Münire Sağdıç

Münire Sağdıç

Ölümsüzleştiği tarih: 8 Mart 1999

Münire Sağdıç yoldaş, Kürt ulusuna mensup, Alevi kökenli yoksul bir ailenin çocuğu olarak 1973’te Erzincan Çayırlı’ya bağlı Yeşilbük köyünde doğdu. İstanbul Ümraniye gibi devrimcilerin yoğun olarak yaşadığı bir semtte büyüdüğü için çocuk yaşlarda devrimci düşüncelerle ve partimizle tanışma şansına sahip oldu.

Yaşadığı ortamın etkisiyle küçük yaşlarda çeşitli devrimci etkinliklere katılmakla birlikte 1990’larda kendi dışındaki gelişmelerden kaynaklı Partiyle kesintili bir ilişki sürdürürken 1993 yılında TKP-ML’nin gençlik örgütü TMLGB’nin işçi semt alanında görev aldı.

1995 yılında TKP-ML’ye yönelik bir düşman saldırısında gözaltına alınarak işkenceli sorgulardan geçirildi. İşkencehanelerde “Ser verip sır vermeme” ilkesine uygun davranarak kızıl direnme ruhuna sadık kaldı. Yaklaşık iki yıl kaldığı hapishaneden mücadele azmi, coşkusu, bilinci daha da yoğunlaşmış, gelişmiş olarak çıktı. Kırsal alanda görev almak istediğini yineledi. Ancak partinin verdiği görev doğrultusunda bir süre daha TMLGB’nin işçi semt alanında faaliyet yürüttü. 1998 yılında TİKKO’nun Karadeniz Bölgesi’ndeki gerilla birliklerine katıldı.

TKP-ML önderliğinde savaşan TİKKO’nun üç gerillası, 8 Mart 1999 tarihinde Tokat merkeze bağlı Bağderesi (Çöreğibüyük) köyünde T.C. ordusunun attığı genel pusunun yanısıra köyün çeşitli evlerine attığı hücre pususu sonucu çıkan ve yarım saat süren çatışmada savaşarak ölümsüzleştiler.

Bu çatışmada Münire Sağdıç yoldaşla birlikte Ayfer Celep ve Kemal Tutuş yoldaşda ölümsüzleşti.

Münire Sağdıç yoldaş, 28 Mayıs 1991’de Elazığ Palu’da faşist T.C. güçleri ile çıkan çatışmada ölümsüzleşen Yaşar Sağdıç yoldaşın da kardeşiydi.

Parti adı Meral olan Münire Sağdıç yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML’nin ileri militanı, Halk Ordusu TİKKO’nun bir savaşçısıydı.

****

Tokat Bağderesi Ölümsüzleriyle ilgili burjuva basında çıkan bazı haber küpürleri