İsmail Hanoğlu

İsmail Hanoğlu

Ölümsüzleştiği tarih: 20 Nisan 1978

Tokatlı olan İsmail Hanoğlu, yoksul bir köylü çocuğuydu. Uzun süre çobanlık yaptı. Zor koşullarda öğrenimine devam etmeye çalışıyordu. Ortaokul sonlarında devrimci düşüncelere sempati duydu. Öğrenciliği döneminde bir süre PDA (Aydınlık) saflarında ortaöğrenim gençliğinin örgütlenmesi içinde yer aldı.

Fakat kısa süre içinde PDA saflarını terk etti. 1975 yılında TKP-ML ile ilişki kuran İsmail Hanoğlu bu dönemde fabrika ve inşaatlarda işçilik yaptı.

1976 yılından itibaren ise kendini tamamen Partimize ve devrime adadı.

İyi bir propagandist ve ajitatör olan İsmail Hanoğlu’nun en çok ilişki ağları, fabrika işçileri, inşaat işçileri ve kenar semtlerdi. Aynı zamanda iyi bir örgütçüydü. Her ilişkiye bir görev vererek onları örgütler, hem sorumluluk derecesini, ciddiyetini, hem de gelişme yönünü ölçerdi.

İstanbul Gültepe’de Şerif Nedim adında bir faşist hakkında parti organı ölüm kararı çıkarır. Eylem bir askeri komiteye verilmiştir. Komite yaklaşık bir ay çeşitli işleri var gerekçesiyle eylemi erteleyince, kararı alan bölge organında sorumlu olan İsmail Hanoğlu, “Parti kararı ve görevi geciktirilemez, parti oyalanamaz” diyerek tepki gösterir ve bir başka yoldaşının “görevin değil, yapma” uyarılarına rağmen kararı uygulamaya girişir.

Grup halinde dolaşan faşistlerin içine arkadan karışarak “Şerif” diye seslenerek faşistin arkasını dönüp bakmasıyla onu alnının ortasından vurarak öldürür. O anda dağılan faşistlerden bir kısmı kısa sürede tekrar toparlanıp bir tüp kamyonunun arkasına pusu kurarak ateş ederler.

Geri çekilip çatışan İsmail Hanoğlu, 20 Nisan 1978 tarihinde vurularak ölümsüzleşti.

İsmail Hanoğlu yoldaş, ölümsüzleştiğinde  TKP-ML üyesiydi.

****

İsmail Hanoğlu yoldaşla ilgili basında çıkan, haber, yorum ve makale:

İsmail Hanoğlu yoldaş hakkında, “ÖLÜMÜNÜN 1. YILINDA YİĞİT YOLDAŞIMIZ İSMAİL HANOĞLU’NU ANIYORUZ”, [20 Nisan 1979 tarihli ve Merkez Komitesi imzalı bildiri], ikk-NOS-Nisan 1979, sayfa 1
İsmail Hanoğlu yoldaş hakkında, “ÖLÜMÜNÜN 1. YILINDA YİĞİT YOLDAŞIMIZ İSMAİL HANOĞLU’NU ANIYORUZ” [20 Nisan 1979 tarihli ve Merkez Komitesi imzalı bildiri]  ikk-NOS-Nisan 1979, sayfa 2
 

İsmail Hanoğlu yoldaş Kars’ta anıldı. İsci-koylu-kurtulusu-sayi-15-Temmuz-1980_Sayfa_3
İsmail Hanoğlu yoldaş hakkında, ikk-sayı-38_Nisan-1982, sayfa 8

 

İsmail Hanoglu yoldaş Selahattin Doğan yoldaşın cenaze töreninde (Fotografın orjinali, İşçi Köylü Kurtuluşu, Sayı: 38, Nisan 1982, Batı Avrupa Baskısı‘nda yayınlanmıştır. Fotograf tarafımızdan renklendirilmiştir.)

******

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

******

Demokratik Halk Devrimi ve Sınıfsız toplum yaratma mücadelemizde Şehit düşen Yoldaşlarımızı anıyoruz!”

İsmail Hanoğlu yoldaş hakkında kıs bir makale: İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 55, Nisan 1984, Sayfa: 24-25

İsmail Hanoğlu yoldaş ve cezalandırdığı faşist Şerif Nedim’e dair dönemin burjuva basınında çıkan haber küpürleri.