İsviçre’de Parti ve Devrim Şehitleri Anıldı

İsviçre’de Parti ve Devrim Şehitleri Anıldı

TKP-ML’nin 1. Konferansı’nda karar altına aldığı enternasyonal proletaryanın mücadelesinde ve yine devrimci mücadelede toprağa düşen ölümsüzleşenleri anmak için İsviçre’nin Basel şehrinde “Parti ve Devrim Şehitlerini Anıyoruz” sloganıyla bir etkinlik düzenlendi.

TKP-ML İsviçre örgütü tarafından düzenlenen anmaya TKP-ML taraftarları ile birçok devrimci parti ve kurum katıldı.

Parti ve Ordu bayraklarının yanı sıra “Aliboğazı’ndan Rojava’ya Şehitlerimizi Anıyoruz” pankartının asıldığı anma etkinliği komünizm ve devrim mücadelesinde ölümsüzleşenlerin anısına saygı duruşuyla başladı.

Açılış konuşmasında basta Ocak ayı olmak üzere, “Biz Karadeniz’de çakır gözlü Ayfer Celep, umudu yeşerten Aşkın Günel son mermisine kadar savaşan Muharrem Horoz, zindanlara sığmayan, o duvar duvarınız vız gelir bize vız diyerek özgür alanlarda yerini alan Mehmet Zeki Şerit’iz. Rojava’da General Martager, Aliboğazı’nda 12’ler, Türkiye hapishanelerinde Nergiz Gülmez, Rojava’da anarşist devrimci Lorenzo Orsetti’yiz” denilerek devrim uğruna ölümsüzleşenler anıldı.

Etkinlikte TKP-ML MK SB’nin ocak ayı için yaptığı açıklama okundu. Açıklamada su sözlerle devrim şehitlerin önemine ve anlamına vurgu yapıldı: “Proletaryanın ve halkın çıkarları için yaşamını tereddütsüzce verenler, yarını kazanma mücadelemizin, faşizmi ezme kararlılığımızın somut kanıtları olmaya devam etmektedir. Bu bağlamda proletaryanın ve ezilen halklarının mücadelesinde ölümsüzleşenlerimiz sınıfsız, sömürüsüz dünya mücadelemizde yol işaretlerimiz, kutup yıldızlarımız olmaya devam etmektedir.”

Anma etkinliğinde sık sık TKP-ML’nin gerçekleştirdiği 1. Kongre’ye vurgu yapıldı: “Komünist önder İbrahim Kaypakkaya yoldaşın ortaya koyduğu ana hat; partimiz TKP-ML’nin gerçekleştirdiği 1 Kongresinde vücut bulmuştur.” Yine Kongre’de kurulusu ilan edilen Komünist Kadınlar Birliği (KKB) ve TMLGB’nin açıklamalarından kesitler okundu.

Anmada birçok kurum ve parti adına da konuşmalar yapıldı. Anmada söz alan Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nden (HBDH) bir temsilci “Bugün emperyalist, kapitalist sistem Türkiye ve Kürdistan topraklarında kendi faşizmini yaratmıştır. Bu katliamcı, halklara ve inançlara kendi topraklarında yaşam hakkı tanımayan sisteme karşı bizler mücadelemizi ortaklaştırarak zafere taşıyacağız. Başta Kürt halkı olmak üzere tüm ezilen sınıfların birlikte mücadelesi ancak devrimde ısrar ederek yükseltmekten geçer” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından anma etkinliği devrimci marşlarla sonlandırıldı.