Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

Ölümsüzleştiği Tarih: 2 Eylül 1977

Her biri ülkenin ayrı bir köşesinden geçimini sağlayabilmek için İstanbul’a gelen ve kendi gibi olan insanların yanına yerleşenlerin bulunduğu bir semt olan 1 Mayıs Mahallesi, 2 Eylül 1977 tarihinde devletin azgın saldırısına sahne oldu.

2 Eylül günü gecekonduları yıkılmak istenince halk devrimcilerle omuz omuza vererek direnişe geçti. Otomatik silah, cop ve panzerlerle halka saldıran devletin karşısında Partizanlar da halkla iç içe geçmişti.

Çatışmalarda açılan ateş sırasında ölümsüzleşen Hüseyin Aslan Dersim Nazımiye 1950 doğumluydu. Üç çocuk babasıydı. İlkokul sonrası yoksulluk nedeniyle okula gidemedi. 12 yaşında çalışmak için İstanbul’a amcasının yanına gitti. Amcasıyla birlikte lastik fabrikasında işçi olarak çalıştı. 4 yıl çalıştıktan sonra 8 aylık daktilo kursuna gitti ve bonservis aldı.

AKBANK Osmanbey Şubesinde müstahdem olarak çalışmaya başladı. Devrimci düşünceleri nedeniyle işten atıldı. Ümraniye 1 Mayıs mahallesinde barınma hakkı için mücadele ederken ölümsüzleşti.

Çatışmalarda açılan ateş sırasında TKP-ML Üyeleri Hüseyin ÇaparoğluCuma GülHasan Yıldırım ve İsmail Poyraz yoldaşlarda ölümsüzler kervanına katılırlar.

Hüseyin Aslan yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesiydi.

****

Hüseyin Arslan yoldaşla ilgili basında yer alan haber, makale ve yorumlar:

 

Isci Koylu Kurtulusu (2 Eylul Gecekondu Dırenısı-1 Mayıs Mahallesı-Ozel Sayı-1980?)

Vatan. 8 Eylül 1977. Sayfa: 7.

 

1 Mayıs Mahallesi Gecekondu Direnişi Video linki: https://www.tkpml.com/1-mayis-mahallesi-gecekondu-sehitleri/?swcfpc=1