HKP (Maoist): Maharastra’nın Gadchiroli Bölgesindeki Mardhitola Ormanı’nda cesurca savaşan Yoldaş Deepak, Yoldaş Mahesh, Yoldaş Lokesh, Yoldaş Dileep ve diğerlerine Kızıl Selamlar!

HİNDİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (MAOİST)

MERKEZ KOMİTE

BASIN BÜLTENİ

19 Kasım 2021, Cuma

 

Maharastra’nın Gadchiroli Bölgesindeki Mardhitola Ormanı’nda cesurca savaşan Yoldaş Deepak, Yoldaş Mahesh, Yoldaş Lokesh, Yoldaş Dileep ve diğerlerine Kızıl Selamlar!

27 Kasım’da Orta Bölge’deki grevi “bu halk savaşçılarının anısına” başarıya ulaştır!

Sevgili halkımız,

3 Kasım 2021, Maharashtra’nın Gadchiroli Bölgesinin devrimci tarihinin en hüzünlü günüdür. O gün, korkunç bir karşılaşma Danora Tehsil’in Maharastra Chattisgarh sınır bölgesinde, Mardhitola Ormanı’nın Garapatti PS sınırları içinde gerçekleşti; burada aralarında Merkez Komite üyemiz, sevgili lider Yoldaş Deepak (Milind Bapurao Teitumde) ve 26 yoldaşımız ölümsüzleşti. Merkez Komitesi olarak, halk savaşı uğruna hayatlarını feda eden bu sevgili lider ve savaşçılara büyük saygı duyuyor, mücadelenin özveri ve kararlılıkla sonuna kadar devam edeceğine söz veriyoruz. Milind Teltumbde ve diğer yoldaşların arkadaşları ve ailelerine başsağlığı diliyor, üzüntülerini paylaşıyoruz. Derin üzüntü içinde olan arkadaşlarımıza ve aile fertlerimize de sesleniyoruz, şehitlerimizi örnek almalı, cesaretle ayakta durmalı ve idealleri ileriye taşımalıyız.

Yoldaş Milind Teltumde, 1966’da Maharastra’daki Yavatamaal Bölgesi’nin Vani Tehcil’in İti Rajoor köyünde doğdu. Fakir işçiler olan Bay Bapurao ve Anasuya’nın yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Lise eğitimini tamamladıktan sonra önce Ballarpur Kağıt Fabrikası’nda çalıştı. ITI’de tesisatçı eğitimi aldı. Bundan sonra batı kömür sahalarında çalıştı. Bu dönemde işçi sorunlarıyla ilgilendi ve militan mücadelelerde sendikal bir lider olarak öne çıktı. 1982’de HKP(ML) Halk Savaşı ile yakın temas kurdu. 1992 yılında profesyonel devrimci oldu ve devrimci siyasette yükseldi. 2000 yılındaki konferansta eyalet komitesi üyeliğine seçildi. 2005 yılında, sendikal hareketteki zengin deneyimiyle, düşmanın güçlü olduğu kasabalarda işçi, öğrenci ve gençleri titizlikle örgütlendi. Chandrapur’un işçi, öğrenci ve gençlik hareketleri için güçlü bir üs olarak geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı. 2008 yılında başka bir sorumlulukla kırsal bölgeye (gerilla bölgesi) gönderildi. 2008-2021 yılları arasında Hindistan devrimci hareketini ek sorumluluklarla yönetti.

Adivasi halkını devrimci siyasetle örgütledi ve Gadchiroli İlçesinin Maseli olan Agri’de hükümet destekli madenciliğe karşı Korçi Tehcil’de kitle hareketini geliştirdi ve halkın su, orman ve toprak üzerindeki haklarını talep etti. Hükümetin Gadchiroli ilçesinin 25 farklı yerinde 40 bin dönümlük bir alanda planladığı bir projeye karşı kitlesel bir hareket geliştirilmesinde kilit rol oynadı. Diğer bazı nedenlerden dolayı bu hareket 2010’dan sonra zayıfladı.

Yoldaş Milind Teltumde 2013 yılında Merkez Komite’ye seçildi. 2016 yılında yeni kurulan MMC’ye azami özenle doğrudan önderlik yaparak Maharastra hareketini canlandırma sorumluluğunu üstlendi. 2021 yılında Merkez Komite toplantısına katıldı ve belgelerin sonuçlandırılmasında aktif rol oynadı. Baba Saheb Ambedker’in Narendra Modi-Amith Shaw kliği liderliğindeki Hindutva faşist güçlerinin Kast’ın yok edilmesindeki olumlu rolü hakkındaki kavramın düzeltilmesinde ve son dört yıldır büyük bir aydın ve Deepak’ın ağabeyi Anand Teltumde’ye karşı kötü niyetli propaganda yapılmasına karşı kilit bir rol oynadı. Faşist Modi hükümetinin, Narendra Modi’yi öldürmek ve Bhema Koregoan’ı böyle çatışmalar yaratmak için kullanmak gibi uydurulmuş komplo hikayelerine karşı mücadele etti. 2014’ten bu yana faşist güçler Dalitlerin, Adivasilerin ve azınlıkların kültür ve geleneklerine saldırıyor. Anand Teltumde ve diğerleri gibi önde gelen aydınlar bu fakir insanların yanında durdular. Bu nedenle Anand Teltumde de dahil olmak üzere birçok tanınmış kişi hapiste tutuldu. Aynı şekilde bu vahşi katil çeteler, işçi sınıfı davasının, Dalitler ve ezilenlerin gerçek kahramanı Milind Teltumde’yi 2014’ten beri hedef aldılar. Bu katil çetelerin yönlendirmesiyle, 13 Kasım’da paralı askerler, gelişmiş silahlarla on saat yoldaşlarımıza saldırdı ve son olarak Hint devrimi sevgili liderini ve savaşçılarını kaybetti. Yoldaş Milind Teltumde, Hint proletaryasının öncüsü olarak büyük bir özveriyle halkın davası için savaştı ve bu ülkenin kurtuluşu için hayatını feda etti. Son 8 yıldır Yoldaş Bagath ona en yüksek kalitede koruma sağladı ve Yoldaş Milind’e bağlılıkla yardım eden Yoldaş Yogitha da halk uğruna canlarını feda ettiler.

Yoldaş Milind farklı alanlarda deneyime sahipti ve kıdemli bir savaşçıydı. Bugün ülkeyi emperyalistlere satan ve terörü halkın üzerine salan Brahmanik Hindutva faşist güçlerine karşı savaşmak daha gereklidir. İşçi sınıfını, köylüleri, öğrencileri, Dalit’i ve Adivasis’i örgütsel olarak birleştirmek de gereklidir. Mevcut koşullarda, Hint devrimi gençlerden, öğrencilerden ve işçi sınıfından Yoldaş Milind gibi savaşçılar talep ediyor. O, kadrolara ve insanlara büyük güven duyan, kadroların ve halkın sevgili lideriydi. Bir kez daha söz veriyoruz. Dalitlerden bir sürü Milind örgütlenecek. İşçiler ve öğrenciler, bunun için büyük bir cesaretle çok çaba göstermeliyiz.

Yoldaş Milind’e eşlik eden ve onu koruyan tüm yoldaşlar, unutulmaz gerilla savaşçıları olarak devrim uğruna değerli yaşamlarından ödün verdiler. Bölük Komutanı Yoldaş Mahesh, Bölük Parti Komite Üyesi Yoldaş Dileep, Kasansoor, Manga Komutanı Yoldaş Sannu, Müfreze Parti Komitesi Üyesi Yoldaş Pramod, Korchi Manga Komutanı Yoldaş Kishanu, Eylem Tim Üyeleri Yoldaş Prakash (Bandu), Bölük Üyeleri Kosa Lachu bu olayda ölümsüzleşti. Yüzlerce komando kuvveti, çok sayıda grupla kızıl savaşçıları kuşattı. Buna rağmen yoldaşlarımız cesaret ve güvenlerini kaybetmeden kıyasıya bir mücadele vermiş ve bazı Kkomandoları yaralamıştır. Bunu yaparak, gelecek nesil için ideal devrimciler haline geldiler. Merkez Komitemiz, bu kahramanlara özen ve dikkatle kızıl saygı duruşunda bulunuyor. Fedakarlıkları boşuna değil. Bu idealleri yerine getirmek için gelişmiş bir bilinçle daha çok çabalayacağımıza söz veriyoruz.

Emperyalistlerin yardımıyla faşist egemen sınıfların kana susamışlığı ve savaş tacirliği hareketimiz ve halkımız üzerindeki baskıyı her geçen yıl artırmaktadır. Son zamanlarda Eylül ayında, Maoist hareket alanlarında uygulamak için Prahar-3 adını verdikleri zalim soykırımcı planı yaptılar. Ama son 50 yıldır devrimci hareket bu kadar barbarca soykırım operasyonuna karşı koyarak ilerliyor ve insanların zihnine güven veriyor. Liderliğimiz, kadromuz, büyük tecrübelerle zenginleşen devrimci örgütlerimiz bu mücadelede sağlam durdu. Şimdi, Brahmanik Hindutva faşist güçlerine karşı koymak ve yenmek için daha fazla caydırıcılık, daha fazla cesaret talep eden fırsat.

Bugün, harekette çok yönlü deneyim kazanan sevgili Merkez Komite Yoldaşlarımız Ramanna, Chintan Cia, Haribushan, Amber, Saketh ve Milind Teltumde artık yok. Ama onların deneyimlerini, ideallerini, fedakarlıklarını hareketimize devrimci bir miras olarak aldık. Bunlar onca engel, aksilik ve zorluğa rağmen, güven aşılayacak ve nihai zafere giden devrimci yolu aydınlatacaktır. Bunlar ilerlemek için yeni bir yol sağlayacaktır. Halk kesinlikle aydınlanan devrimci yola katılır ve sonuna kadar ilerler. Bu nedenle, Merkez Komitemiz tüm devrimci kampı kararlı cesurca durmaya ve yeni güçlerle birleşerek ilerlemeye ve artan enerjiyle dinamik bir şekilde savaşmaya çağırıyor.

Sıkı mücadele verelim! Halklar Kazanacak!

Orta Bölgedeki (Maharastra, Chattisgarh, Telangana, Andhrapradesh, Odissa) grevi Mardhitola şehitleri anısına 27 Kasım’da başarıya ulaştır.

Devrimci kitle cepheleri, parti birimleri, HKGO birimleri, kitlelerle bir araya gelecek, mitingler yapacak ve şehitlerin ideallerine sahip çıkacak.

Çok Yaşa HKP (Maoist)!

Abhay

HKP (Maoist) Merkez Komitesi Sözcüsü

 

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-red-salutes-to-comrade-deepak-da-com-mahesh-com-lokesh-com-dileep-and-others-who-fought-courageously-in-mardhitola-forest-in-gadchiroli-district-of-maharastra/?swcfpc=1