Mustafa Kalkan

Mustafa Kalkan

Ölümsüzleştiği tarih: 17 Temmuz 1993

1958 yılında Dersim-Hozat Kırnik (Buzlupınar) köyünde orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mustafa Kalkan, 1938 katliamının acılarını ve direnişlerini dinleyerek büyüdüğü Dersim’de 1977-78 yıllarında TKP-ML ile ilişki kurar. Lise yıllarında, gençlik çalışmalarına aktif olarak katılır. Liseyi bitirdikten sonra Hozat ve çevresinde yarı-profesyonel olarak Parti faaliyetini sürdürür.

1982’de profesyonel olarak çalışırken gittiği bir görev yerinde gözaltına alınarak tutuklanır ve Elazığ Hapishanesi’ne konulur. Hapishane sürecinde de karamsarlık, yılgınlık ve teslimiyete karşı devrimci onurundan ve Partinin düşüncelerinden ödün vermeden direnişi yaşatır.

Aynı yıl partiye, halka ve devrime daha yararlı bir nefer olmak için bir grup yoldaşıyla, “O duvarlarınız vız gelir bize vız” diyerek Elazığ Hapishanesi’nden özgürlüğe merhaba der. Firarın ardından, zaman kaybetmeden TKP-ML ile ilişki kurarak TİKKO gerilla birliklerine katılır. Uzun bir dönem kırlık bölgelerin çeşitli alanlarında parti-ordu çalışmalarını yürütür.

Fedakar, çalışkan ve özverili oluşuyla yoldaşları arasında takdirle karşılanan Mustafa Kalkan, bir takım özgül durumlarından kaynaklı yurtdışına çıkar. Burada tekrar Parti ile ilişkiye geçerek cephe gerisinde parti çalışmalarına aktif olarak katılır.

17 Temmuz 1993 tarihinde bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirir.

Parti adı “Muhtar” olan Mustafa Kalkan yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML militanıydı.