HKP (Maoist) MK: “Partimiz, Filistin halkının kurtuluş hareketinin haklı davasına sarsılmaz desteğini yineliyor”

HİNDİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (MAOİST)

Merkez Komite

18 Ekim 2023

İsrail işgalinin kaçınılmaz sonucu olan HAMAS’ın eşi benzeri görülmemiş saldırısını ve Filistin kurtuluş hareketinin taleplerini selamlayın!

ABD emperyalizminin kukla yerleşimci devleti İsrail’in Gazze’ye yönelik devam eden acımasız hava saldırılarını durdurun!

Modi’nin Brahmanik Hindutva faşist Hindistan Hükümetinin İsrail yanlısı tutumunu şiddetle kınayın!

HKP (Maoist) MK, İsrail’in Filistin’i işgalinin ve Filistin halkının özgürlük taleplerinin kaçınılmaz sonucu olan HAMAS’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik eşi benzeri görülmemiş roket saldırılarını selamlamaktadır. HAMAS’ın saldırısını bahane eden kötü şöhretli İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Gazze’yi dört bir yandan abluka altına alarak gıda, elektrik, yakıt ve hatta ilaç tedarikini kesmiş ve ciddi bir insani krize yol açmıştır. Gazze’ye 7 Ekim’den bu yana binlerce insanın öldüğü ve binlercesinin de sakat kaldığı sürekli hava saldırıları düzenlenmektedir. Halihazırda bir milyon insan evlerinden sürülmüş durumda. Gelen haberlere göre İsrail, Filistin halkına karşı daha büyük bir saldırı planlamaktadır.

Partimiz, kukla yerleşimci devlet ve ABD emperyalizminin Ortadoğu’daki ileri karakolu İsrail’in son üç gündür Gazze’ye yönelik acımasız hava saldırılarını şiddetle kınamakta ve durdurulmasını talep etmektedir.

ABD emperyalizmi, 7 Ekim’de HAMAS’ın saldırısını terörist bir saldırı olarak kınamakla kalmadı, aynı zamanda derhal askeri yardım ilan etti ve kısa süre içinde saldırgan köpeği İsrail’e silah ve diğer askeri teçhizat göndermeye başladı. ABD, İngiltere, Almanya ve İtalya İsrail’i destekleyen ortak bir açıklama yaptılar.

Emperyalistlerin bu iğrenç eylemi dünyanın mümkün olan her köşesinden kınanmalıdır. Hindistan Başbakanı Modi, başta ABD olmak üzere emperyalist efendilerinin peşinden giderek utanmadan İsrail’e yönelik dayanışmasını ifade etmiştir. Brahmanik Hindutva faşisti Modi’nin Hindistan Hükümetinin İsrail yanlısı tutumuna şiddetle karşı çıkıyoruz.

Partimiz, İsrail’in haksız savaşından ve HAMAS’ın haklı direnişinden ABD emperyalizminin ve Siyonist İsrail devletinin sorumlu olduğunu, bunun sonucunda her iki taraftan da insanların hayatını kaybettiğini, Filistin halkının ise ağır kayıplar verdiğini ve yıkıma uğradığını düşünmektedir. İsrail Gazze’ye yönelik saldırılarını derhal durdurmalı ve HAMAS elindeki rehineleri güvenli bir şekilde serbest bırakmalıdır

İsrail devletinin 1948 yılında Filistin’de Yahudiler için bir vatan kurma bahanesiyle emperyalistler tarafından, özellikle de ABD ve İngiltere tarafından kendi çıkarlarına hizmet etmek üzere kurulduğu tüm dünya tarafından bilinmektedir. Bu aynı zamanda ABD ve müttefiklerinin kontrolü altında olan BM (Birleşmiş Milletler Örgütü) tarafından da tanınmaktadır. O zamandan beri Filistinliler için gerçek bir barış olmadı. İsrail bugüne kadar Araplarla savaştı ve Filistin topraklarını sürekli işgal etti. Filistinliler o zamandan beri İsraillilerle, sol temsilcilerinden İslami güçlere, feodal güçlerden ulusal burjuvaziye kadar farklı bayraklar ve liderlik güçleri altında kurtuluşları için mücadele ediyorlar. Gerilemeler, liderlik ihanetleri yaşadılar ama kendilerini toparlayıp yeniden savaştılar.

Filistinliler için gerçek adalet ve barışın ancak İsrail devleti yıkıldığında ve Yahudiler de dahil olmak üzere tüm Filistin halkının eşit haklarla bir arada yaşayabileceği ve gerçek özgürlüğün tadını çıkarabileceği tek ülke olan demokratik laik Filistin kurulduğunda mümkün olacağı çok açıktır. İsrail, ABD emperyalizminin Ortadoğu’daki ileri karakolu olduğundan ve “Yahudilerin vatanını” temsil etmediğinden, emperyalizm devrilene kadar bu mümkün olmayacaktır.

Bunun için Filistin’in devrimci kitleleri, Marksizm-Leninizm-Maoizm biliminin rehberliğinde işçi sınıfının öncüsünün önderliğinde uzun süreli bir halk savaşı yürütmek zorundadır. Bugün gerçekçi görünmese de, emperyalizm ve proleter devrim çağında, Filistin halkının kurtuluş mücadelesinin bu hedefe mutlaka ulaşacağı bir gün gelecektir.

Partimiz, Filistin halkının kurtuluş hareketinin haklı davasına sarsılmaz desteğini yineliyor

MK’mız tüm Marksist-Leninist-Maoist partileri, sol güçleri, demokratik ve ilerici örgütleri ve insanları, dünyanın her yerindeki ezilen ulusları Filistin halklarının kurtuluş hareketini desteklemeye çağırır.

MK’mız ayrıca, tüm baskı ve sömürünün kökünün kazınması ve Sosyalizm-Komünizmin kurulması hedefine ulaşılabilmesi için yukarıda sayılan herkesi birleşmeye ve emperyalizmi ve onun tüm uzantılarını yenmeye çağırır.

Abhay

Sözcü

Merkez Komite

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maost-cc-our-party-reaffirms-the-unwavering-support-to-the-just-cause-of-palestine-peoples-iiberation-movement/?swcfpc=1