Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

Ölümsüzleştiği Tarih: 2 Eylül 1977

Her biri ülkenin ayrı bir köşesinden geçimini sağlayabilmek için İstanbul’a gelen ve kendi gibi olan insanların yanına yerleşenlerin bulunduğu bir semt olan 1 Mayıs Mahallesi, 2 Eylül 1977 tarihinde devletin azgın saldırısına sahne oldu.

2 Eylül günü gecekonduları yıkılmak istenince halk devrimcilerle omuz omuza vererek direnişe geçti. Otomatik silah, cop ve panzerlerle halka saldıran devletin karşısında Partizanlar da halkla iç içe geçmişti.

Çatışmalarda açılan ateş sırasında ölümsüzleşen Hüseyin Aslan Dersim Nazımiye 1950 doğumluydu. Üç çocuk babasıydı. İlkokul sonrası yoksulluk nedeniyle okula gidemedi. 12 yaşında çalışmak için İstanbul’a amcasının yanına gitti. Amcasıyla birlikte lastik fabrikasında işçi olarak çalıştı. 4 yıl çalıştıktan sonra 8 aylık daktilo kursuna gitti ve bonservis aldı.

AKBANK Osmanbey Şubesinde müstahdem olarak çalışmaya başladı. Devrimci düşünceleri nedeniyle işten atıldı. Ümraniye 1 Mayıs mahallesinde barınma hakkı için mücadele ederken ölümsüzleşti.

Çatışmalarda açılan ateş sırasında TKP-ML Üyeleri Hüseyin ÇaparoğluCuma GülHasan Yıldırım ve İsmail Poyraz yoldaşlarda ölümsüzler kervanına katılırlar.

Hüseyin Aslan yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesiydi.

****

Hüseyin Arslan yoldaşla ilgili basında yer alan haber, makale ve yorumlar:

“1 MAYIS MAHALLESİ DİRENİŞİ ÖLÜMSÜZDÜR!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, [NOS], 2 Eylül 1979

[2 Eylül 1979 tarihli, TKP/ML Merkez Komitesi imzalı açıklama]

****

Hüseyin Aslan yoldaşla ilgili kısa bir bilgi, Isci Koylu Kurtulusu (2 Eylul Gecekondu Dırenısı-1 Mayıs Mahallesı-Ozel Sayı-1980?)
Hüseyin Aslan yoldaşla ilgili kısa bir bilgi, ikk-sayı-43-Eylül 1982_Sayfa 15 (Ayrıca Cemil Oka, Ali Geçgelİbrahim Kara ve Munzur Geçgel yoldaşlara dair kısa bilgiler.)

Vatan. 8 Eylül 1977. Sayfa: 7.

 

****

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

***

HÜSEYİN ASLAN’ın babası: “Oğlum halk menfaatları için şehit düştü”

Adınız, soyadınız: Zülfü Aslan.

Babanızın adı: Düzali.

Hiç okula gittiniz mi: Hayır okula gitmedim. Okuma yazmam yok.

Peki askere gitmeden eveli ne iş yapıyordun: 1931 yılında İstanbul’a gittim.

Niçin gittin: Çalışmak için.

Ne işte çalıştın: Hamallık yapıyordum.

Ne zaman asker oldun: 1935 yılında askere gittim. 1937 yılında terhis oldum.

Peki askerden döndükten sonra ne işle uğraşıyorsun: Evlendim, artık aile sorumluluğunu üzerime aldım. 1937-1939 yıllarında postacılık yapıyordum.

Postacılığı nasıl yapıyordunuz: Biz, Tunceli, Nazimiye, Mazgirt postalarını taşıyorduk. Araba felan [yoktu, çoğu zaman hayvan bulamıyorduk sırtımızla taşıyorduk. Bazen 2-3 haftada ancak eve uğruyorduk.

Niçin postacılık yaptın da başka bir işle uğraşmadın: O zamanlar para yoktu, herkez bir ekmeğe muhtaçdı. Bende evi geçindirmek için mecburdum. Buralarda daha değişik iş bulamadığım için gidip çalışalım da 5 kuruş alıp, ev ihtiyaçlarını temin edelim. 2 yıl hizmetim oldu.

1939’lardan sonra ne yaptınız?: Alman harbinde tekrar itihatlığa alındım, 2 yılda orada kaldım ve 1941’lerde döndüm.

İhtiyatlıktan döndükten sonra köyde mi kaldın: Hayır, evi çoluğu çocuğu geçindirmek için İstanbul’a çalışmaya gittim.

Kaç yıl ve ne çalıştın: 3 yıl Çeltik Fabrikasında işçilik yaptım.

Peki 3 yıl çalıştıktan sonra köye mi döndün orada mı kaldın: Hayır, köye döndüm. Artık tekrar rençberlikle uğraştım.

Kaç dönüm araziniz var: 15 dönüm yani 15 teneke tohum ekiyoruz.

Bununla geçim yapıyor muydun: Hayır, bir su değirmeni vardı 98’de biri [1/98] bana düşüyordu. Yani 80 teneke buğdaydan 10 teneke bana düşüyordu. O zamanda zahire almaktan az çok kurtuluyordum. Bir de köylerde inşaat yapıldığı sıralarda 5-6 bilmedin 10 gün öyle çalışıyordum. İyi kötü çoluk çocuğu geçindiriyordum.

Ne kadar davarınız var: Küçük baş hayvan 15 tane, büyük baş hayvan 5 tane, kümes hayvanlarımız yok.

Arazin yine 15 dönümlük mü?: Evet yine aynısıdır Ne sattım ne de satın aldım.

Kaç çocuk babasısınız: Sekiz çocuk babasıyım.

Çocuklarından ölen var mı?: Evet, 3 kız 1 erkek oğlum.

Kız çocukların ne zaman vefaat etti: Bir kaç sene bundan eveli biri yanarak diğer ikisi de hastalanarak öldüler.

Ya Oğlunuz?: Oğlum 5.9.1977 yılında halk menfaatlarını önde tutarak savaştı ve şehit düştü.

Oğlunuzun doğum tarihi: Nazımiye-1950.

Kaç çocuk babası: Üç çocuk babasıdır.

Kaç yaşında okula başladı: 7 yaşında başladı, 12 yaşında ilkokulu bitirdi.

İlkokuldan sonra okula devam etti mi?: Hayır.

Neden?: Fakir olduğumuzdan okutmaya gücümüz yetmiyordu. Ben artık yaşladım evin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kimsemiz olmadığından 12 yaşından sonra sorumluluk altına girdi.

Daha sonra ne yaptı?: İlkokulu bitirdikten sonra çalışmak için İstanbul’a amcasının yanına yolladım. Amcasıylan birlikte lastik fabrikasında işçi olarak çalıştı.

Kaç yıl?: 4 yıl çalıştıktan sonra 8 aylık daktilo kursuna gitti, bonservis aldı.

Askere ne zaman gitti: 1969-1970’lerde, askere gitti, 1971-1972’lerde askerden köye döndü.

Ne zaman evlendi: Köye döndükten birkaç gün sonra evlendi. Evliliğin 2. ayında tekrar İstanbul’a gitti. Amcasının vasıtasıyla AKBANK Osmanbey Şubesinde müstahdem olarak çalışıyordu.

Size yardımı oluyor muydu?: Evet ev ihtiyaçlarımızı o karşılıyordu. 5-6 yıl orada çalıştıktan sonra 1977’de altıncı ayında izinli olarak buraya geldi. Burda bazı nedenlerden dolayı izninin bitiminden bir kaç gün gecikmişti. Oraya gittiğinde iş veren geciktiğini bahane ederek işten atılmıştı. (Aslında sarı sendikaya bağlı oldukları, bu sendika vasıtasıyla burdan atmak ve devrimci bir sendikaya bağlamak amacıyla işten atılmıştır.) Atıldıktan sonra Ümraniye’de bir konut yapmak buradan kurtulmaya çalışıyordu, ama orda çıkan olaydan düşmanların karşısında dağ gibi dikildi ve şehit düştü.

Şimdilik kaç nüfussunuz: 9 kişiyiz.

Peki aile geçimini nasıl yapıyorsunuz?: Aile geçimimizi şehit düşen oğlum Hüseyin ve iki küçüğü var. Şimdi de onlar geçimimizi yapıyorlar.

Nasıl sağlıyorlar?: Hem rençberlikten hem de sağda solda gurbette işçilik yaparak, sağlıyorlar.

Devrim için şehit düşen oğlunuz için ne diyorsunuz?: Evet oğlum halk menfaati için şehit düştü. Katillerini bilsem ben cezalandıracağım.

Peki oğlunuzun ölen diğer devrimcilerden ayrıldığı bir taraf var mı?: Hayır, onlar oğlumdan daha fazla mücadele ettiler. Mesela İBRAHİM, ALİ HAYDAR ve daha niceleri. Söyliyeceklerim bu kadar.

Oğlum mücadelenizde başarılar dilerim.

Kaynak:“HÜSEYİN ASLAN’ın babası: “oğlum halk menfaatları için şehit düştü”. Partizan. 2 Eylül 1978. Özel Sayı: 2. Sayfalar: 1, 4.

 

 

1 Mayıs Mahallesi Gecekondu Direnişi Video linki: https://www.tkpml.com/1-mayis-mahallesi-gecekondu-sehitleri/?swcfpc=1