Mehmet Ali Elalmış

Ölümsüzleştiği tarih: Mayıs 1990

Mardin’in Merkez köyünde dünyaya gelen M. Ali Elalmış, 70’li yılların sonlarında TKP-ML’ye sempati duymaya başladı. Diyarbakır bölgesinde faaliyet yürüttü. 78 yılında tutsak düşen M. Ali Elalmış partisi, düşmana en ufak bir bilgi vermedi. 12 Eylül koşullarında Diyarbakır zindanında ağır işkencelere maruz kaldı. İki yıllık hapishane yaşamından sonra tahliye edildi. 12 Eylül koşullarında alandaki faaliyetin de aksamasından kaynaklı partiyle bağı koptu. Ancak 1988-89 dönemlerinde tekrar bağ kurabildi.

Partiye silah sağlama konusunda özel olarak görevlendirildi. 1990 Mayıs’ında makineli tüfek ve roketin de içinde bulunduğu bir kısım silah aldıktan sonra bir miktar daha almak için görevlendirildi. Ancak maddi olanaksızlıklar ve silahların yanına bırakıldığı kişinin (M. Kemal Taymaz) sorumsuz, duyarsız davranışları nedeniyle M. Kemal Elalmış silahları kamuflajsız almak zorunda kaldı. Ve düşman tarafından katledildi.

En kötü koşullarda dahi partinin kendisine verdiği bir görevi yerine getirerek partinin yükünü omuzladı ve örnek bir komünist olarak ölümsüzleşti. M. Kemal Taymaz adlı dolandırıcı yaptıklarından dolayı TKP-ML tarafından 1991’de ölümle cezalandırıldı.