“Onun Gibi Bir Yoldaşımız Olmasından Kaynaklı Gururluyuz!”

“Onun Gibi Bir Yoldaşımız Olmasından Kaynaklı Gururluyuz!”

Enternayonalist savaşçı Tekoşer Piling (Lorenzo Orsetti), ölümsüzleşmesinin üçüncü yılında Rojava’da anıldı. Tekoşina Anarşist’in düzenlediği anma Tekoşer Piling ve Şevger Ara Makhno ismi verilen ve düzenlenmeye başlanan bahçede yapıldı.

Temsili mezarların başında gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından konuşmalar gerçekleştirildi. Tekoşer Piling ve onlarca enternasyonalin yaşamını feda ettiği Rojava Devrimi’nde ölümsüzleşen 11.000’in üzerinde şehidin emeğine dikkat çekildi. Tekoşîna Anarşîst adına yapılan konuşma onun “Bütün fırtınalar küçük bir damla ile başlar. Siz de bu damla olmaya çalışın” sözleriyle başladı. Devamında şöyle denildi; “Bunlar, kendisiyle karşılaşanları aydınlatan, ilham veren ve cesaretlendiren devrimci bir ruhun sözleridir. Bu ruh, arkadaşımız ve yoldaşımız Lorenzo Orsetti, şehîd Tekoşer Piling tarafından birçok yönden somutlaştırıldı. Baskıya boyun eğmeyen, özgürlük için haykıran ve başkaları susarken başkaldıran bir ruh. Tekoşer’i boyun eğme ve esaret hayatını reddetmeye, özgürlüğü ve onun için savaşanları aramaya iten işte bu ruhtur.”

Konuşma “Gerçek bir enternasyonalist olan Şehîd Tekoşer, Kuzey ve Doğu Suriye halklarının mücadelesini dünyanın her yerinde aynı özgürlük mücadelesinin bir parçası olarak görmüş ve sahiplenmiştir. TİKKO’da Türkiyeli yoldaşları ile YPG ve QSD’deki Kürt ve Arap yoldaşların yanında savaştı ve Tekoşîna Anarşîst’te örgütlü bir enternasyonalist anarşist hareketin kurulmasına yardımcı oldu. Tekoşer’in örnek aldığı kararlılık ve enternasyonalizm de bu fırtınanın dünyayı kasıp kavuracak bir fırtına olduğunu hatırlatıyor. Mücadele zaten her yerde yaşanıyor ve kendimizde Orso ile aynı fırtınayı getirme kapasitesini görmemiz gerekiyor. Bunu, Ukrayna’daki Direniş Komitesi ve Dayanışma Harekatı’nda olduğu gibi, kanlı emperyalist savaş karşısında, birbirine destek olmak, kendilerini savunmak için örgütlenen insanlarda görebiliriz. Bunu, Rusya’da pasif kalmayı reddeden, Putin rejiminin savaş çabalarına karşı harekete geçen Rus halkının eylemlerinde görebiliriz” şeklinde devam etti.

Açıklama “Şehitler, ilahi bir müdahaleyle değil, mücadelede ruhlarını sürdürmek için somut eylemlerimizle ölmezler. Bu zamanlarda, eskinin yıkıntıları arasında yeni bir dünyanın büyümesi için zemin verimli, bu dünyayı zaten kalbimizde taşıyoruz. Sadece biraz yağmura ihtiyacı var. Şehîd namirin!” sözleriyle sona erdi.

Açılış konuşmasının ardından ilk söz TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı’na verildi. Komutanlık adına yapılan konuşma Tekoşer Piling şahsında tüm devrim ve komünizm şehitlerini selamlanarak başladı. Yüz yıldan uzunca bir süredir emperyalistlerin Ortadoğu ve dünyanın çeşitli yerlerinde yürüttükleri haksız savaşlar nedeniyle halkların hayatlarının gaspedildiğine dikkat çekilen konuşmada “Tekoşer yoldaş, ordumuzun bir savaşçısıydı ve onun gibi bir yoldaşımız olmasından kaynaklı gururluyuz. Tekoşer yoldaş, Rojava Devrimi’nin sadece DAİŞ’e karşı yürütülen bir savaş olmadığının bilincindeydi. Emperyalistlerin ve bölge gerici devletlerinin işbirliği ile boğulmaya çalışılan bu devrime, bu enternasyonalist bilinçle katıldı. Bugün emperyalistler ve gerici devletler, yeni senaryo ve işbirlikleri ile bu sefer de Ukrayna halkını iki emperyalist bloktan birisini seçmeye zorluyor. Ancak emperyalistler ezilen halklar açısından bir seçenek olamazlar. Ezilen halklar ve dünya proletaryası ancak kendi elleriyle özgürlüğe ulaşacaktır. Tekoşer yoldaşı ve ölümsüzleşenlerimizi anmak bugün her türlü tehlike ve tehdide karşı uyanık olmaktır. ‘DAİŞ bitti’ yalanlarına karşı Haseke’de DAİŞ’in gerçekleştirdiği saldırıda elde ettiğimiz zafer Tekoşer yoldaşın mücadelesini ileri taşımaktır. Tekoşer yoldaşı anmak Rojava Devrimi’ni savunmaktır. Tekoşer yoldaşı anmak mücadeleye kesintisiz ve kararlı biçimde devam etmektir” denildi.

Bu konuşmaların ardından Tekoşer Piling’in bir yoldaşının yazdığı mektup okundu. Mektupta “Lorenzo, İtalya’nın Floransa kentinden bir anarşistti. Ölümü sırasında, o ve ben, Rojava olarak da bilinen Kuzeydoğu Suriye’de devam eden devrime katılan, anarşist enternasyonal bir grup olan Tekoşîna Anarşîst’in üyeleriydik. Lorenzo ile Suriye’deki ilk günümde tanıştım ve hayatının son altı ayında neredeyse her gün onunla birlikteydim. Ölene kadar gerçek adını ve tam olarak nereli olduğunu bilmiyordum. Bana göre o Tekoşer Piling’di… Rojava’ya para kazanmak, hareketin zenginliğiyle geçinmek ya da internette ünlü olmak için gelmedi. Bir enternasyonalist olarak görevini ciddiye aldı. Suriye’de görev yaptığı bir buçuk yıl boyunca, Afrin’den Deyrizor’a, kurtarılmış toprakların bir ucundan diğer ucuna mümkün olan her görev için gönüllü oldu… Floransa’daki sevdiklerine, Lorenzo’yu kendimce önemsediğimi söylemek isterim. Vefatından sonraki sözlerimizde arkadaşlarımla birlikte söylediğimiz gibi: ‘Bir parçamız onunla birlikte öldü, bir parçası da bizimle yaşıyor.’ Onunla gurur duyduğunuzu ve yaptığı seçimleri anlayabileceğinizi umuyoruz. Rahat uyu, Heval” denildi.

Ardından söz alan bir DKP/BÖG savaşçısı ise “Şehit Tekoşer’le Rakka ve Afrin’de birlikteydik. Onu her zaman neşeli ve yoldaşlarına güç veren bir yoldaş olarak hatırlıyacağız” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Tekoşer Piling’in son mektubunun okunmasının ardından Jineoloji’den enternasyonalistler onun için uyarladıkları İtalyanca bir parçayı seslendirdiler. Konuşmalar ve dinletinin ardından Tekoşer Piling için hazırlanan filmin gösterimi ile anma sona erdi.