HKP (Maoist): Yoldaş S. L. N. Murthy, Emektar Bir Savaşçı

 Yoldaş S. L. N. Murthy, Emektar Bir Savaşçı

SLN Murthy yoldaş bir ay boyunca gırtlak kanseri tedavisi gördükten sonra 21 (Aralık çn.) Çarşamba akşamı saat 7.15’te Nimes’de 73 yaşında son nefesini verdi. O devrimci bir savaşçıydı. 1971’den 2009’da tutuklanmasına kadar devrimci harekete yorulmadan hizmet eden büyük bir savaşçıydı. Daha sonraki dönemde de devrimci harekete büyük bir inançla bağlı bir yol arkadaşıydı ve sonuna kadar değerli devrimci hizmetler verdi. Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Merkez Bölge Bürosu alçakgönüllülükle bu şehide devrimci saygısını sunmaktadır. Onun emellerine ulaşmak için sonuna kadar mücadele edeceğimize söz veriyoruz.

Yoldaş L.S.N. Murthy, Sarath ve Shinanna gibi parti saflarının en değerli yoldaşıdır. Tenali yakınlarındaki Kathevaram’da doğmuştur. Üç ağabeyi ve dört ablası olan büyük bir aileleri vardı. Büyükbabaları, Genel Vali’nin treninin altına bomba koyan ve İngiliz emperyalizmine karşı savaşan cesur bir savaşçıydı. Babaları Gandhi ise Kongre politikaları ile ülkenin özgürlüğü için özveriyle mücadele etmişti. Başlangıçta çok zengin bir aileydiler, ancak yurtsever bir aile olarak tüm servetlerini ülke hizmetinde harcayarak alt orta sınıf bir aile haline geldiler ve yoksulluk içinde yaşadılar. Babasının 1959’da ölümünden sonra, üçüncü sınıftan (8. sınıf) sonra Tenali’den Guntur’a taşındı ve 11. sınıfa kadar kardeşiyle birlikte okudu. Orada Komünist Parti Öğrenci Federasyonu’na katıldı ve aktif olarak çalışmaya başladı. Pidapa Andhra Hıristiyan Koleji’nde lisans eğitimini tamamladı ve bir iş için Haydarabad’a taşındı. İlk kez orada Vietnam’a için ABD emperyalist savaşı karşıtı bir mitinge katıldı.

Haydarabad’dan SLN Murthy yoldaş Savunma Hesapları Departmanında bir iş bulduktan sonra Pune’a (Maharashtra) taşındı. Orada işçi arkadaşlarıyla birlikte Komünist Parti ile temasa geçti ve iki rupi ödeyerek partiye katıldı. Telangana silahlı mücadelesi sırasında parti ona, Nizam’ın katliamından sonra oraya bulunan ve hayatlarını Bhavani Peta ve Ganjipet gecekondu mahallelerinde dokumacı ve beedi (tütün çn.) işçisi olarak geçiren Telugu aileler arasında çalışma görevi verdi. Burada Komünist Parti tarafından düzenlenen siyasi derslere katıldı ve ideolojik ve fikirsel meseleleri kavramaya başladı. Tam da aynı dönemde, Naxalbari çiftçilerinin mücadelesi patlak verdiğinde, Murthy Yoldaş, oradaki işçi kardeşlerinin etkisi altında, idealist doğasıyla polisin çiftçilere ateş açmasını kınadı ve kategorik olarak Naxalbari siyasetini savundu ve Komünist Parti’den ayrıldı. Tam o sırada, işçi arkadaşlarıyla birlikte Haydarabad’da Naxalbari siyasetinden etkilenen Yoldaş Koteswara Rao ile temasa geçti. Yoldaş Kollipara Narsimha Rao ve Yoldaş Kondapalli Seetharamaiah ile temas kurdu ve partinin talep ettiği görevleri yerine getirmeyi Pune’den Haydarabad’a taşıdı.

Murthy yoldaş Haydarabad’a taşındı ve Subhash Nagar’daki ofiste çalıştı. Kurulan kapsamlı ilişkilerin bir parçası olarak sanatçılar Narsinga Rao, Vithal Babu ve diğerleriyle temasa geçti ve partinin rehberliğinde onları devrimci harekete yönlendirdi ve Jananatyamandali’nin (Chetna Natya Manch-JNM-Maoist Kültür Örgütü çn.)  temellerini attı. Diğer yandan emek alanında, özellikle merkez işçileri arasında çalıştı ve onları örgütledi.

Olağanüstü halin kaldırılmasından sonra halk kongrelerinin düzenlenmesi için eyalet komitesinde sorumluluk aldı ve bunların başarılı olması için çok çalıştı. Parti tarafından başlatılan eyalet resmi gazetesi Kranti’nin yönetimini devraldı. Bununla birlikte yayınlar bölümüne de baktı. Partide ortaya çıkan iç mücadelelerde her zaman doğru politikanın yanında yer aldı. Çete siyasetinin yol açtığı ayrılıklara kategorik olarak karşı çıktı.

Yoldaş Murthy 1998 yılında parti ihtiyaçları için Dandakaranyam’a gitti. Orada dört yıl boyunca Prabhat dergisinin yönetim sorumluluklarını paylaştı. Oradayken çeviri çalışmalarına devam etti. 2002-03’te Dandakaranyam’dan Merkez Komite tarafından görevlendirilen iş için geri döndü. Geçmişte partinin Hindistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist) (Parti Birliği) ve HMKM (Hindistan Maoist Komünist Merkezi kastediliyor-çn) ile sürdürdüğü birlik görüşmelerinde merkezi önderliğe eşlik etmesi sonucu 2002 yılında HMKM ile başlayan birlik görüşmelerine katıldı. Birleşik Parti’nin kuruluşuna kadar çevirmen olarak önemli bir rol oynadı. 2001 yılında HKP (ML) (Halk Savaşı) ve HKP(ML) (Parti Birliği)’nin birleştiği kongrede temsilci olarak yer aldı, ancak gerektiğinde görev alarak delegelerin görüşlerini tercüme etti.

İki partinin birleşmesiyle oluşan Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Merkez Komitesi tarafından örgütlenen İngilizce derginin yayın kurulu üyesi olarak görev üstlendi. Bu sırada polis tarafından engellendi ve hapse atıldı. Hakkında birçok sahte dava açılmasından sonra Rajahmundry Hapishanesi’nde dört yıldan fazla zaman geçirmek zorunda kaldı. Bundan sonra serbest bırakıldı ve kaçınılmaz koşullar nedeniyle sivil hayat yaşamaya başladı. CR. Vakfı’nın huzurevinde kalmasına rağmen devrimci kitlelerin büyük bir destekçisi oldu. Parti tarafından talep edildiğinde çeşitli konularda bilgi verdi ve yardımcı oldu. Partinin karşı karşıya kaldığı kayıplar onu hiçbir zaman etkilemedi. Partinin en üst kademesinde bulunanların doktrinel farklılıklar olarak yaptıkları açıklamaları şiddetle kınadı, onların zaaflarını eleştirdi. Onların hatalarını açıkça ortaya koydu. Her ülkenin devrimci hareketinde inişler ve çıkışlar olağan olduğundan, 1971 devrimci hareketiyle karşılaştırıldığında, partinin 2020’lerde elde ettiği birçok başarıyı övdü ve devrimci siyasete ve partinin çizgisine olan sarsılmaz inancını ilan etti.

Murthy Yoldaş, üniversite günlerinden itibaren eğitim konusunda çok tutkuluydu. Evdeki kütüphanesinin yanı sıra, arabası da her an bir kütüphaneydi. Tiyatroyla çok ilgiliydi. Partinin ihtiyaçlarına göre çeviri sorumluluğunu üstlendi ve Mao’nun ek eserlerinin bazı makalelerini üçten beşe kadar çevirdi ve Mao’nun ek eserlerini altıdan dokuza kadar büyük bir titizlikle tamamladı. Aynı zamanda bir sözlük hazırlayan ve parti belgelerini kadrolar tarafından kolayca anlaşılabilecek şekilde çeviren profesyonel bir çevirmendi. Yoldaş Sunithi Kumar Ghosh’un tarım üzerine kitabını Telugu diline çevirdi. S. L. N Murthy yoldaş, eyalet düzeyinde lider bir yoldaş figürüydü.

Naxalbari kuşağının cesur savaşçısı bugün fiziksel olarak aramızda değil. Ancak hırsı, idealleri, çalışma tarzı ve disiplini iyi bir komünistin nitelikleri kendisinde toplayan Murthy, büyük bir devrimci figürdür. Merkez Bölge Bürosu, devrimci yaşamında pes etmeden ölen kahramana alçakgönüllülükle saygılarımızı sunmamızı ve her türlü zor durumda devrimci siyasette kararlı kalarak onun emellerini yerine getirmemiz dileğinde bulunuyor.

Pratap

Devrimci selamlarımla

Temsilci, Merkez Bölge Bürosu