Mehtap Kara

Mehtap Kara

Ölümsüzleştiği tarih: 1 Ağustos 2007

Azeri ulusuna mensup bir aileden gelen Mehtap Kara yoldaş, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Sulama Bölümü öğrencisi iken devrimci-demokrat düşüncelerle tanıştı. Kısa sürede komünist gençlik örgütü TMLGB içinde örgütlendi. TMLGB içinde uzun bir dönem faaliyet yürüttü.

2000 Temmuz’unda Karadeniz’deki TKP-ML- TİKKO gerillalarına katıldı. 2004 yılında Dersim’e geçen birlik içinde yer alan Mehtap Kara yoldaş, burada kısa sürede halk tarafından sevildi.

1 Ağustos 2007 tarihinde HPG ve TİKKO gerillalarının aynı mıntıkada olduğu ve HPG’nin yaralısı olduğunun ihbarını alan düşman güçleri Hozat-Çemişgezek arasında bulunan Kinzir ormanlarına on bin kişilik bir güçle nokta operasyonu yapmaya çalışır. Operasyonun ilk günü TİKKO gerillaları ile düşman güçleri arasında çıkan çatışmada en az iki asker öldürülürken devam eden günlerde yapılan sabotaj saldırıları sonucu düşman ondan fazla kayıp vererek geri ekilmek zorunda kalır.

Düşmanın bu saldırısı sonucunda Mehtap Kara yoldaş ve bir YJA Star gerillası ana gruptan koparak düşmanla girdikleri çatışmada ölümsüzleştiler.

Parti ismi “Hatice” ve “Sevda” olan Mehtap Kara yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanı TİKKO savaşçısıydı.