Kemal Tutuş

Kemal Tutuş

Ölümsüzleştiği tarih: 8 Mart 1999

Kemal Tutuş yoldaş Türk ulusuna mensup Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1980 yılında Tokat/Almus’a bağlı Gevrek köyünde doğdu. TKP-ML’nin düşünceleriyle 1996’da Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi’nde okurken tanışarak, Partinin bölgedeki yerel örgütlülüğü içinde örgütlendi.

1997 yılında kısa bir süre gerilla birliklerinin kuryelik görevini yürüttü; düşmana deşifre olmasının ardından aynı yıl Halk Ordusu TİKKO’nun bölgedeki gerilla birliklerine katıldı. 17 yaşındayken katıldığı gerilla saflarındaki gelişimi çok belirgin olarak görülebiliyordu.

Kavrayışındaki yaşının üstünde derinlik ve inisiyatifliliği sayesinde askeri olarak kısa sürede gelişti. TİKKO’nun bölgede düşmanla girmiş olduğu bir dizi çatışmada yer alması, gerillaya katıldığı dönemden itibaren zorlu süreçlerle karşı karşıya kalan gerilla birliklerinde görev almış olması nedeniyle askeri olarak gelişirken ideolojik olarak da çelikleşiyordu.

TKP-ML önderliğinde savaşan TİKKO’nun üç gerillası, 8 Mart 1999 tarihinde Tokat merkeze bağlı Bağderesi (Çöreğibüyük) köyünde T.C. ordusunun attığı genel pusunun yanısıra köyün çeşitli evlerine attığı hücre pususu sonucu çıkan ve yarım saat süren çatışmada savaşarak ölümsüzleştiler.

Bu çatışmada Kemal Tutuş yoldaşla birlikte, Ayfer Celep ve Münire Sağdıç yoldaş da ölümsüzleşti.

Parti adı Polat olan Kemal Tutuş yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML’nin militanı, TİKKO’nun savaşçısıydı.