, bu tarım yasalarını 26 Kasım’da feshetmesi için hükümete bir ültimatom verdi. Bakanlar hükümetin yanıt vermeyeceğini, köylülüğün kış oturumunda 29’uncu kez meclise gitmesi gerektiğini açıkladılar.

Sevgili halkımız;

Partimiz 26 Kasım’da köylü hareketine destek için köylerde, kasabalarda mitingler yapan halka sesleniyor. İşçi sınıfına, Öğrencilere, Gençlere, Kadınlara, Demokratlara, Gazetecilere, Aydınlara, Sanatçılara ve Yurtseverlere hitap ediyoruz. Bu ülkenin insanlarına sesleniyoruz, çiftçilik yasaları kaldırılana kadar Brahmanik Hindutva faşist BJP hükümetine karşı ajitasyona devam edin ve köylülükle birleşin. Aynı şekilde köylü örgütlerine de çağrıda bulunuyoruz, hareketi militan bir şekilde ilerletin.

Ayrıca, HKP (Maoist) önderliğindeki devrimci hareketin kökünü kazımak hedefli prahar-3’ü protesto etmek için uluslararası komite tarafından verilen “24 Kasım Uluslararası Eylem Günü” çağrısını da destekliyoruz. Bu yüzden, halka sesleniyoruz 24, 25 ve 26 Kasım’da protestolar ve gösteriler yapın.

Abhay,

HKP (Maoist) Merkez Komitesi Sözcüsü

Englısh: https://www.tkpml.com/cpimaoist-intensify-and-extend-the-peasant-movement-upto-abolition-of-those-acts/?swcfpc=1