Şehit Nubar Ozanyan Taburu ve YPG Şehitleri Uğurlandı

Şehit Nubar Ozanyan Taburu ve YPG Şehitleri Uğurlandı

Til Temir’in Xozelê köyünde rejim güçlerinin gerçekleştirdiği provokatif saldırıda bir Şehit Nubar Ozanyan Taburu savaşçısı ve bir YPG tabur komutanı ölümsüzleşti.

Geçtiğimiz gün cephe hattında rejim noktasında QSD savaşçılarının bulunduğu noktalara provokatif bir saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırıda YPG tabur komutanlarından Rüstem Berxwedan ve Şehit Nubar Ozanyan Taburu savaşçısı Oskan Bagiryan ölümsüzleşti.

Til Temir Askeri Meclisi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün saat 15.30 sıralarında Şam hükümet güçleri, Til Temir’in batısına düşen Gozelê köyünde bulunan güçlerimize rejim güçleri tarafından provokatif saldırılar düzenlenmiştir. Güçlerimiz saldırıya anında karşılık vermiş ancak saldırıda iki savaşçımız şehit düşmüş, bir savaşçımız da yaralanmıştır. Çatışmada 2 rejim askeri öldürülmüş 2 asker de yaralanmıştır. Provokatif saldırının tüm yönlerinin ortaya çıkarılması için soruşturma başlatılmış olup sonucuna ilişkin kamuoyuna daha sonra detaylı açıklama yapılacaktır.

Ölümsüzleşen savaşçılar bugün Hesekê’de gerçekleştirilen askeri törenin ardından sonsuzluğa uğurlandı. Törende bir konuşma gerçekleştiren Til Temir Askeri Meclisi komutanlarından Çiçek Zagros şehitleri anarak “Devrim için 12 bin şehit verdik. Bu devrimin getirdiği kazanımları korumamız gerekiyor. Bugün Türkiye çeteler eliyle bize saldırıyor. Bugün rejim her türlü provokasyonu gerçekleştirerek bize saldırıyor. Çünkü bu devrimin yarattığı umuttan korkuyorlar. Emperyalistlerden aldıkları destek de bu devrimin yarattığı korkudandır. Bizim ne pahasına olursa olsun bu devrimi koruyup büyütmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Şehit ailelerine Saziya Malbatên Şehîdên (Şehit Aileleri Kurumu) tarafından plaket takdim edilirken ailelerin yalnız bırakılmayacağı vurgusu yapıldı.

Şehitlerinin merasimine YPG-YPJ güçleri, Ermeni Toplumsal Meclisi, M.N.K. ve çok sayıda kurum katıldı. Askeri törenin ardından ölümsüzleşen savaşçılar Til Temir Şehitliği’nde sonsuzluğa uğurlandı.