Şehit Nubar Ozanyan Tugayı kadın savaşçıları: “Öldürülen Kadınlar İsyanımızdır!” 

“Öldürülen Kadınlar İsyanımızdır!” 

Şehit Nubar Ozanyan Tugayı kadın savaşçıları, Ermenistan ve İran’da katledilen kadınlar başta olmak üzere tüm kadın katliamları için bir açıklama yaptı. Açıklama 22 Eylül 2022 tarihinde saat 10.00’da Şehit Nubar Ozanyan Tugayı’nda gerçekleşti.

Tugay kadın savaşçıları adına açıklamayı Yerivan Ozanyan okudu. “Kadın katliamları politiktir ve erkek egemenliğini ortadan kaldırana kadar mücadeleye devam edeceğiz” sözleri ile başlayan açıklama “İran, Ermenistan ve tüm dünyada kadın ve LGBTİ’ler katlediliyor” sözleri ile devam etti.

Dünyanın her yerinde kadınlar ataerkiye ve her türlü şiddete maruz kalıyor. Bu nedenle çağrımız, kadınların ortak direnişini örgütlemesi ve dayanışma içinde mücadele etmesidir” diyerek tüm kadınlara ortak mücadele çağrısı yapan kadın savaşçılar “Bizler Şehit Nubar Ozanyan Tugayı kadın savaşçıları olarak savaş alanlarından sesleniyoruz. Anush Apetyan ve Jina Amini şahsında tüm kadınların hesabını soracağız. Öldürülen kadınlar isyanımızdır” sözleri ile açıklamayı sonlandırdı.

Açıklamanın sonunda Ermenice ve Arapça “Kadın yaşam özgürlük” sloganları attı.