HKP (Maoist) MK: Agnipath, Hindistan’da faşist Nazizmi empoze etme planının bir parçası

 Agnipath, Hindistan’da Faşist Nazizmi Empoze Etme Planının Bir Parçası

(Açıklama: Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Merkez Komite Sözcüsü Abhay’ın Merkezi Hükümet tarafından tam metni sunulan Agneepath planına ilişkin açıklaması…)

Merkezi hükümetin orduyu militarize eden, sivil toplumu askerileştiren anti-demokratik, anayasaya aykırı ve vahşi planına karşı mücadele edelim!

Telangana eyaletinin Secunderabad bölgesinde, merkezi hükümetin gençleri Hindistan Silahlı Kuvvetleri’ne sözleşmeli olarak alma amaçlı yeni “Agneepath” planı yüzünden çıkan çatışmada Warangal doğumlu Rakesh öldü ve birkaç kişi yaralandı. Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Merkez Komitesi bunu şiddetle kınıyor. Bu, orduyu faşistleştirme, sivil toplumu parçalama ve militarize etme planıdır.

Faşist Brahminik Hindutva Bharatiya Janata Partisi (BJP), sekiz yıldır iktidarda olan Modi hükümetinin son iki yılında ülkenin tüm kesimlerini faşistleştiriyor. 14 Haziran’da bir işe alım planı olarak açıklanan “Agneepath”, istihdam yaratma adına ülke nüfusuna yönelik faşist bir baskı aracıdır.

Halk karşıtı ve emperyalizm yanlısı politikalar nedeniyle dünyada ve ülkede işsizlik her geçen gün artmaktadır. Kalıcı işler yok. Bu koşullar altında, Modi hükümetinin başlattığı “meslek programına” katılmak, gençlerin zorla değiştirilmesi olacaktır. LPG’nin (Liberalisation Privatisation Globalisation- Liberalleşme Özelleştirme Küreselleşme çn.) bir parçası olarak Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu’nun koşullarına tabi olarak hükümet harcamalarını azaltmak istiyor. Hükümet, ordunun ve emekli maaşlarının büyük maliyetini azaltmak için harici vardiya sistemini getireceğini kamuoyuna duyurdu.

Merkezi hükümet planı, dünya çapında emperyalistler arasındaki rekabetin silahlı çatışma biçimini aldığı bir zamanda hazırladı. Bu, Hindistan’ın uluslararası politikada ne kadar aktif olacağını gösteriyor. Bu, Ukrayna’daki Rus saldırganlığının sonuçlarının bir parçası oldu. Hükümet, özellikle Hindistan’da halk, işçiler, köylüler, Dalitler, Adivasiler ve etnik çekişmeler arasında artan huzursuzluğu bastırmak, mali krizler nedeniyle günlük yaşamın artan sorunlarıyla birlikte sınıf mücadelesini ve iç savaşı ortadan kaldırmak için son derece komplocu bir plan tasarladı. Kabile gençliğini Chhattisgarh Polis Gücüne alma süreci, yerel gençliğe öncelik vermenin bir parçası olarak şimdiden başladı. Bu, Nazi Hindistan’ının bir faşizm girişimidir.

Hükümet, dört yıllık uzmanlık eğitimi ile ilk 90 günde 46.000 kişinin işe alınacağını ve bunların %25’inin işe alınacağını ve kalan %75’inin emekli maaşı olmaksızın yaklaşık 1,2 milyon rupi ödeneceğini duyurdu. Hükümet, bu dört yıllık dönemde maaşlarından kesilecek 500 bin rupiye aynı miktarı ekleyecek. Bu planın kursiyerlerine “Agniveer” denilmektedir. Halka gaddarca baskı uygulayan DPT, DRD gibi güçlerden başka bir şey değildir. Yöneticilere yapılan muhalefete cevaben Birlik Bakanları, gençlerin bu %75’inin motive edilmek amacıyla çeşitli sektörlerde faaliyet göstereceği ve bu planla ülkede hak edilen bir ordunun oluşturulacağı konusunda çeşitli açıklamalar yapıyorlar.

Plan, Rashtriya Swayamsevak Sangh’ın (RSS), Hindistan’ı “Naya Bharat” adı altında bir “Hindu devleti” yapma programında BJP’nin ideolojisini ve vizyonunu oluşturmasına yardımcı olacak. ‘Tek Millet, Tek Bütün’ sloganıyla, ülkenin işçiler, köylüler ve orta sınıf gibi ezilen kesimlerini, onlara önderlik eden devrimci partiyi, devrimcileri ve tüm seslerin muhalefetini bastırmak için büyük bir ordu oluşturuluyor. Şimdi bu plan ülkeyi Tek Millet, Tek Polis’e götürecek.

Gündemlerini en agresif bir şekilde uygulayan Brahminik Hindutva güçleri, ülkenin anayasal kurallarına veya parlamenter sistemin kurallarına uymadan, en azından muhalefete danışmadan, minimal cumhuriyetçi yapısını dikkate alarak planı açıkladılar. Bu, merkez ile eyaletler arasındaki ilişkileri etkileyecektir. Partimizin Merkez Komitesi ülkenin ezilen kesimlerine bu faşist planın derinliğini anlamaları ve bunu yaygınlaştırmaları için çağrıda bulunuyor ve hükümetten “Agnipath” planını geri çekmesini talep ediyor. Ezilen sınıflara sesleniyoruz. Ülke gençliğine, ülke halkının aleyhine olan ‘meslek programına’ katılmama çağrısında bulunuyoruz.

Abhay

sözcü

Merkezi Komite

Hindistan Komünist Partisi (Maoist)

19-06-2022