HKP(Maoist): Ka Oris’in öldürülmesini kınıyoruz

HİNDİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (MAOİST)

MERKEZ KOMİTE

5 Kasım 2021

Basın Açıklaması

 

Ka Oris’in öldürülmesini kınıyoruz. Filipinler YHO’nun Sözcüsü Ka Oris’in enternasyonalist ideallerini yerine getirmeye ve sonuna kadar savaşmaya söz veriyoruz!

Sevgili yoldaşlar,

Filipinler’deki Duterte faşist hükümeti, 2017’den beri devrimci harekete saldırıyor. Faşist hükümet, hava saldırılarında insansız hava araçları kullanıyor. Yüzlerce kızıl savaşçı, köylü ve halkın diğer kesimleri tutuklandı ve hapishanelerde konuldu. Bir sürü insan kaçırıldı ve öldürüldü. Duterte hükümeti, Filipin toplumunu yok ediyor ve Amerikan emperyalizminin çıkarına çalışıyor. Partimiz, Filipinler devrimci hareketinin bu soygunculara uygun bir cevap vereceğine inanıyor. Bu cinayetleri ve hava saldırılarını ciddi şekilde kınıyoruz. HKP(Maoist), tüm Maoist partilere sesleniyor, anti-emperyalist güçler, barışsever insanlar, demokratlar, devrimci sempatizanlar ve tüm dünya halkları Filipinler devrimci hareketine destek verelim ve dayanışma gösterelim.

26 Aralık 2020’de devrimci lider Antonio Cabantan, devlet destekli katil çeteler tarafından yakalandı, işkence gördü ve katledildi. 5 Mart 2021’de Filipinler Partisi ikinci merkez komite üyesi olan yoldaş Rosalino Canubas, bir çatışmada öldürüldü. Filipinler Ulusal Kiliseler Konseyi Üyesi ve Mas lideri Jovenes Anakbayan, Sasah sta. Rosa olan Papaz Dan Balucio Mayıs ayında tutuklandı. Filipinler gazeteci sendikaları eski müdürü John Heredia Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne bir gün kala 2 Mayıs’ta öldürüldü. 14 Mayıs’ta köylü liderleri Marcela Diaz ve Virgilo Lincuna tutuklandı. 28 Mayıs’ta Ulusal Demokratik Cephe danışmanları Fr. Rustico Tan ve Reynaldo Boca öldürüldü. 7 Haziran sabahında farklı kasabalardan üç çiftçi Ailyn Ekit Bulalacao, Ramon Boy Valenzula Brioso, Antonio Poligrates tutuklandı ve ardından öldürüldü. Bunun yanı sıra, ordu tarafından birçok bölge kuşatıldı ve insanları toplu halde tutuklayıp öldürdüler. Filipinler’de Duterte döneminde 60 gazeteci saldırıya uğradı ve 21’i öldürüldü.

2017’den itibaren devrimci bölgelere bombardıman devam ediyor. 16 Ağustos 2021’de Barangay Osmena, Dolores ve Doğu Samar’da gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucu 19 kişi hayatını kaybetti. 21 Eylül’de Filipinler Hava Kuvvetleri Barangay ve çevresine bomba yağdırdı. 16 Eylül’de Kuzey Samar’ı 7 saat aralıksız bombaladılar. Halkı kasabalardan tahliye etmek için saldırılar ve tehdit her geçen gün artıyor. Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli tarama operasyonları ve soykırım da artıyor. Eylül’de insan hakları aktivisti, avukat ve ulusal avukatlar sendikası üyesi In Juan Macababbad öldürüldü ve ayrıca kadın gerilla savaşçıları Ka Ella ve Ka Pabling öldürüldü. Bu korkunç koşullarda Bukidon’da başka bir cinayet daha işlendi. YHO Sözcüsü tıbbi yardımcısıyla birlikte motosikletine binerken öldürüldü. Bu, onun hayat arkadaşı tarafından duyuruldu. Silahlı Kuvvetler Ka Oris ve Ka Pika’nın öldürülmesi gerçeğini çarpıtmak için iki saat süren bir çatışma hikayesi uydurdu.

Zalim soykırımlarını örtbas etmek için medyaya sahte bir rapor yayınladılar. Bunları kınıyoruz. Şehit yoldaşların arkadaşları ve yakınları tarafından dile getirilen tıbbi test talebine destek veriyoruz. Naaşların şehit yakınlarına ve arkadaşlarına teslimini talep ediyoruz. Şehit yoldaşların dostlarına ve yakınlarına üzüntü ve taziyelerimizi ifade ediyoruz.

Filipinler’de devam eden faşist baskıcı faaliyetler, dünya genelinde başta devrimci hareketler olmak üzere anti-emperyalist halk hareketleri üzerinde artmakta ve devam etmektedir. Bugün halk yanlısı eylemcileri tutuklamak, seslerini yükselten kişilere işkence etmek, hapse göndermek ve son olarak onları öldürmek egemen sınıfların ortak özelliğidir. Birçok ülkede sağ güçlerin yönetici-elitleri, sol ideolojiye ve devrimci hareketlere tahammül edemiyor. Bu kapitalist sistemin finansal, ekonomik, siyasi krizlerinin yansımasıdır. Ancak bu baskıcı politikalar, devrimci hareketleri hiçbir yerde durduramaz. Bu tarihi bir gerçek. Partimiz, Filipin halkının ve halk savaşının Duterte ve efendisi Amerikan emperyalistinin baskıcı faşist politikalarına kesinlikle karşı koyacağına inanıyor. Filipin halkının ve devrimci hareketin kesinlikle ilerleyeceğine ve görevini yerine getireceğine ve dünya sosyalist devriminin bir parçası olarak dünya proletaryasının safında yer alacağına inanıyoruz.

Abhay

Sözcü

HKP (Maoist)

Merkez Komite

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-condemn-the-murder-of-comrade-ka-oris-spokes-person-of-the-npa-of-philippines-hailing-is-martyrdom/?swcfpc=1