NKP (Devrimci Maoist): Hain MCC Anlaşmasını Yürürlükten Kaldırmak İçin Mücadeleyi Yeni Bir Boyuta Taşıyalım!

Hain MCC Anlaşmasını Yürürlükten Kaldırmak İçin

Mücadeleyi Yeni Bir Boyuta Taşıyalım!

Saygın halk kitleleri,

Nepal Hükümeti ve ABD, 2017 yılında Nepal’deki enerji nakil hatlarının ve yollarının genişletilmesi için elli altı milyar Rs sağladığını söyleyen hain bir anlaşma -MCC (Millennium Challenge Corporation)- imzaladı. Ve tamtamlar, bu anlaşmanın Nepal’in kalkınması ve yoksulluğun azaltılması için çok avantajlı, yanılmaz bir ilaç ve tedavi olduğu konusunda dövüldü. Bu kompaktın parlamento tarafından onaylanması için çok fazla komplo ve manevra yapıldı. Anlaşmaya karşı protestolar tüm ülkede aralıksız devam ediyor. Şimdi, durum bir dönüm noktasına ulaştı.

MCC neden tehlikeli bir sözleşmedir? Bunun nedeni: –

Bu sözleşme, Nepal’in refahı ve yoksulluğun hafifletilmesi için tasarlanmamıştır. Sözde hibe, Nepal ulusal bağımsızlığına saldırma ve Nepal’in ulusal servetini yağmalama amacına dayanıyor.

  1. MCC, ABD Savunma Bakanlığı ve güvenlik şemsiyesi ile ilgili Hint-Pasifik stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır, saf bir mali hibe değildir. ABD’li yetkililerin kendileri de bunu söylüyorlardı. Bu anlaşmanın temel amacı, Çin’i kuşatmak ve Nepal’i askeri bir savaş alanı haline getirmek için Nepal topraklarını kötüye kullanmaktır.
  2. Bu hain sözleşme, Nepal’in bağlantısız dış politikasına ve Panchasheel ilkelerine aykırıdır. Parlamento tarafından onaylanırsa, Nepal’in sonsuza kadar ABD güvenlik şemsiyesi altında kalması ciddi bir tehdit oluşturabilir.
  3. MCC sözleşmesi Nepal yasalarının üzerindedir. Yasada, aralarında bir ihtilaf olması durumunda Nepal yasalarına göre sözleşme yasalarının geçerli olacağı ve gelecekteki ABD yasaları için de geçerli olacağı belirtiliyor. Bu, Nepal’in ulusal egemenliğine ve kendine saygısına karşı ciddi bir meydan okumadır.
  4. Bu sözleşmede Nepal’e son derece katı koşullar getirilmiştir. Örneğin, Hindistan’ın bu sözleşmeyi uygulamak için kabulü zorunlu hale getirilmiştir, Nepal MCC hesabını denetlemeye uygun hale getirilmiştir, projenin bazı hükümleri proje süresinin dolmasından sonra bile devam edecektir, Nepal yasaları yasa dışı suçlar durumunda hiçbir MCC personelini cezalandıramaz ve bu sözleşmede herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır ve saire. Bunlar ulusal egemenliğimiz için ağır zorluklardır.
  5. Nepal’de böyle bir anlaşmaya karşıtlık arttığında, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı da dahil olmak üzere ABD’li yetkililer, Nepal parlamentosunun onaylamaması halinde, Çinlilerin elini işin içinde görecekleri ve Nepal’e yapılan tüm yardımları ve bağışları kesecekleri konusunda açıkça uyardılar.

Bu nedenle, yukarıdaki gerçekler göz önüne alındığında, MCC sözleşmesinin halka ve ulusa karşı olduğu açıktır. Ancak ABD emperyalizmine boyun eğen Nepal Kongresi liderliğindeki koalisyon hükümetinin Başbakanı, MCC sözleşmesine göz yummuş ve bunun tamamen ekonomik bir yardım olduğunu ve onaylanmazsa ülkenin uluslararası imajını lekeleyeceğini söylüyor.

Halkın yurtsever kitleleri,

Şu anda, ulusal bağımsızlığın korunması sorunu son derece ciddi ve hassas hale gelmiştir. Bu durumda partimiz, mücadeleyi yeni bir boyuta çıkarmak için sokaklara dökülen tüm yurtsever insanlara ve sol partilere yürekten hitap ediyor. Aynı zamanda, yurtsever milletvekillerinden hain MCC sözleşmesinin yürürlükten kaldırılması için sağlam durmalarını talep ediyoruz.

Tarih: 26 Şubat 2022.

Merkez Ofis

NKP (Devrimci Maoist)

Englısh: https://www.tkpml.com/cpn-revolutionary-maoist-to-repeal-the-treacherous-mcc-agreement-lets-raise-the-struggle-to-a-new-height/?swcfpc=1