HKP (Maoist) MK: Faşist BJP Hükümeti Dini Topluluklar Arasındaki Sosyal Uyumu Bozmak İçin Hain Bir Plan Hazırladı

HİNDİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (MAOİST)

Merkez Komite

Basın Bülteni

1 Nisan 2023

Karnataka’da seçimler yaklaşırken, Bommai’nin faşist BJP hükümeti dini topluluklar arasındaki sosyal uyumu bozmak için hain bir plan hazırladı.

Brahmanik Hindu-Raştra ideolojisiyle motive olan BJP-RSS ve şirket bağlantısı, bencil siyasi kazanımlarını arttırmak için siyasi söylemi toplumsallaştırmak üzere.

HKP (Maoist) Merkez Komitesi, Karnataka’daki Müslüman topluma yönelik yüzde 4’lük OBC rezervasyonunun kaldırılmasına ve yüzde 10’luk EWS kategorisinde rezervasyon ayrılmasına yönelik faşist kararı şiddetle kınamaktadır. BJP’nin Müslümanların OBC kategorisindeki rezervasyonunu reddetme mantığı, OBC rezervasyonunun dini açıya dayanmadığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Ancak Jainler, Sihler ve Budistlere yönelik rezervasyonlar eskiden olduğu gibi OBC’de var olmaya devam etmektedir. Biz bunların OBC listesine dahil edilmesine karşı değiliz.

Ancak, BJP’nin hedefinin Müslümanlar olduğu ve onları ikinci sınıf vatandaş haline getirerek tamamen boyun eğdirmeyi amaçladığı açıktır. Rezervasyon kriterlerinde herhangi bir topluluğun kaldırılması veya eklenmesi, geri kalmış sınıf komisyonu tarafından ampirik bir çalışma yoluyla yapılmalıdır ve BJP hükümeti gerekli prosedürü tamamen aşmıştır. BJP, Hindistan’daki Müslümanların içler acısı durumunu ortaya koyan Sachar Komisyonu raporunu tamamen inkar etmektedir. Karnataka’da BJP sayısız yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıyadır ve bu da halkın eyaletteki BJP hükümetine karşı öfkesini arttırmaktadır.

Ayrıca Modi’nin halk karşıtı, çiftçi karşıtı ve Adani ve Ambani yanlısı politikaları insanları hayatlarından soğuttu. Karnataka’daki BJP, tüm başarısızlıklarını örtbas etmek için komünalizm çalısının arkasına saklanıyor ve Lingayat ve Vokkaligas kastlarına yüzde 2’şer rezervasyon kotası ayırarak onları yatıştırıyor. Ancak Karnataka halkı BJP’nin bu yeni böl ve yönet politikası tarafından aldatılmayacak ve Lingayatlar ve Vokkaligalar da dahil olmak üzere halkın çoğunluğu Bommai hükümetinin bu kötü niyetli eylemine karşı çıkıyor. Karnataka’daki BJP hükümeti son birkaç yıldır azınlıklara yönelik komünal faşist saldırıların yuvası olmaya devam ediyor. BJP’nin Karnataka’daki ve diğer yerlerdeki siyasi stratejisi Hindu oylarını merkezileştirmek ve Müslüman oylarını seçim sisteminde etkisiz hale getirmektir. Bunu başarmak için BJP, Müslüman topluluğa karşı ayak takımı olarak madunları örgütlüyor.

Büyük filozof Basavanna, şair Tyagraja, sömürge karşıtı savaşçı Tipu Sultan ve daha birçok devrimci ve şahsiyetin ülkesi olan Karnataka, bugün okullardan her mahalleye ve her bireyin kalbine nefret tohumlarının ekilmeye çalışıldığı faşist bir saldırıyla karşı karşıyadır. Karnataka’ya hakim olan bu karanlık, tüm ulusun başına gelenlerin bir yansımasıdır ve bu karanlıkla kitlelerin isyanı ve protestolarının ışığıyla mücadele edilmelidir.

Bu bağlamda, HKP (Maoist) MK’sı Karnataka’daki ve tüm Hindistan’daki tüm demokratik ve kitle örgütlerine, kadınlara, işçilere, köylülere, öğrencilere, aydınlara, Dalitlere ve azınlık örgütlerine BJP’nin Karnataka’da Müslümanları OBC rezervasyonundan çıkarma kararını protesto etmeleri çağrısında bulunmuştur.

Bugün Karnataka’da yaptılar ve yarın Hindistan’ın tüm eyaletlerinde yapacaklar.

Yoldaşlar ve dostlar, geleceğin bugün de yattığını ve sessizliğimizin kendi mezarımıza yol açacağını unutmamalıyız. Böyle bir durumun üstesinden gelmek için militan bir kitle hareketi inşa etmemiz yerinde olacaktır.

Abhay

Sözcü

Merkez Komite

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-cc-fascist-bjp-government-devised-a-treacherous-plan-to-disrupt-social-harmony-among-religious-communities/?swcfpc=1