Nubar Ozanyan Tugayı’ndan Soykırım İçin Askeri Tören

Nubar Ozanyan Tugayı’ndan Soykırım İçin Askeri Tören

Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Tugayı Soykırım’ın 109. yılı vesilesiyle askeri bir tören gerçekleştirdi. Şehit Dijwar Îsa Şehitliği’nde gerçekleştirilen askeri tören saygı duruşu ve Tugay komutanlarından Lusin Sarkisyan‘ın konuşması ile devam etti.

Lusin Sarkisyan konuşmasında Osmanlı devleti eliyle gerçekleştirilen Ermenilere yönelik soykırımdan arta kalanların torunları olarak anma gerçekleştirdiklerine, Soykırım’ı unutmamanın önemine değindi. Bugün soykırım politikalarının devam ettiğini, Osmanlı’dan devralınan bir politika olarak Türk devletinin aynı politikayı uyguladığını dile getirdi. Bugün de soykırım politikasının Filistin’de uygulandığını, siyonist İsrail’in onbinlerce Filistinliyi katlettiğini, Türk devletinin de Rojava ve Kürdistan dağlarında bunu uyguladığını vurguladı. Ermeni Tugayı olarak Ermeni kimliğine sahip çıkma, Rojava devrimini savunma konusunda kararlı olduklarını dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

Askeri geçit törenin ardından soykırımın 109. yıldönümü vesilesiyle Tugay savaşçıları Şehitlikte savaşçılardan oluşan 109 rakamını yazarak koreografik bir gösteri gerçekleştirdi.

Askeri törene katılan Nubar Ozanyan Kültür Merkezi faaliyetçileri ile birlikte şehitlikte mum yakımının ardından anma sona erdi.