HKP(Maoist) Telengana Eyalet Komitesi: ‘Kurtuluş’ değil, ‘entegrasyon’ 17 Eylül’ü “karanlık gün” olarak analım

‘Kurtuluş’ değil, ‘entegrasyon’

17 Eylül’ü “karanlık gün” olarak analım

Egemen sınıflar tarafından anlatılan tarih. Bu durum TRS, (Telangana Rashtra Samithi- Telangana Devlet Konseyi, Telengana eyaletinde bir siyasi parti çn.) BJP (Hindistan Halk Partisi çn.) ve diğer yönetici grupların Telangana silahlı mücadelesinin tarihini ve özünü kötüye kullanması ve çarpıtmasında açıkça görülmektedir. Faşist BJP 17 Eylül’ü “Özgürlük Günü” olarak kutlama kararı almıştır. İktidardaki TRS hükümeti ise 17 Eylül’ü “Ulusal Birlik Günü” olarak ilan etmiştir. Bu hamleler tarihin çarpıtılmasıdır. Merkezde ve eyalette gasp, hükümeti ayakta tutmak içindir. Bunlar Nizam’ın yönetimini yansıtmaktadır. Tarihi Telangana Silahlı Mücadelesi, köylülüğün ve diğer ezilen insanların yüzyıllardır süren sömürüye karşı bir isyanıydı. Feodalizme ve monarşiye karşı bir mücadeleydi.

Nizam’ın yönetimi sırasında köylüler zorla çalıştırıldı. Tıpkı bir sığır gibi, Naijamku, Deshmukh, Jagirler, Shawkarlar gibi ayyaşların kölesi olarak yaşıyorlardı. Köylü kadınların hayatına saygı duyulmuyordu. Toprak ağalarının elinde ölümle bile yüzleşiyorlardı. Vetti gibi köylülüğün belini kıran feodal vergiler vardı. Adaletsizliğin hüküm sürdüğü yerde adalet tek bir sesten değil, binlerce ve milyonlarca sesten yükselir. Komünist Parti önderliğindeki Telangana silahlı mücadelesi bu adaletsizliğe karşı yükseltilen bir sesti. Üç bin köy özgürleştirildi ve topraksız köylülere yüzbinlerce dönüm toprak dağıtıldı. Hindistan Anayasası resmi olarak yasaklamadan önce Vetti ve dokunulmazlık (kast sistemi çn.) kaldırıldı.

İnsanın insanı sömürmesine karşı bu köylü hareketi, sıradan insanlara karşı sömürü ve adaletsizlikten arınmış yeni bir toplum inşa etmeyi vaat ediyordu. Bu Hindistan’ın ışık çizgisidir. Egemen sınıflar, halk tarafından seçilmeyen ancak İngiliz emperyalizminin talimatları doğrultusunda oluşturulan Kurucu Meclis’te Hindistan’ın sahip olması gereken temel haklar ve görevler hakkında tartışmalara ve müzakerelere dalmışlardır. O dönemde Nehru ve Sardar Patel, hareketi bastırmak için Nizam’a silah ve askeri yardım sağladı. Hint Ordusu ve Rajakarlar binlerce çiftçiyi öldürdü. Tüm temel hakları havada kayboldu. Binlerce kadın iktidardaki Hint ordusu tarafından tecavüze uğradı ve işkence gördü. Hindistan bir cumhuriyet oldu.

Nehru-Patel hükümeti devrimci Telangana köylülerinin silahlı mücadelesini bastırmak için ”Polo Operasyonu” adlı faşist programı başlattı. Eylül 1948’de Hint Ordusu Telangana’ya geldi. Telangana üç yıl boyunca köylülüğü ve sıradan insanları katletti. Bugün faşist BJP bu katliamı Telangana ʹvimuktiʹ (özgürlük çn.) olarak adlandırarak tarihi çarpıtmaktadır. TRSʹnin ʹulusal birlikʹ dediği şey budur.

HKP (Hindistan Komünist Partisi çn.) ve HKPM’de (Hindistan Komünist Partisi Marksist) BJP’ye karşı koymak adına 17 Eylül’ü Ulusal Birlik Günü olarak kutlamak üzere TRS ile güçlerini birleştirmiştir. Bu siyasi kazanç için oportünizmden başka bir şey değildir.

Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Telangana Eyalet Komitesi, tüm demokratik, devrimci, ilerici ve gençlik güçlerini tarihin bu tür çarpıtılmasına karşı direnmeye çağırmaktadır. Ancak bu şekilde tarihimize, mücadelemize, fedakarlıklarımıza ve varlığımıza sahip çıkabiliriz. Tarih, sömürü zincirlerini kırmak için hayatlarını ortaya koyan Sahab Ullah Khan, Maulvi Allah Uddin, Turre Baz Khan, Gazeteci Shoyabullah Khan, Komuram Bheem, Doddi Komuraiah, Bandagi ve Ailamma’yı asla unutmayacaktır. Tarih tekerrürden ibarettir. Bu yüzden faşistler tarihten korkarlar. Telangana Eyalet Komitesi, 17 Eylül’ü Telangana tarihinde ‘karanlık gün’ olarak anmaya çağırıyor.

Jagan,

Temsilci,

Telangana Eyalet Komitesi,

Hindistan Komünist Partisi (Maoist)

16-09-2022