Huriye Çıtak

Huriye Çıtak

Ölümsüzleştiği tarih: 28 Ekim 1991

1968’de Çorum Alaca’ya bağlı Keşlik köyünde dünyaya gelen Huriye Çıtak, maddi sıkıntılardan dolayı ilk ve orta öğrenimini yatılı okulda yapmıştır. Devrimci mücadele ile ilk tanışması İbrahim Kaypakkaya’nın mücadelesine duyduğu sempati sonucunda olur.

19 Mayıs Üniversitesi Matematik bölümünü kazanır. Örgütlülüğe gençlik faaliyeti içinde başlar. Samsun’da okurken öğrencilere de matematik dersi verir. Stajyer öğretmen olarak çalışmasını sürdürdüğü dönem kendi öğrencileriyle kısa sürede sıcak ilişki kurarak onları faşizme karşı devrimci mücadelenin gerekliliği noktasında eğitir.

1989 yılında gerilla saflarına katılır. Bir savaşçı olarak halkla bağlarını kısa sürede geliştirir.

Huriye Çıtak yoldaşında içinde olduğu bir gerilla birliği 28 Ekim 1991’de Hozat’ın Kurukaymak (Koçeri) köyüne iner. Öncü grup, köyü gözetlemek için önden gider. Diğer gerillalar köye yakın bulunan bir tepede mevzilenir. Havanın yağmurlu ve puslu olması gerilla birliğinin hareket alanını biraz güçleştirmiştir.

Öncü grup köyü gözetlerken köyde asker olduğunu fark edip, gerilla birliğini işaretle haberdar eder. Gerilla birliği mevzilendikleri yerden gruplar halinde hareket etmeye başlar. Öncü grubun ıslık sesini yanlış anlayan Huriye Çıtak yoldaşında olduğu grup köye iner. Evin yakınına geldiklerinde gerilla grubunu fark eden askerin açtığı ateş sonucu Huriye Çıtak yoldaş dizinden yaralanır. O, hala köyde yoldaşlarının olduğunu düşündüğü için “durun ateş etmeyin, biziz” derken bu kez alnından aldığı kurşunla ölümsüzleşir.

Huriye Çıtak yoldaş ölümsüzleştiğinde düşman bir kuyu kazıp naaşını gömmek istemişse de köylüler buna karşı koyup onu kendi elleriyle toprağa verirler.

Parti ismi “Özlem” olan Huriye Çıtak yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML İleri Militanı, TMLGB üyesi, TİKKO savaşçısıydı.