Ali Haydar Yıldız

Ali Haydar Yıldız

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Ocak 1973

Aslen Dersim-Mazgirtli olan Ali Haydar Yıldız, Elazığ ilinin Palu ilçesi Erturan köyünde dünyaya geldi. İlkokul, orta ve lise dönemleri yoksullukla geçti. 1970’li yıllara gelindiğinde kendi yaşamından çok iyi bildiği açlığın ve sefaletin sorumlularına karşı kin ve öfkeyle mücadele etmeye başladı. O, bu mücadelesini öğrenci gençliğin akademik demokratik mücadelesinde somutladı.

Partimizin bilimsel temellere oturtarak oluşturduğu mücadele çizgisini benimseyerek bunun gelişip büyümesi için yorulmak bilmeksizin mücadele yürüttü. TKP- ML’nin kurucuları arasında yer alarak bu davaya katkısını en üst düzeyde gösterdi.

Tarih 24 Ocak 1973. “… irkilerek ayağa fırlayan Ali Haydar, eğik durumda kömden dışarı fırladı. ‘Yaklaşın, yaklaşın’ diye bağırarak fitilini sigarayla ateşlediği bombayı savurdu. Patlamanın yarattığı şok çok derin oldu… Peşpeşe çığlıklar koptu. Askerler geri çekildi. Askerler tekrar saldırıya geçti. Altınbilek en öndeydi. Kırmayla bir el daha ateş etti.

Diğerleri, otuz metre ilerlemişlerdi. Eve girmesinden dolayı en arkada kalmıştı. Kömden on beş metre kadar uzaklaşan Ali Haydar, korkunç ve sıcak bir hançer yemiş gibi yüzüstü düştü. Kalkmak istedi, iniltiyle başı kara gömüldü…”

İki kırma ile zulme başkaldıran bu insanlar, geleceği elleriyle, yürekleriyle, bilinçleriyle yaratmanın destansı mücadelenin önderleri oldular.

Ali Haydar Yıldız, Halk Ordusu TİKKO’nun ilk komutanı olarak, mücadelesini sürdürenlerin yolunu aydınlatarak ölümsüzleşti.

Ali Haydar Yıldız, yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesi, TİKKO Komutanıydı.

 

Meral Yakarlar

Atilla Özkanlar

Ali Haydarlar

Ölümsüzdür

TKP-ML TİKKO”

(Ankara Seyranbağları, 1970’ler)

İŞÇİ KÖYLÜ KURTULUŞU SAYI: 3 OCAK 1980 Sayfa:3

(“Parti Şehitlerimizi Anıyoruz” başlıklı yazıda, Ali Haydar Yıldız ve Meral Yakar yoldaşla ilgili bir yazı)