Nubar Ozanyan Ölümsüzlüğünün 5. Yılında Anıldı

Nubar Ozanyan Ölümsüzlüğünün 5. Yılında Anıldı

Nubar Ozanyan, 13 Ağustos 2022 tarihinde ölümsüzlüğünün 5. yılında Ortadoğu’da yapılan etkinlikle anıldı.

TKP-ML’nin düzenlediği anma etkinliği, saat 9’da Şehit Nubar Ozanyan Tugay savaşçılarının askeri töreniyle başladı. Saygı duruşunun ardından Şehit Nubar Ozanyan Tugayı komutanı Antranik Melkonyan bir konuşma yaptı.

Melkonyan konuşmasında “Anılarını ve mücadelelerini hafızalarımıza kazıdığımız şehitlerimiz tüm halklar için özgürlük, ilke ve değerlerimize ulaşmanın yoludur” dedi ve şöyle devam etti; “Yaşamını devrimci mücadeleye adayan komutanımız Nubar Ozanyan’ın mücadelesini tüm inancımız ve kararlılığımızla sahipleniyoruz. Onun mücadelesine bağlılığımızı ölümsüzlüğünün 5. yılında bugün burada bir kez daha yineliyoruz.”

Melkonyan konuşmasını “Komutanımız Nubar Ozanyan’ı savunduğumuz Rojava devrim topraklarının her karışında yaşatmaya devam edeceğiz” sözleri ile sonlandırdı. Anma “Şehîd Namirin” sloganı ve askeri geçiş törenin ardından salon etkinliği ile devam etti.

Nubar yoldaş soykırımlar yaşayan bir halk gerçekliğinin simgesiydi!”

Salon etkinliğinde açılış konuşmasının ardından ilk olarak TKP-ML adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada “Sizleri partim adına en içten devrimci duygularımla selamlıyorum. Bugün burada Nubar yoldaşı anmak için bulunuyoruz. Nubar yoldaş, partimiz açısından oldukça önemli bir yerde bulunuyor. 50 yıllık mücadele tarihimizde birçok zamanlar partimiz zorlu koşullardan geçmiştir. Bu dönemlerde bazı yoldaşların ileri çıkmaları partiyi ileri taşımıştır. Mücadelemiz için ön açıcı olmuştur. Nubar yoldaşın Rojava’ya gelişi gibi tüm hayatı da partimiz ve devrim mücadelesi için örnek alınacak bir yaşam olmuştur” denildi.

Nubar yoldaş soykırımlar yaşayan bir halk gerçekliğinin yaşayan simgesiydi. 1915 Ermeni Soykırımının ardından hayatta kalanların faşist Türk devletine olan başkaldırısının adıdır Nubar Ozanyan” denilen açıklama şöyle devam etti; “Nubar yoldaş, partimizin askeri birikimidir aynı zamanda. Onun Filistin’den Hayastan’a, Irak Kürdistanı’ndan Rojava’ya kadar uzanan devrimci yaşamı savaş tecrübemizdir. Bu tecrübeler ışığında savaşı sürdürmeye devam edeceğiz. Nubar Ozanyan şahsında şehitlerimizi bir kez anıyoruz. Nubar yoldaşın anısını yaşatacağız. Ona verdiğimiz sözü yerine getireceğiz, Rojava devrimini savunacağız, Ermeni halkının kendi öz örgütlerinin savunmasını yapması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Anmada Ermeni Toplumsal Meclisi adına Anahit Kasabiyan da bir konuşma yaptı. Anahit Kasabiyan “Beş yıl evvel yitirdiğimiz Nubar Ozanyan komünist kişiliği, mütevaziliği, fedekarlığı ile mücadelemize ışık tutmakta, yolumuzu aydınlatmaktadır” sözleri ile konuşmasına başladı ve devamında “Faşist Türk devletinin topraklarımıza yaptığı saldırılar karşısında mücadele etmekten başka yolumuz yoktur. Kendimizi savunmak ve faşizme karşı mücadeleyi yükseltmek tek yolumuzdur” dedi. Kasabiyan konuşmasını “Bugün Rojava devrimini savunmanın Nubar Ozanyan’ın mücadelesini devam ettirmek geçtiğinin bilinci ile hareket ediyor ve onun mücadelesine bağlılık sözü veriyoruz” şeklinde sonlandırdı.

Nubar Ozanyan’ın mücadelesini konu alan Arapça bir sinevizyon izlenimi ardından Ermeni Toplumsal Meclisi üyelerinin okuduğu Türkçe ve Arapça marşlarla etkinlik sona erdi.