HKP (Maoist): Siyasi Tutukluların Serbest Bırakılması İçin Uluslararası Dayanışma Hareketini Yoğunlaştırın!

HİNDİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (MAOİST)

Merkez Komite

Basın Bülteni

16 Aralık 2021

 

Siyasi Tutukluların Serbest Bırakılması İçin Uluslararası Dayanışma Hareketini Yoğunlaştırın!

Hindistan devletinin zalim eylemlerini şiddetle kınayın!

Bhima Koregaon davasının geri çekilmesi için sesinizi yükseltin ve savaşın!

Hint Devrimi’nin sevgili dostları ve yoldaşları! Hindistan hapishanelerinde çürüyen siyasi mahkumların serbest bırakılması için uluslararası düzlemde dayanışma içinde geçen, 8 yılı aşkın süredir devam eden övgüye değer harekete ve çabaya şükranlarımızı ve devrimci selamlarımızı iletiyoruz. Emperyalist mali, ekonomik ve siyasi krizin yoğunlaşması koşullarında devrimci, demokratik, laik, yurtsever, antiemperyalist ulusal hareketlerin devrimci halkına, liderlerine ve faaliyetçilerine yönelik faşist saldırılarda artış yaşanıyor. Partimizin Merkez Komitesi, Hint Devrimci hareketinin uluslararası dostlarına ve yoldaşlarına özellikle de Hindistan Halk Savaşı ile dayanışma örgütüne sesleniyor. Sorgulayıcı seslerin çeşitli asılsız suçlamalarla hapsedilmesini şiddetle kınamaları ve serbest bırakılmaları için çok daha güçlü bir şekilde mücadele etmeleri çağrısında bulunuyor.

Son birkaç yıldır, Devrimci Demokratik Cephe (DDF) lideri Yoldaş Profesör Saibaba, entelektüel Profesör Anand Teltumbde, Devrimci Yazar Yoldaş Varavara Rao ve Bhima Koregaon davasına sahtelikle karıştırılan diğer eylemcilerin koşulsuz serbest bırakılması için dayanışma hareketini oluşturuyorsunuz. ‘BK-16’ olduğu söylenen kötü şöhretli davanın sanıklarından Peder Stan Swamy’nin 5 Temmuz’da Hindutwa devleti tarafından tıbbi yardımdan mahrum bırakılarak öldürüldüğünün farkındasınız. Merkez Komitemizin bir üyesi olan Yoldaş Milind Teltumbde, 13 Kasım’da Maharashtra’nın Gadchiroli’sinde diğer 26 gerilla yoldaşıyla birlikte bir çatışmada polisle kahramanca savaşarak ülkenin Yeni Demokratik Devrimi uğruna sıcak kanını ortaya koydu. Yoldaş Milind’in Bhima Koregaon’daki tahribatta ve Modi’nin öldürülmesi (planında çn.) baş kişi olduğu iddia edildi. İddia Hindutwa yöneticilerinin çıkarınaydı ve uğursuz faşistleri korumak içindi. Hindutwa yöneticileri yoldaşların geri kalanını aynı şekilde öldürmek için komplo kuruyorlar. Hepsini korumak bizim sorumluluğumuz. Hepsi, Dalit halkı, aşiret, dini azınlıklar ve kadınlar gibi sosyal toplulukların mazlum insanları için amansız bir şekilde demokrasi mücadelesi veriyor. Partimiz, (onların çn.) serbest bırakılmaları için halk hareketini yoğunlaştırarak onları faşistlerin komplolarından korumak için kararlı bir mücadele vermeye çağırıyor.

Seksenli yaşlarında olan yoldaş Varavara Rao sağlık durumu kötü olduğu için kefalet salıverildi ancak mahkeme ailesiyle birlikte ikametgahında yaşamasına izin vermedi. Bu da başka bir hapishane türü. Gowtam Navlakha ve Sudha Bharadwaj çeşitli sağlık sorunları yaşıyorlar ve kefalet başvurusunda bulundular. Ancak mahkeme polisle anlaştı ve izin vermedi. Ülkenin ve diğer ülkelerin yargı uzmanları bunu Hindistan Anayasasına hakaretten başka bir şey olmadığı eleştirisini yapıyorlar. Partimiz, mahkemenin Anand Teltumbde hakkındaki suç duyurusunda yer alan 17 asılsız iddianın doğru olduğu yönündeki görüşünün polisi desteklemekten başka bir şey olmadığını iddia ediyor. Bu haksızlık. Bu koşullarda, tüm uluslararası demokrasi güçleri, sahte davadaki tüm yaşlı vatandaşları koşulsuz ve derhal serbest bırakılması ve iddiaların tamamen geri çekilmesi için mücadele etmelidir. Partimiz, Hindistan yargısından Hindutwa öğretmeni Milind Ekbote ve Anil Bhide’nin davanın kayıtlı sanıkları olarak derhal tutuklamasını ve soruşturulmasını, Maharashtra SIT’ın soruşturulmasını ve soruşturmanın hızlandırılmasını ve gerçeklerin açığa çıkartılmasını, yüzbinlerce insana saldıran sanık Hindutwa güçlerinin titizlikle cezalandırmasını talep ediyor.

Jharkhand polisi Partimizin kıdemli lideri Yoldaş Prashant Bose’u tutukladı. Polis nezaretinde ağır işkence gördü ve Modi’nin öldürülmesi planının arkasındaki kişi olmayı kabul ettiğine dair yanlış bir propaganda var. Şimdi şehit yoldaşı Milind Teltumbde hakkındaki iddia Yoldaş Prashant Bose’a yönlendirildi. Partimiz bunu kınıyor. ABD’nin uluslararası tanınırlığa sahip dijital analitik kurumu Arcenal, davadaki tüm belgelerin dijital gözetleme yoluyla kötü amaçlı yazılımlar aracılığıyla üretildiğini, buna rağmen Hindistan polisinin bir yalanı gerçeğe dönüştürmek için büyük çaba sarf ettiğini kanıtlarla ortaya koydu. MK’mız, dünyanın demokratik ve devrimci güçlerine, çeşitli sağlık sorunlarıyla acı çeken emektar devrimci Yoldaş Prashant Bose’un derhal serbest bırakılması için mücadele etmeye ve kendisine açılan tüm davaların düşürülmesini talep ediyor.

Son 20 yılda ülkedeki tüm eyaletlerde polis eylemlerinde yaklaşık 1888 kişi öldürüldü. Bu cinayetlerde sadece 26 sıradan polis suçlu bulundu. Yargıç Agarwal’ın Sarkenguda ve Chhattisgarh’lı Edsametta’daki katliamlarda poliste hata bulan raporu ortaya çıkardıktan sonra tek başına bir polis tarafından tutuklanmasından sonra yıllar geçti. BM de dahil olmak üzere tüm dünya Peder Stan Swamy’nin öldürülmesini kınadı, ancak Hindistan hükümeti sanık hakkında herhangi bir işlem yapmadı. Hindistan Baş Yargıcı L.V.Ramana, Bölüm 124a’nın (İsyana teşvik) modası geçmiş olduğunu ve Yasama organlarının Yasayı iptal etmesi gerektiğini açıkça belirtti. Ancak kanun yapıcılar en az rahatsız olanlar. Devleti sorgulayan sesler, bu acımasız yasalarla parmaklıklar ardına konuluyor. Hapsediliyor ve hücreye konuluyorlar. Hindistan Basın Kulübü, Hindistan Editörler Birliği, Basın Derneği, Hint Kadınlar Basın Birliği ve Delhi Gazeteciler Birliği gibi birçok gazeteci örgütü, halk yanlısı gazetecilere ve aydınlara yönelik baskıları kınadı ve Yasayı geri çekmek için mücadele ediyorlar. Aralık ayında Ganatantrik Adhikar Suraksha Sangathan öne çıktı ve ‘Tüm Asom Öğrencileri Birliği’ lideri Animesh Bayan’ın linç edilmesini kınadı. Silahlı Kuvvetler Özel Yetkiler Yasası-1958, Hint ordusu tarafından son birkaç on yıldır Nagaland, Asom, Manipur ve Arunaçal Pradeş’te (8 polis karakolunun yetki alanı içinde) uygulanıyordu ve bu da bölgede kontrolsüz cinayetlere, vahşetlere ve insanlara yönelik işkencelere yol açtı. 5 Aralık’ta Nagaland’ın Mone ilçesine bağlı Voting köyünde çıkan çatışmada 13 kişi hayatını kaybetti. Bu, Yasa’yı geri çekmek için başka bir mücadeleyi tetikledi.

Hint devleti Hindutwa güçlerinin yönetimi altında giderek daha faşist hale geliyor.

Partimizin MK’sı, dünyanın demokratlarına, yargı uzmanlarına, sivil haklar örgütlerine, özellikle de örgüt dostlarına ve yoldaşlarına, Hindistan Devrimci Hareketi ve Uluslararası Halk Mücadeleleri Birliği’ne (ILPS) dayanışma çağrısında bulunuyor. Bhima Koregaon davasına dahil olanlar ve acımasız yasaları iptal ettirmek için 1 Ocak 2022’de Hindistan Büyükelçilikleri önünde Hint asıllı kişilerle birlikte çeşitli programlar yapılması çağrısında bulunuyor.

Abhay

Sözcü

Merkez Komite

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-intensify-the-movement-of-international-solidarity-for-the-release-of-political-prisoners/?swcfpc=1