HKP(Maoist): Emperyalistlerin Ukrayna’ya dayattığı savaşı durdurmak için ses yükseltin!

Emperyalistlerin Ukrayna’ya dayattığı savaşı durdurmak için ses yükseltin!

Hint hükümetinin Hint vatandaşlarını geri getirme konusundaki ihmalkar tutumunu kınayın!

İnsanlığı yıkıma götüren emperyalistler arasındaki çelişkiler yoğun bir aşamaya ulaştı ve Ukrayna’ya savaş başladı. Rusya ve ABD’nin açıklamaları bunun burada bitmeyeceğini ortaya koyuyor. Partimizin Merkez Komitesi, dünyanın refahını dileyen her bir kişiye savaşı durdurmak için sesini yükseltmesi çağrısında bulunmaktadır. Ülkenin tüm ezilen sınıflarını, kesimlerini, insanlarını ve demokratlarını, Hindistan hükümetinin Ukrayna’daki Hintlileri güvenli bir şekilde geri getirmek için her türlü önlemi almasını talep etmeye çağırıyor.

Rusya, Ukrayna’nın doğu bölgesindeki Donetsk ve Luhansk’ı bağımsız hükümetler olarak tanımladı ve buraya ordular göndermeye karar verdi ve bu da emperyalistler arasındaki siyasi, coğrafi ve ekonomik çekişmeyi açıkça ortaya koydu. Rus orduları sadece doğu bölgelerine girmekle kalmadı, Ukrayna’ya her yönden saldırdı ve başkent Kiev’e de saldırıyor. Soğuk savaşın sona ermesinden sonra Avrupa’da ilk kez savaş tehlikesi bir kez daha ortaya çıktı. Bu gelişmeler Avrupa’yı, özellikle de Ukrayna halkını ciddi bir belirsizliğe attı. Dünya genelinde borsalar çöktü. Ukrayna’da 20 binden fazla Hintli çaresiz ve endişeli.

Ham petrol fiyatları varil başına 110 dolara kadar yükseldi ve birkaç gün içinde 150 doların ötesine geçebileceği değerlendiriliyor. Ülkemiz ekonomisi bu krizden etkilenebilir. Benzin ve motorin fiyatlarının yanı sıra Ayçiçek yağı, buğday, Alüminyum ve metal fiyatları da yükselebilir.

Sovyetler Birliği 1991’de dağıldığında, ABD Rusya’ya verdiği sözü hemen ihlal etti ve NATO’yu genişletmeye başladı. 12 ülkeyle sınırlı olan ittifak 30 ülkeye genişletildi. VARŞOVA ittifakı Polonya’sı, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’ı içine aldı. Ayrıca beş yıl sonra Estonya, Letonya ve Litvanya’yı içine aldı. Bunlar Rusya’ya komşu. Daha sonra 2008 yılında ABD, Gürcistan ve Ukrayna’yı NATO’nun bir parçası yapacağını ilan etti. Ukrayna NATO’nun bir parçası olursa, ittifak Moskova’dan 500 kilometrelik bir mesafeye ulaşacak. ABD’nin Ukrayna’ya füze konuşlandırması Rusya için çok tehlikeli olacaktır. Bu, Rusya’nın Karadeniz üzerindeki hegemonyasını etkileyecektir. ABD halen Ukrayna ordularına ve NATO ordularına eğitim ve silah vermeye devam ediyor.

Rusya, bu alanlardaki hegemonyasını sürdürmek amacıyla bazı agresif önlemlere müsamaha gösterdi. Putin, 2008 yılında Gürcistan’daki iç çatışmalar sırasında orduyu gönderdi ve kontrolü altına aldı. Ukrayna’daki Kırım adasının ayrılıkçılarına askeri destek verdi ve Rusya’nın bir parçası haline getirdi. Rusya, Belarus ve Kafkasya’ya da müdahale etti ve Asya ülkelerindeki etkisini artırıyor.

Ukrayna, Çar döneminde Rusya’nın bir parçası haline getirildi. Ukrayna gönüllü olarak Sovyetler Birliği’ne katıldı. Sovyetler Birliği parçalandığında bağımsız bir ülke haline geldi. Bununla birlikte, Rus halkı Ukrayna’nın Doğu bölgesinde daha fazla sayıdadır. Bölgelerinin bağımsızlığı talebiyle silahlı isyan gerçekleştirdiler. Ukrayna ordusu onlara baskıcı önlemler alıyor. Rusya’nın yardımıyla Ukrayna ordularına karşı savaşıyorlar.

2014’te Ukrayna bu orduları durdurdu. Belarus’ta Minsk’te iki taraf arasında bir anlaşma yapıldı. Ukrayna Minsk-1 anlaşmasına uymadı ve bu bölgelere bir kez daha saldırdı. İsyancılar Ukrayna ordularını yendi. Daha sonra Fransa ve Almanya araya girerek Rusya, Fransa, Almanya ve Ukrayna arasında Minsk-2 anlaşmasını yapıldı. Bu anlaşmaya göre Donetsk ve Lushenseev özerk bölgeler olacak ve kendi kendini yönetme hakkına sahip olacaktı. Ancak Ukrayna, NATO ülkelerinin yardımıyla bu ülkelerin özerkliğini tanımadı. Öte yandan NATO’ya katılma kararı aldı. Sonra şimdiki savaşı başladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması üzerine Fransa, Almanya ve İngiltere Rusya’ya hayati ekonomik yaptırımlar uyguladı. Almanya Kuzey Steam-2 boru hattını durdurdu. Bu, Rusya’dan Almanya’ya gaz ve petrol akışını durdurdu. Batılı ülkeler, savunma sektöründeki ihtiyaçlar, Putin’e yakın bankalar ve milyarderler için ekonomik yaptırımların uygulandığını, ancak bunların sıradan insanlar üzerinde ağır bir yük olacağını belirtiyor. Böylece, batı ülkeleri Rusya’yı krize sokmayı planlıyor. Rusya, Çin’in yardımıyla ekonomik yaptırımların üstesinden gelmeye karar verdi.

Sevgili halkımız!

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve Rus emperyalistleri arasındaki rekabet sonunda savaşa yol açtı ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya halkını ciddi zorluklara sürüklüyor. İnsanoğlu iki Dünya Savaşı ve soğuk savaşta barıştan mahrumdu. Milyonlarca halk savaş çılgınlığı yüzünden hayatlarını kaybetti. Mevcut savaş koşulları ve gerginlikler insanlığa ciddi zararlar veriyor. Ekonomik ve mali krizin üstesinden gelmek için savaşlar yapıyorlar. Ekonomik, siyasi ve coğrafi hegemonya için çekişmeler sonunda savaşa yol açıyor. Emperyalistlerin insanlığa dayattığı savaşı tüm dünya halkı kınamalıdır.

Rusya, Ukrayna’ya karşı savaşı durdurmalı ve ordularını Ukrayna’nın doğu bölgesinden çekmelidir. Ukrayna hükümeti derhal savaşı durdurmalı ve Minsk-2 anlaşmasını uygulamalıdır. Ukrayna NATO’nun bir parçası haline getirilmemelidir. Tüm alanlar askerden arındırılmalıdır.

Hindistan hükümetinin ABD’nin liderliğinde QUAD gibi askeri ittifaka üyeliği vardır. Rusya’dan füze sistemi almak için anlaştı. Öte yandan, Ukrayna’da ise barış söz ediyor. Bu, savaş komplosunun üstesinden gelinmesine izin vermeyecektir. Tüm halk Hindistan hükümetinin QUAD’dan ayrılmasını talep etmeli. Ukrayna’da savaşın kaçınılmaz olduğu açık olmasına rağmen, Hindistan hükümeti Hint vatandaşlarına koruma sağlamakta başarısız oldu. Hindistan hükümeti, bu koşullarda Hint vatandaşlarını destekleyen Büyükelçiliğini geri çekti. Air India’nın  (bilet çn.) oranlarını üç kat artırdı. Hükümet, halkın kendi harcamalarıyla komşu ülkelere gitmesi gerektiğini ve buradan uçakla götürüleceğini duyurdu. Bu insanlar için çok zor olacaktır. Savaştan sonra alınan önlemler yetersizdi. Hindistan hükümetinin ihmalkar tutumunu kınamalıyız.

İşçilere, çiftçilere, öğrencilere, çalışanlara, milletlere, dini azınlıklara, barışseverlere ve tüm halka emperyalistlere karşı Ukrayna’daki savaşı derhal durdurmaları ve halkı, gezegeni ve dünyayı korumaları için ses çıkarmaları çağrısında bulunuyoruz.

Abhay,

Sözcü,

Merkez Komite,

HKP(MAOİST)

01-03-2022

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-raise-voice-to-stop-imperialist-imposed-war-on-ukraine/?swcfpc=1