Mehmet Beyhan

Mehmet Beyhan

Ölümsüzleştiği tarih: Nisan 1981

Mehmet Beyhan yoldaş 1977 yılından itibaren Urfa Siverek’te devrimci faaliyet yürütmeye başlar. TKP-ML’nin bölgedeki faaliyeti sadece TC devletini değil, yereldeki halk düşmanlarını da rahatsız eder. Kendilerini DDKD (Devrimci Doğu Kültür Derneği) olarak adlandıran sosyal faşistler, TKP-ML’nin bölgede, “Toprak ağalarını, soygunu, sömürüyü protesto” mitingini engelleme çabalarına rağmen mitingin başarıyla geçmesi DDKD’lileri çileden çıkarır. Siverek Lisesi’nde DDKD’lilerle görüş ayrılıkları nedeniyle bir tartışma çıkar. Bu tartışmada Mehmet Beyhan yoldaşın DDKD’lilerce dövülmesi üzerine DDKD’lilerle yaşanan çatışmada Ramazan Can katledilir. Bu çatışmada partimizin daha sonra ölümsüzleşen militanları Medet Özbadem ve Cuma Polat da yer alır.

Toprak ağalarının istekleri doğrultusunda alçakça katliamlar yapan bu sosyal faşistler bununla da yetinmez. 22 Ekim 1979’da Cuma Polat ’ı, 4 Kasım 1979’da Viranşehir’de Aziz Gözetmen’i katlederler ve Mehmet Beyhan’ı da 9 kurşunla ağır yaralarlar.

Bu saldırılara rağmen Mehmet Beyhan devrimci yoldaş mücadelesini sürdürür. Askeri faşist diktatörlüğün bölgede estirdiği teröre rağmen devrimci mücadelesine devam eder. Ailesiyle birlikte maruz kaldığı polis terörüne devrime olan inancı ve kararlılığıyla cevap verdi. Görevlendirildiği bölgede çeşitli askeri eylemlere de katıldı.

Polis tarafından devrimci faaliyetleri nedeniyle gözaltına alınan Mehmet Beyhan, burada da direniş geleneğini büyüttü. Daha önce de DDKD’li sosyal faşistler tarafından 9 kurşunla yaralanmış bedeni ağır işkenceleri kaldıramadı. Nisan 1981’de Siverek’te Meydan Polis Karakolu’nda katledildi.

Mehmet Beyhan yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML militanıydı.

****

Mehmet Beyhan yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

Mehmet Beyhan yoldaş hakkında bir haber; ikk-sayı-30_Mayıs-1981, Sayfa 1
Mehmet Beyhan yoldaş hakkında bir haber; ikk-sayı-30_Mayıs-1981 Sayfa 3
Mehmet Beyhan yoldaşında olduğu bir afiş; “NİSAN-MAYIS AYI ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ!, Kızıl Kanları Yerde Kalmayacaktır!”, isci-koylu-kurtulusu-sayi-64-Nisan-Mayis-1985_Sayfa 15