Ahmet Cemil Oka

Ölümsüzleştiği tarih: 27 Ağustos 1977

Halkın canı kanı milyonlarını

Ben istemem senin saraylarını

Vuramam halkımın evlatlarını

Haykırdı ve isyan etti yoldaşım

Cemil yoldaşım

Halk savaşçısı Ölmez gerillam

Faşist bir general idi babası

Babasına karşı başlar kavgası

Baba dedi geldi savaş sırası

Halkının safını seçti yoldaşım

Devrilir bu düzen mutlak devrilir

Bir halk savaşçısı böyle can verir

Doğruya adanmışlar yücelir kök olur

Zulmün çarklarını bozdu yoldaşım

(Cemil Oka katledildikten sonra yoldaşları ve halk arasında söylenen bir marş.)

Militanlığın, kararlılığın ve cesaretin sembolü olan Ahmet Cemil Oka (Keko), bir generalin çocuğu olarak 1954 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. TKP-ML üyesi ve TİKKO savaşçısı olan Cemil Oka, 27 Ağustos 1977 tarihinde İstanbul Göztepe’de yaralı olarak devlet güçleriyle girdiği silahlı çatışmada ölümsüzleşti.

Elazığ, Malatya, Bingöl, Tunceli ve Muş illeri sıkıyönetim komutanlığı yapan faşist MİT generali Nazif Oka’nın oğlu olan Cemil Oka böyle bir aile çevresine mensup olmasına rağmen safını halktan, devrimden yana belirledi.

Genç yaşta TKP-ML’ye sempati duymaya başladığında önce ailesine karşı tavır koyarak inandığı dava uğruna evi terk ederek mücadeleye atıldı. Kısa sürede öne çıkarak askeri konulardaki yeteneklerini birçok askeri eylemde gösterdi. Armenak Bakır’ın Buca zindanlarından kaçırılma eylemi, halk düşmanlarının cezalandırılması, kamulaştırma eylemi ve askeri birçok eylemde görev aldı, yönetti.

Son olarak İstanbul Okmeydanı’nda bir banka kamulaştırma eylemi sırasında polisle girdiği çatışmada yaralanmasına rağmen çemberi yarıp izini kaybettirerek ele geçirilen parayı yoldaşlarına ulaştırır. Daha sonra Göztepe’de tedavi olduğu evi tespit eden ve başlarında Uğur Gür ve Mete Altan gibi azılı faşistlerin bulunduğu devlet güçlerinin “teslim ol” çağrıları Cemil Oka’nın silahıyla yanıtlanır. Uğur Gür faşistini yaralayan Cemil Oka, yeniden ağır yaralar alır. İçeriye giren çelik yelekli polisler onu alçakça katlederler.