Meral Yakar

Meral Yakar

Ölümsüzleştiği tarih: 25 Ocak 1973

1950 Gaziantep Nizip doğumlu olan Meral Yakar, öğrenimi nedeniyle geldiği İstanbul’da Çapa Tıp Fakültesi’nde öğrenci gençliğin akademik-demokratik mücadelesinden etkilenmiş ve kısa sürede bu mücadele içinde yerini almıştır.

Meral Yakar’ın devrimci düşüncelerle bütünleşmesi zor olmadı. O, bu düşünceleri özümsedikten sonra, devrimci mücadelenin en ön saflarında yer almak için büyük çaba gösterdi.

İbrahim Kaypakkaya önderliğinde ideolojik ve siyasi olarak PDA revizyonistlerine ve her türden oportünist anlayışa karşı yürütülen yoğun siyasi mücadelede ve patron-ağa devletine karşı yürütülen mücadelede Proletarya Partisi saflarında yer alarak mücadelesine devam etti ve TKP-ML’nin ilk kadın üyesi oldu.

Halka, devrime ve partisine olan bağlılığını, inancını yürüttüğü faaliyette ortaya koydu. TKP-ML’nin teorik görüşlerinin yazılı hale getirilmesi ve günümüze ulaşmasındaki devrimci emeği yadsınamaz.

Meral Yakar yoldaş İstanbul’da bir parti evinde, bir yoldaşının silahını temizlerken meydana gelen kaza sonucu yaralandı. Yarasının ağır olmasından kaynaklı hastaneye kaldırılan Meral Yakar’ı tanıyan işkenceci katiller, yaralı haldeyken onu sorguya aldı. İşkenceli sorgu sürecinde Meral Yakar, Partimizin direniş geleneğinin ilk mihenk taşlarını döşedi.

22 Ocak 1973’te yaralı olarak hastaneye kaldırıldıktan sonra işkenceciler, Meral Yakar yoldaşı 25 Ocak 1973’de gözaltındayken katlettiler.

Parti adı “Kinem” olan Meral Yakar yoldaş, Türkiye devrimci hareketinin ilk kadın ölümsüzü ve yine TKP-ML’nin ölümsüzleşen ilk kadın üyesidir.

 

“Meral Yakarlar

Atilla Özkanlar

Ali Haydarlar

Ölümsüzdür

TKP-ML TİKKO”

Ankara Seyranbağları, 1970’ler

İŞÇİ KÖYLÜ KURTULUŞU SAYI: 3 OCAK: 1980 Sayfa 3

(“Parti Şehitlerini Anıyoruz” başlığıyla Meral Yakar ve Ali Haydar Yıldız yoldaşla ilgili bir yazı.)