HKP (Maoist) Merkez Komite: 28 Temmuz- 3 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasında Şehitleri Anma Haftasını kutlayın!

28 Temmuz- 3 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasında Şehitleri Anma Haftasını kutlayın!

 

Hint devriminin yaratıcıları Mahapadhyayas’ın, partimizin kurucu liderleri Yoldaş Charu Majumdar’ın 50. doğum yıl dönümünü, Yoldaş Kanhai Chatterjee’nin 40. doğum yıl dönümünü büyük bir devrimci ruh ve devrimci kararlılıkla kutlayın!

Hindistan’ın Yeni Demokratik Devrimi’ni engellemeyi amaçlayan düşmanın stratejik-önleyici saldırısı ʹSamadhanʹ’ını yenin!

Sevgili yoldaşlar, halklar,

28 Temmuz Şehitleri Anma Günü vesilesiyle, ülkenin ve dünyanın mazlum halklarının kurtuluşu için kıymetli hayatlarını ortaya koyan tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Bu anma gününü özel kılan şey, Hint devriminin büyük öğretmenlerinden biri olan Yoldaş Charu Majumdar’ın (CM) 50. doğum yıldönümü olmasıdır. 16 Temmuz 1972’de Kalküta’daki bir evde polis tarafından tutuklandı. 28 Temmuz’da astım hastası olduğu ve oksijensiz kaldığı için öldü. Hintli devrimci ustalarımızdan bir diğeri Yoldaş Kanhai Chatterjee (KC), ağır hastalığı nedeniyle 18 Temmuz 1982’de aramızdan sonsuza dek ayrıldı. Bu ikisinin ölümsüzlüğü ile en büyük kaybı Hint devrimi yaşadı. 28 Temmuz Şehitleri Anma Günü vesilesiyle CM Yoldaşın 50. ölüm yıl dönümünü ve CM Yoldaş ile KC Yoldaşın 40. ölüm yıl dönümünü anan Merkez Komitesi, Naxalbari silahlı köylü mücadelesinden bugüne kadar, Hint Yeni Demokratik Devrimi, sosyalizm ve komünizmi kurma nihai hedefi için en büyük fedakarlıkları yapan tüm şehitleri alçakgönüllülükle selamlıyor.

Peru komünist hareketinin lideri Yoldaş Gonzalo, sonunda hayatını alan Amerikan-Perulu faşist yöneticiler tarafından uzun süre hapsedildi. Böylelikle dünya komünist hareketi büyük bir liderini kaybetti. Filipinler Yeni Halk Ordusu’nun sözcüsü Yoldaş Ka Oris, ABD-Filipinler faşist yöneticileri tarafından öldürüldü. Bu vesileyle, Merkez Komitesi dünya halklarının sevgili liderlerini, Yoldaş Gonzalo’a, Filipinler’in komünist liderlerine, Yoldaş Ka Oris’e ve dünya çapında devrimci ve ulusal kurtuluş hareketlerinde hayatlarını feda eden tüm kahramanlara saygılarını sunuyor. Özlemlerini sonuna kadar sürdürmeyi vaat ediyor.

Geçen yıl boyunca, Hindistan’ın yeni demokratik devrimini zafere ulaştırmayı amaçlayan uzun süreli halk savaşında 124 yoldaş şehit oldu. Bu dönemde Hint egemen sınıflarının vahşi saldırısı ve emperyalist sistemin yarattığı sağlıksız ortam nedeniyle merkezi ve eyalet önderliklerimiz ciddi zarar gördü. Merkez Komite üyeleri Yoldaş Tapas Da (Pathit Pawan Haldar, Batı Bengal Eyalet Komitesi Sekreteri), Yoldaş Chintan Da (Narendra Singh), Yoldaş Amber Da/Gagan Da/Saheb Da (Poornendu Shekhar Mukherjee), Merkez Komite, Polit Büro Üyeleri Yoldaş Ramakrishna/Saket Da (Akkiraju Haragopal), bu sürede öldü. Merkez Komite üyesi Yoldaş Deepak Da (Milind Baburao Tel Tumble), Matola-Parewa çatışmasında düşman kuvvetleriyle saatlerce savaştıktan sonra 26 HKGO savaşçısıyla birlikte şehit oldu. Bunların dışında Yoldaş Rupesh Da/Vijay Yadav (Sandeep Yadav), Bihar-Jharkhand Özel Bölge Komitesi Sekreterliği üyeleri, Yoldaş Lala Da/Agni (Sahdev Rai Manjhi), Doğu Bihar-Kuzeydoğu Jharkhand SAC üyeleri, Yoldaş Nakul, 2U üyeleri SAC, farklı düşman gizli operasyonlarında öldürüldü. Parti kıdemli işçisi Yoldaş Aluri Lalitha, DKS ZC Sekreterliği üyesi Yoldaş Narmada (Uppuganti Nirmala), Tüm Hindistan Devrimci Kültür Hareketi lideri Yoldaş Raj Kishore, Andhra Pradesh Janatayamandal sanatçısı Yoldaş Dappu Ramesh vefat etti. Bihar Bölge Komitesi üyeleri, Budeshwar’da bir pusu da şehit oldu. Partinin kıdemli liderleri. Tyagiji/Baba (Shiv Shankar Rajak) hastalık nedeniyle vefat etti.

Bunların dışında Merkez Bölge Bölüğü-2’de 4, Bihar-Jharkhand’da (BJ) 8, Doğu Bihar-Kuzey-Doğu Jharkhand’da (T.B.- E.Jha.) 13, Dandakaranyam’da (DK) 69 yoldaş da bu dönemde öldü. Andhra-Odisha Sınırı’nda (AOB), biri Odisha’da, sekizi Maharashtra-Madhya Pradesh-Chhattisgarh’ta (MMC), Telangana’da 13 ve Andhra Pradesh’te iki yoldaş vardı. Aralarında 34 kadın yoldaş bulunuyordu. 9 DVC/CYPC Düzeyinde Yoldaş – Yoldaş Suk Lal (Ramsai Parchami, Kuzey Gadchiroli DVC Sekreteri, DK), Yoldaş Mantu Khaira (JD CM, BJ), Yoldaş Mahesh (Shivaji Gota, Kuzey Gadchiroli Tümen Baş Komutanı, DK), Yoldaş Loke (Jogal Podyam, Bölük-4 CYCM, DK), Yoldaş Dilip Tulavi (Bölük-4 CICM, DK), Yoldaş Dharmu (Mangu Kalmu, Bölük-4 CICM, DK), Yoldaş Sunnu (Kuzey Gadchiroli Alternatif DVCM, DK), Yoldaş Arun (Urasam Kamla, Uttar Gadchiroli Alternatif DVCM, DK), Yoldaş Saket (Bölük-6 Komutanı, CYPCM, DK); 32 AK/PPC üyesi, 32 parti HKGO üyesi, 21 yoldaş devrimci kamu yapılanması liderleri/aktivistleri (RPC başkanları/üyeleri, halk birliği liderleri, kamu milis komutanları/üyeleri), 8 devrimci sempatizan ve devrimci halk vardı. Bunlardan 69’u çatışmalarda, 19’u pusularda, 27’si hastalıklar nedeniyle, üç yoldaş yetkililerin ihmali ve uygun tedavi görmemesi nedeniyle ve dört yoldaş kazalarda ölümsüzleşti. Üç yoldaşın ölümsüzlüğünün detayları henüz alınmadı. 17 yoldaşın detayları alınacak. Bunların dışında ülke genelinde legal hareketler içinde çalışan birçok lider, aktivist, aydın, devrimci sempatizan ve devrimci, ilerici ve demokratik kamu kuruluşlarının dostları bu yıl içinde vefat etmiştir.

Sınıf mücadelesinde ve halk savaşında ölümsüzlük kaçınılmazdır. Partinin başarıları, halk kahramanlarının fedakarlıkları olmadan hayal edilemez. Şu anda devrimci koşullar uluslararası ve yerel olarak artmaktadır. Ölümsüzlerin örnek ve ilham verici büyük devrimci yaşamları, partiye ve tüm devrimci güçlere, büyüyen devrimci durumdan yararlanmak ve ilerlemek için yeterli gücü vermektedir.

Bu vesileyle parti saflarını, FKH güçlerini, devrimci kamu yapılarını, emek, tarım, öğrenciler, gençler, aydınlar, tüm ezilen topluluklar ve özel toplumsal kesimlerini tüm bu şehitlerin anısına 28 Temmuz – 3 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasındaki anma haftasını onların fedakarlık ruhu ve devrimci kararlılığı ile kutlamaya çağırıyoruz.

Abhay

Sözcü

HKP (Maoist)

Merkez Komite

26 Temmuz 2022

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-central-committee-observe-the-week-of-remembrance-of-the-martyrs-from-july-28-to-august-3-2022/?swcfpc=1