Kemal Tutuş

Ölümsüzleştiği tarih: 8 Mart 1999

Türk ulusuna mensup Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1980 yılında Tokat/Almus’a bağlı Gevrek köyünde doğdu. TKP-ML’nin düşünceleriyle 1996’da Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi’nde okurken tanışarak, Partinin bölgedeki yerel örgütlülüğü içinde örgütlendi. 1997 yılında kısa bir süre gerilla birliklerinin kuryelik görevini yürüttü; düşmana deşifre olmasının ardından aynı yıl Halk Ordusu TİKKO’nun bölgedeki gerilla birliklerine katıldı. 17 yaşındayken katıldığı gerilla saflarındaki gelişimi çok belirgin olarak görülebiliyordu.

Kavrayışındaki yaşının üstünde derinlik ve inisiyatifliliği sayesinde askeri olarak kısa sürede gelişti. TİKKO’nun bölgede düşmanla girmiş olduğu bir dizi çatışmada yer alması, gerillaya katıldığı dönemden itibaren zorlu süreçlerle karşı karşıya kalan gerilla birliklerinde görev almış olması nedeniyle askeri olarak gelişirken ideolojik olarak da çelikleşiyordu.

1998 yılında şehit düşen Zeynel Çalpar’dan sonra Almus’un Gevrek köyünün ikinci şehidi olma onurunu taşıyan Kemal Tutuş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML’nin militanı, TİKKO’nun savaşçısıydı.